AҦCУAA PЫБЖbbI

Abhazların sesi

-------------------- Abhazya'dan haberler -------------------- 
 Abhazya Cumhuriyeti Devlet Başkan adayı Şamba’nın açıklaması

 

Sohum, Bana ve arkadaşlarıma araba kazası ile ilgili olarak samimi duygularını ifade eden Abhazya vatandaşlarına içtenlikle teşekkür ederim. Bizzat bana ve benim kampanya merkezime gelen binlerce kaygı dolu telefon bizi derinden etkiledi.

 

Hiç bir kaza ve arızanın, ülkemizin istirarı, hukuki düzeni ve yolsuzlukla mücadele için güvenilir mekanizmaların oluşturulması ve Abhazya’nın çokuluslu halkının çıkarları doğrultusunda reformların düzenlenmesi konularındaki kararlılığımıza engel olamayacağını şahsen temin ederim.

 

Ben ve arkadaşlarım kendimizi, ülkemizin refahı ve iyi bir yaşam sağlamaya yönelik proğramımızı uygulayacak derecede kuvvetli ve sıhhatli hissediyoruz.

 

22.08.2011  Sergey Şamba İnternet Sitesi

 

 Sergey Şamba trafik kazası geçirdi

 

Gagra, Abhazya Cumhurbaşkanlığı adaylarından Sergey Şamba, seçmenlerle buluşmak için gittiği Gagra'da trafik kazası geçirdi.

 

Verilen bilgilere göre, Şamba'nın içinde bulunduğu vasıta, karşıdan gelen bir kamyonun hatası nedeni ile çarpıştı. Çeşitli yerlerinden yaralanan Şamba, derhal Gagra Hastanesine kaldırıldı ve tedavi edildi. Doktorlar, Şamba'nın sağlık durumunun kritik olmadığını belirtdiler.

 

Cumhurbaşkanı adayları arasında bugün yapılacak olan televizyon tartışması kaza nedeni iptal edildi. Adaylardan Aleksandr Ankaub ve Raul Hacımba, Sergey Şamba ile dayanışma sergilemek amacı ile proğrama katılımlarını iptal ettiler.

 

20.08.2011  Apsnıpress

 

 Abhazya Devlet Başkanlığı seçimlerine çok sayıda uluslararası gözlemci katılacak

 

Sohum, Abhazya Parlamentosu Başkan Yardımcısı Vyaçeslav Tsugba, şu ana kadar Devlet Başkanlığı seçimlerini uluslararası gözlemci olarak takip etmek için yapılan 60’dan fazla başvurunun onaylandığını açıkladı.

 

Tsugba, kanunlar çerçevesinde, Parlamento olarak, birçok merciye seçimleri izlemeleri için davetiye gönderdiklerini belirtti. Tsugba’nın ifadesine göre, RF Devlet Duma, RF Federasyon Konseyi ve BDT üye ülkelerinin yanı sıra Fransa, Macaristan, Belçika, İtalya, Avustralya ve bazı Afrika ülkelerinin parlamento temsilcilerine 100’den fazla davetiye gönderildi. Tsugba, Temsil Edilmeyen Milletler ve Halklar Organizasyonu temsilcilerinin de seçimler süresince gözlemci olarak Abhazya’da bulunacağını kaydetti.

 

26 Ağustos’ta yapılacak Devlet Başkanlığı seçimlerine Aleksandr Ankuab, Raul Hacımba ve Sergey Şamba aday olarak katılıyor.

 

18.08.2011  Ajans Kafkas

 

 Şamba: Abhazya'da demokrasi prensipleri kökleşiyor

 

Sohum, Abhazya’da 26 Ağustos’ta yapılacak Devlet Başkanlığı seçimleri öncesinde, başkan adaylarından Sergey Şamba İNO TV'ye konuştu.

 

Abhazya’nın tanınmasının ardından yapılacak ikinci seçimler. Modern, bağımsız bir devlet olarak bu Abhazya için ne anlama geliyor?

 

Henüz tanınmadan önce de bağımsız bir devlet olarak vardık, bundan dolayı bunlar dördüncü seçimler. Demokrasi prensipleri toplumumuzda kökleşiyor ve seçimler her defasında bir öncekinden daha demokratik bir ortamda gerçekleşiyor, seçimlere daha aktif toplumsal katılım oluyor. Son seçimler de demokratik standartlar çerçevesinde, başarılı bir şekilde gerçekleştirilmişti.

 

Seçimlere ne kadar uluslararası gözlemci katılacak?

 

Hiç şüphesiz uluslararası gözlemciler olacak. Geçen seçimlerde, Avrupa ülkeleri de dahil olmak üzere bir çok ülkeden gözlemci katılmıştı.

 

Seçimlere kimleri davet ettiniz, kimler gelmeyi kabul etti?

 

Bizi tanımış ülkeler ve daha başka birçok ülkeden katılım olacağı kesinleşti. Uluslararası örgütler ve partiler de parlamento ve yüksek seçim kurulumuz tarafından davet edildi.

 

Seçimlerin sorunsuz gerçekleşmesi için ne gibi önlemler alıyorsunuz?

 

Geçen seçimlerde gözlemciler seçimlerin demokratik olarak gerçekleştiğini ve seçim prosedürümüzün iyi düşünülmüş olduğunu belirttiler. Ancak bazı ek öneriler de var, seçim sayımların daha güvenilir şekilde yapılması konusu parlamentoda görüşülüyor.

 

Siz Abhazya Başbakanısınız, en güçlü rakibiniz ise Devlet Başkanı. Ülkeyi nasıl yönetiyorsunuz?

 

İdari mekanizmalar çalışıyor. Şu anda Anayasaya uygun olarak Devlet Başkanlığı görevini Parlamento Başkanımız yerine getiriyor. Bakanların hepsi önceki gibi çalışıyor.

 

Seçimlere hile karıştırılabileceği konusunda endişelerinizi ve böyle bir şey olması halinde mücadele edeceğinizi ifade ettiniz. Bu mücadeleye girmeye ne kadar hazırsınız?

 

Hepimiz halkı kandırmanın topluma karşı işlenebilecek en büyük suç olduğunu biliyoruz. Bu yüzden Abhazya’da kimse buna izin vermez.

 

2004 seçimlerinde gerilim tehlikeli boyutlara ulaşmıştı. Bugün böyle bir tehlike var mı?

 

Eğer seçimlere hile karıştırılır veya ‘kirli’ oyunlar oynanırsa her şey olabilir elbette.

 

Dış politikanızın öncelikleri neler olacak?

 

Öncelikli stratejik müttefikimiz Rusya’dır. Bunun dışında bölgemiz dışında bazı ülkelerin tanıması üzerinde çalışıyoruz. NATO politikaları ve ABD’ye bağımlı olmayan dost devletler, partnerler arıyoruz. Ve bu ülkeler çeşitli güçlerin baskılarına rağmen bulunuyor. Her şeye rağmen bu süreç devam ediyor ve etmeye devam edecek. Ve biz inanıyoruz ki, uluslararası tanınma süreci, Abhazya’nın gelişmesine bağlı olacak.

 

Gelecekte Abhazya’nın Rusya’ya bağlanması mümkün mü?

 

Biz, stratejik müttefikimiz olan Rusya’nın dahil olduğu uluslararası örgütlere girmemize izin verilmesini istiyoruz. Şangay İşbirliği askeri ortaklığının yanı sıra Avrupa Ekonomik İşbirliği Teşkilatı, Gümrük Birliği ve diğer örgütlere katılmak istiyoruz, mümkün olan yer yere…

 

Ancak bir başka devletin parçası olacağımızdan söz etmek söz konusu değil. Rusya da böyle bir şeyi gündeme getirmez.

 

Abhazya ve Gürcistan’ın masaya oturması mümkün mü?

 

Cenevre görüşme sürecinden söz edecek olursak, belirli bir formatta müzakereler devam ediyor. Doğrudan diyalog elbette gelecekte mümkün ve gerekli olacaktır, ancak şu anda bundan söz etmek için erken. Öncelikli olarak Gürcistan yönetimi, ‘işgal edilen bölgeler’ kanununu kabul ederek diyalog için her türlü imkanı kısıtladı.

 

Gürcistan’ın yeniden saldırı adımları atmasından endişe duyuyor musunuz?

 

Buna alıştık, defalarca saldırıya uğradık ve defalarca püskürttük. Ancak Rusya Federasyonu ile stratejik ortaklığımız varken, toplumumuz için dış tehdit artık ön planda değil, şu anda başka öncelikler var.

 

Gürcistan ‘bölgesel bütünlük’ dediği şeyi kazanmaya ne kadar hazır?

 

Sorun zaten bu; Gürcistan’ın bizim ülkemize sahip olmak istemesi. Bu istek söz konusu olduğu müddetçe herhangi bir konuda görüşmek mümkün değil.

 

Gürcü mültecilere sınır kasabası Gal’e dönmelerine izin verildi. Onlara Sohum’daki evlerine dönmelerine izin vermeye de hazır mısınız?

 

Bu süreç artık tamamen sonlandı. Dönmek isteyen insanlar döndüler. Geri dönmeyenler ise yeni yaşam yerlerine adapte oluyorlar. Onlara hem uluslararası toplumun hem de Gürcü yönetiminin yardımda bulunması gerekiyor. Çünkü mülteci sorunu tüm dünyada iki yolla çözülmesi mümkün olan bir sorun: döndürülmesi mümkün olanlar döndürülsünler, biz bunu zamanında yaptık, döndürülmesi mümkün olmayanlar ise bulundukları yerlere adapte edilsinler.

 

Geri dönenler ülkemizin eşit haklara sahip vatandaşları olmak istiyorlar. Şu anda seçim kampanyası sürecindeyiz, birçok yerleşim yerini ziyaret ettiğimiz gibi Gal’e de gidiyoruz. Onların tümü öncelikli olarak vatandaşlık meselelerinin bir an önce çözülmesini istiyorlar. Genel olarak biz, onları ülkemizin eşit haklara sahip vatandaşları yapmak ve tüm iç süreçlerimize adapte etmeyi istiyoruz.

 

Abhazya’da son 20 yılda iki defa Gürcistan ile savaş yaşamış bir nesil yaşıyor. Bu insanlar bugün huzurlu bir hayat yaşayabiliyor mu?

 

Genç insanların organize gruplarından söz edecek olursak, Abhazya’da 12 gençlik örgütümüz var. Bunlardan ikisi ‘Adil seçimler için’ kampanyasına katılıyor, yani tarafsızlar ve seçimlerde gözlemci olacaklar. On örgüt ise açıkça benim adaylığımı destekleme kararı aldı.

 

Abhazya’nın yabancı yatırımcılara ihtiyacı var, ancak birçok potansiyel yatırımcı açısından statüsü şüphe altında olan bir ülkeye yatırım yapmak zor?

 

Yabancı yatırımcıların haklarının garanti edilmesi hakkında kanunumuz var. Onların işlerini güvence altına almak için diğer mekanizmalar üzerinde de çalışıyoruz.

 

Rusya’nın Soçi şehri Abhazya’ya çok yakın. Şu anda Soçi’nin aldığı büyük yatırımlardan Abhazya’da fayda sağlıyor mu?

 

Bu aşamada yer alıyoruz. Olimpiyat yapıları için temel maddeleri taşıyoruz. Bizim yararımıza olacak daha başka projeler de gerçekleştirebiliriz. Demiryolu iyileştirilmesi için kredi ayrıldı, havaalanımızın yenilenmesi konusunda anlaşma hazır. Tüm bunları yapılacak Olimpiyatlar çerçevesinde görüyoruz.

 

18.08.2011  Ajans Kafkas

 

 Gürcistan eski Savunma Bakanı, Ankuab'ın savaş döneminde Gürcistan'la işbirliği yaptığını iddia etti

 

Sohum, Gürcistan eski Savunma Bakanı Tengiz Kitovani, Aleksandr Ankuab’ın Gürcistan-Abhazya savaşında Gürcistan yönetimi ile işbirliği yaptığını iddia etti.

 

Tengiz Kitovani Moskovskaya Pravda gazetesine verdiği röportajda, Ankuab’ın ‘Gürcistan Güvenlik Konseyi ile işbirliği yaptığını, konseye, başta Abhazya ordusunun 16 Mart 1993’teki saldırısı olmak üzere askeri açıdan önemli bilgiler verdiğini’ iddia etti.

 

Devlet Başkan Yardımcısı Aleksandr Ankuab, Sergey Bagapş’ın vefatının ardından Devlet Başkanlığına vekalet ediyordu, ancak kendisinin de aday olduğu, yaklaşan başkanlık seçimleri nedeniyle yetkilerini devretmişi durumda. Hakkındaki iddiaları reddeden Ankuab, Kitovani’nin sözlerini ‘masal’ olarak niteledi.

 

Seçimlerde Başbakan Sergey Şamba’yı destekleyen bir grup savaş gazisi, Kitovani’nin açıklamasına bağlı olarak, Devlet Başkanlığına vekalet eden Nugzar Aşuba’dan, Ankuab’ın savaş öncesi ve savaş dönemindeki faaliyetlerinin, Başsavcı Safarbey Mkanba tarafından soruşturulmasını talep etti. Gazi grubu, vatanına ihanet ettiği konusunda şüphe bulunan bir kişinin Abhazya’ya başkan olabilmesi ihtimalinin kendilerini tedirgin ettiğini ifade etti.

 

Kitovani’nin açıklamalarına tepki gösterenlerden Muşni adlı bir Abhazyalı ise “Kolları dirseklerine kadar çocuklarımızın kanına bulanmış bu adamın laflarına nasıl inanırız? Bu suçlunun teslim edilmesini talep edeceğimiz yere toplandık ve onun saçmalıklarını dinliyoruz” şeklinde konuştu. Muşni “Bu bir röportaj değil, bu Abhazya’da tahriklere yol açmak isteyen, seçimlerin sükunet içinde geçmesini istemeyenlerin satın almış olduğu iftiralar. Bu provokasyona kanmak çok ayıp” dedi.

 

Savaşta oğlunu kaybeden Çahut Bebiya, “Çocuklarımız özgürlük için öldü. Onlar düşmanı topraklarımızdan kovdu. Ancak bu gün bizi öldürenler, basında söz alıyorlar ve halkımızı karşı karşıya getirmek için her şeyi yapıyorlar. Ankuab’ın vatanseverliği ve yaptıkları ile kendisini göstermiştir” açıklamasında bulundu.

 

Ankuab, Kitovani’den beyanat alan insanları ‘Vladislav Ardzınba’nın hatırasına hakaret etmekle’ suçladı. Ankuab “Kitovani’yi bulan ve onun masallarını Abhazya’da yayanlar bu hareketleri ile Vladislav Ardzınba’nın hatırasına hakarette bulunduklarını anlamıyorlar. Veya bunu bilinçli olarak yapıyorlar, çünkü bu savaş suçlusu halkımızın lideri Ardzınba’nın işgal konusunda kendisi ile anlaştığını da söylüyor. Kitovani’nin yarın aynı iftiralarla bir başkasını suçlamasına izin vermek için kendisinden beyanat alınabilir, ancak halkımız için insanlarımızı öldüren, şehirlerimizi ve köylerimizi yok eden birinin saçmalıklarının önemi yok” dedi.

 

17.08.2011  Ajans Kafkas

 

 Hacımba ve Şamba'dan seçimlere dair…

 

Sohum, Abhazya’da 26 Ağustos’ta yapılacak Devlet Başkanlığı seçimlerine aday olan Sergep Şamba ve Raul Hacımba, Nujnaya Gazeta için gündemdeki konular hakkındaki görüşlerini paylaştılar.

 

Sergey Şamba

 

Başkanlık için ikinci girişim

 

Devlet Başkanı olursam, Vladislav Ardzınba’nın başlattığı işi mantıki sonucuna götürmek ve ülkeyi güvenilir ellere vermek istiyorum. Seçilmem halinde, genç profesyonel siyasetçileri hazırlamayı görevim olarak görüyorum. Mevcut siyasetçilerin Abhazya’nın kendilerinden beklediği görevleri yerine getirebilecek potansiyele sahip olmadığını düşünüyorum.

 

Ermeni Kilisesi

 

İnsanları dini değerleri paylaşma imkanı olmalı. Din her zaman iyiliğe çağırıyor ve sivil toplumun oluşumuna yardımcı oluyor. Ben, gelenekle ilişkisi içinde olacak yeni kiliselerin oluşturulması fikrini destekliyorum.

 

Ulusal politika

 

Etnik gruplar arasındaki ilişkilerden söz edecek olursak, ciddi anlaşmazlıklar görmüyorum. Milliyete bağlı olmaksızın ülkenin profesyonel bilgili uzmanlara ihtiyacı olduğuna inanıyorum. Üstelik savaş öncesine kadar biz, Gürcüler dışında ülkedeki tüm etnik grupları kenetleyebildik. Savaş zamanında insanlar milliyetini düşünmeden Vatanını savunarak savaştı. Hayatta kalmak ve ilerlemek sadece halkın birliği ile mümkündür. Eğer toplumda sınırlar oluşturursak bu bizi iyi bir yere götürmez. Geçmiş seçimlerde ayrışan halkı toplama gücüm var. Bunu inanarak söylüyorum, çünkü bugün bizim saflarımızdaki insanlar, o dönemde farklı kamplardaydı. Bu da bana toplumu kenetleyebilmenin mümkün olduğuna dair inanç veriyor.

 

Siyasi ve bürokratik kadrolar

 

Hiçbir zaman insanları, nasıl oy verdiklerine göre ayırmadım. Benim için önemli olan, insani nitelikleri, vatanseverlik ve profesyonelliktir. Ekibimizin kazanması halinde, hükümette ve tüm idari kadrolarda ciddi dönüşümler olacak. Etnik kimliğe göre ayırım olmayacak. Tüm profesyonellere yer bulunacak. Ermeniler, Abhazya’nın tüm etnik grupları gibi kilit pozisyonlarda bulunacaklar.

 

Ermenistan ile ilişkiler

 

Ermenistan’ı Abhazya’ya bir çok şey bağlıyor, ama bir çok farklılıklar da var. Ermenistan tek etnili bir ülke, Abhazya ise çok-etnili. En büyük farklılık bu. Ben, çok milletli oluşumuzun zenginliğimiz olduğunu düşünüyorum, çünkü burada yaşayan farklı halklar birbirlerinin kültürünü zenginleştirdi. Bizde böyle bir kültür birlikteliği var. Ermenistan’dan çok şey öğrenmek mümkün, örneğin çalışkanlıkları. Ben Ermenistan’ın tarihi eserlerine hayranım. Bizim de zengin tarihi mirasımız var. Görevimiz bunu korumak ve yeni nesillere ulaştırmak. İki halkın tarihine gelince, birçok açıdan birbirine benziyor, hem zengin tarihi miras hem de yaşanan trajediler bakımından. Tarihi unutmamak lazım, ancak orada takılıp kalmayarak geleceği düşünmeliyiz.

 

Raul Hacımba

 

Başkanlık için Üçüncü girişim

 

İlan ettiğimiz bağımsızlığımızın gerçek kılmalıyız. Zenginliğini sağa sola veren bir oluşum değil, tüm değerleri ile yeterli bir devlet olmamız lazım. Ekibimizin özellikle bunların gerçekleştirilmesine aday olduğunu düşünüyorum. Devlet Başkanının omuzlarına nasıl bir sorumluluk yüklendiğini biliyorum ve buna hazırım.

 

Ermeni Kilisesi

 

Her zaman Abhazya’da yaşayan tüm kadim dinlere yaşama imkanı sunulmasının önemli olduğunu düşündüm. İlk kilisenin Gagra’da yapılmış olmasından ötürü de çok memnunum.

 

Ulusal politika

 

Geçen seçimlerde, yönetimin etnik toplulukları siyasi oyunlarda nasıl kullanabileceğini gördük. Ermeni kartı şimdi de oynanmaya çalışılıyor. Ermeni köylerine bazı ‘misyonerler’ gidiyorlar ve insanları açıkça korkutuyorlar. Bu şekilde 26 Ağustos’ta iyi sonuç almayı düşünüyorlar. Ancak Ermeni topluluğu liderlerinin şunu anlaması lazım, kim olursa olsun oyların tek bir adaya verilmesi çağrısında bulunarak halkın farklı gruplarını karşı karşıta getiriyorlar.

 

Siyasi ve bürokratik kadrolar

 

Geçen seçimlerde Abhazya Ermenilerinin çoğunlukla yönetimi desteklemiş olmasına rağmen, ülke yönetimindeki Ermeni sayısı hiç yükselmedi. İnsanları sadece kandırdılar. Bu hata tekrarlanmamalı. Tek bir cümleyle ifade edeyim; ekibimizde ortak davamıza faydalı olabilecek gerçek profesyoneller var.

 

Ermeni mülteciler

 

Abhazya’daki savaş zamanında farklı milliyetlerden binlerce insan ülkeyi terk etti, aralarında Ermeniler de vardı. Onların geri dönüş meselesini gündeme getirme hakları var. Ancak bu hak sadece, düşmanımızın saflarında savaşmamış olanlar için geçerli olabilir. Geri dönüş için bu en önemli ve tek şart. Dönmek isteyenlerin kanunlarımıza göre 5 yıllık geçici ikamet belgesi için başvurması lazım, bu süre sonunda ise Abhazya vatandaşlığı alacaklar.

 

Yukarı Karabağ

 

Ben iki yıl önce Karabağ’da bulundum, gördüklerim beni şaşırttı. Abhazya, Karabağlıların sosyal alanındaki birçok tecrübesinden yararlanabilir, ancak bence en önemlisi, askeri güçlerini inşa etmedeki başarıları. Onlar bunu bizden iyi beceriyorlar. Ben orada kendi bağımsız devletlerini kurmak için güçlü bir istek gördüm. Kısa bir süre içinde savaş izlerinden kurtulmayı başardılar. Başkent Artsaha-Stepanakert, savaş nedeni ile tamamen yıkılmıştı, ancak yeniden inşa edildi. Hoşuma giden bir başka şey, gazilere yapılan muamele. Onlara büyük saygı duyuluyor. Bu konuda da Karabağlıları örnek almamız iyi olurdu.

 

16.08.2011  Ajans Kafkas

 

 Başkan adaylarından ortak basın toplantısı

 

Sohum, Abhazya Devlet Başkanlığına aday üç isim Aleksandr Ankuab, Raul Hacımba ve Sergey Şamba, 12 Ağustos’ta Abhazya Basın Merkezinde ortak bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Başkan adaylarının gündemdeki konular hakkındaki görüşleri şu şekilde:

 

Sohum’da cami inşaatı

 

Aleksandr Ankuab: Bu yeni bir konu değil. Abhazya Din İdaresi temsilcileriyle defalarca görüştük, inşaat alanının belirlenmesi gerekiyor. İlk başta Kurçenko parkından söz edildi, daha sonra caminin uzaktan da görülebilmesi için deniz kıyısı gündeme geldi. Abhazya çok dinli bir toplum. Kimse cami için ‘hayır’ demedi. Ancak yönetime de caminin nerede inşa edileceğini dikte etmemek gerekiyor. Kamuoyunun düşüncesi göz önünde bulundurularak doğru kararın alınması ve karşılıklı rıza lazım.

 

Raul Hacımba: Caminin ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Sohum’da veya başka bir yerde, devletin gerekli kolaylığı sağlaması gerekiyor.

 

Sergey Şamba: Elbette cami bir ihtiyaç, nerede inşa edileceği görüşülmeli ve uygun yer seçilmeli. Caminin gözden uzak bir yerde inşa edilmesi gerektiğini düşünmüyorum, Müslümanlar istedikleri ve uygun görülen yerde camilerini kurabilmeli.

 

‘Temiz ve Adil Seçimler’ anlaşmasına riayet

 

Sergey Şamba: Söyleyebileceğim çok şey var fakat bunları zamanı gelince halka söyleyeceğimizi düşünüyorum.

 

Raul Hacımba: Gazeteciler galiba bizden ‘sıcak’ şeyler duymak istiyor. Ancak duygulara teslim olmaya ve toplumda zorluk yaratmaya değmeyeceğini düşünüyorum.

 

Aleksandr Ankuab: Bu konuda yorumda bulunmayı düşünmüyorum. Yorum sizin işiniz, toplumun işi. Devlet Başkanlığı seçimleri gibi zorlu bir işe girişenlerin her şeyi sakin, paniksiz ve öfke nöbetlerine kapılmadan atlatabilmesi gerekiyor. Neler olduğunu seçmen kendisi anlayacak.

 

Yabancılara gayrimenkul satışı

 

Sergey Şamba: Abhazya vatandaşı olmayanların, kendi paraları ile inşa ettikleri yapıların mülkiyet hakkına sahip olabileceklerini düşünüyorum. Bu yaşayacakları evler konusunda da böyle olabilir.

 

Raul Hacımba: Vatandaşlık ve gayrimenkul edinebilme konularının ayrılması kanaatindeyim. Yabancılara gayrimenkul satışının tam olarak önüne geçmek mümkün değil. Neler olduğunu biliyoruz, bu tür operasyonlar illegal olarak yürütülüyor. Bu yüzden fiili durumu kanunileştirmek lazım ve meseleye yalnız bu açıdan yaklaşmalı.

 

Aleksandr Ankuab: Bu konu hakkında yaklaşımımı defalarca ifade ettim, düşüncem değişmedi. Herkes biliyor ki devletin arkasından çoktandır bu tür anlaşmalar yapılıyor. Bu bizim otoritemize ve para ödeyen insanların imajına oldukça zarar veriyor. Masaya oturmalı, durumu görüşmeli ve kanunlar çerçevesinde uygun kararları almalı, gerekli değişikleri yapmalı.

 

Yönetim mekanizması

 

Aleksandr Ankuab: Bizim küçük Abhazya’mızın  hantal bir yönetimi olduğunu birkaç yıl önce söylemiştim. Başbakan yardımcılıklarını azaltmamız gerektiğini söyledim. Devlet Başkanlığı yardımcılığına ihtiyacımız yok. Eğer bir bakanlıkta 25 kişi fazlaysa azaltılmalı. Elbette bu adımları rasyonel bir biçimde planlayarak atmak gerekiyor. Yönetim mekanizmasının hantal olduğu bir gerçek, ancak bizim için Devlet Başkanlığı sistemi mi yoksa parlamento mu daha uygun, bu ise ayrı bir konu.

 

Raul Hacımba: Yönetim mekanizmasının hantal olduğu fikrine kısmen katılıyorum. Ben de Devlet Başkanı yardımcısına ihtiyacımız olduğunu düşünmüyorum.

 

Sergey Şamba: Ben bu tür kaçışlara karşıyım. Önemli olan politik sistemin etkili ve dengeli olması. Burada ifade edilen görevleri azaltmaya gelince, prensipte bunlar incelenebilir elbette, ancak şu durumda değil. Öncelikle toplumumuzda demokratik prensiplerin yerleşmesi ve yönetim organları arasında uyum sağlanmalı, ancak daha sonra görevlerin azaltılmasından söz edilmeli. Bugün ise eğer başbakanlık, başbakan yardımcılıkları ve diğerleri reddedilirse, Devlet Başkanı bir hükümdara dönüşebilir. Ben şimdilik bundan söz etmenin erken olduğunu düşünüyorum.

 

Birleşme olasılığı

 

Aleksandr Ankuab: Anlamaya çalışıyorum, birleşmekten ne anlıyorsunuz? Hangi fikir temelinde veya hangi siyasi parti etrafında birleşileceğini mi? Halkımız, en önemli konuda ittifak halinde: ülkenin bağımsızlığı ve güvenliği. Tüm insanları tek bir siyasi temelde birleştirmeye çalışmak gereksiz bir meşgale. Her zaman, muhafazakarlardan, liberallerden, demokratlardan yana olacak kişiler olacak, bu normal bir süreç. Tek bir Sovyet Sosyalist Komünist Parti Merkez Komitesi genel sekreteri için oy kullanıldığı dönemi geride bıraktık. Önemli olan, ister Devlet Başkanlığı ister parlamento seçimleri olsun tüm seçimlerin kanuna uygun olarak, normal bir şekilde geçmesidir. Bir adaya, diğerlerinin başka bir adaya oy kullanmasında bir trajedi görmüyorum, bu normal bir süreç ve demokratik toplum prensiplerinden biri.

 

Sergey Şamba: Ben, kesinlikle problem olduğunu düşünüyorum. Mesele, kişilerin kime oy verdiği meselesi değil, elbette insanların kendi siyasi görüşü olmalı, ancak mesele toplumda sağlıklı bir atmosferin olması gerektiğidir. Bizde de İngiltere parlamentosunda olduğu gibi olmasını isterdim: parlamento üyeleri tartışıyor ve sanki kavga edecekler sanıyorsun, ardından ise birlikte bira içmeye gidiyorlar. Ben, toplumumuzda farklı görüşler olmasını, siyasi mücadele olmasını, ancak bununla birlikte aile gibi dostluk içinde yaşanmasını istiyorum. Örneğin ben, eğer seçimleri kazanırsam, hükümet, kişilerin siyasi bakışına bağlı olmaksızın, sadece profesyonellik özelliklerine bağlı olacak oluşturulacaktır.

 

Raul Hacımba: Kaybeden adayların sorumluluk üstlenmesi gerekiyor. Bu adayların arkalarındaki insanları ve tüm siyasi güçlerini toplumun dağılmasına engel olmak adına birleştirmesi gerekiyor. Ancak en önemlisi seçimlere sakince girilmesi. 2004’de yaşananlar tekrarlanmamalı.

 

Seçmen listeleri

 

Raul Hacımba: Seçim kampanyasına katıldığımız önceki dönemlerde seçmen listelerine yeterince önem vermedik. Ancak bu seçimlerde, tüm seçmen bilgilerinin bilgisayara aktarılması için gerekli tüm çalışmaları yürüttük ve oldukça tehlikeli bir durum ortaya çıktı. Birçok listede aynı isimler tekrarlanıyor. İçişleri bakanlığı pasaport-vize dairesinin 167 bin kimlik verdiğini ve bunun beş bininden fazlasının 14-18 yaş arasındaki çocuk olduğunu biliyorsak, seçmen listelerinin 162 bin olması gerekiyor. Ancak Yüksek Seçim Kurulu bize seçmen listelerinde 144 bin kişi olduğunu söylüyor. 18 bin kişinin nereye gittiğini bilmek istiyoruz. Yüksek Seçim Kurulu çalışmalarının bu rakamları netleştirmeye yönelik olacağına inanmak istiyoruz. Şu anda birilerinin hile yaptığı zannına kapılıyor değiliz, ancak seçim gününe kadar seçmen listelerinin netleştirilmesi konusunda güvenilir bir çalışma yürütülmesi gerektiğini söylüyoruz.

 

Sergey Şamba: Kanunda bir boşluk var. Bütün seçimlerden sonra toplumda sonuçlarla ilgili her türlü söylenti ve güvensizlik oluyor. Eğer sorun varsa neden kendinizi korumaya almazsınız? Biliyoruz ki, temel ihlaller ek listelerle ilgili oluyor, bundan dolayı da seçim gününde ek listelere taşınacak seçmen yüzdesinin kanunla sınırlandırılması meselesini gündeme getirdik. Gelin, oy pusulalarını hazırlayan ve dağıtanlar üzerinde kontrol sağlayalım. Neden işaret koyulmasın? Bu tüm sorunları ortadan kaldıracak, buna neden bu kadar karşı konuluyor? Neden bu kadar zan uyandırılsın?

 

Aleksandr Ankuab: Seçim merkezimizin neden Yüksek Seçim Kurulu ve Parlamentoya başvurmadığı ile ilgili eleştiriler duydum. Bu başvuruyu yapmadık, çünkü seçim öncesi kampanyada yasamada değişiklik yapmak doğru değil. Eğer parlamentomuz yasamada değişiklik yapmaya hazır ise, ben de ek listeleri iptal etme fikrini bile desteklemeye hazırım. Ama Abhazya kimliği olan, ancak ikamet adresi olmayanlar nasıl oy kullanacaklar? Bu durumdaki vatandaşların sayısı da oldukça fazla. Bu konuda parlamentonun cevap vermesi gerekecek bir soru gündeme gelecek. Seçmen listelerinde düzensizlikler olduğu konusunda arkadaşlarımla aynı fikirdeyim. Bu konu üzerine Raul Hacımba’nın seçim merkezinde görüştük. Yüksek Seçim Kurulunun seçmen listelerinin neden bu şekilde olduğunu açıklaması gerekiyor. Biz bunu 2004’den beri söylüyoruz. Bu konuda arkadaşlarımı destekliyorum. Yüksek Seçim Kurulunun kötü çalıştığını ima etmiyorum, ancak durumu açıklamaları gerekiyor. İşaretlemeye gelince, bu kararı da parlamentonun alması gerekiyor.

 

Raul Hacımba: Ne seçmenlerin, ne tarafların hiçbir şüphesi kalmaması için tüm sorunların giderilesi gerekiyor. Üstelik yasamada seçimlerden kısa bir süre önce değişiklik yapılması ile ilgili örneği 2009 yılında yaşadık. Birçok kişinin şüphesine neden olan sorunların giderilmesi lazım.

 

Abhazca'nın geleceği

 

Raul Hacımba: Devlet Başkanlığına aday olduğumuzda Yüksek Seçim Kurulunda Abhazca sınav verdik. Devlet Başkanı anadilini iyi bilmekle yükümlü ve Abhazcanın devlet dili olması için gereken her şeyi yapması gerekiyor.

 

Sergey Şamba: Ben Sohum’da büyüdüm, yaşıtlarımın birçoğu için Abhazca öğrenebilmek bir problem oldu ve bu sıkıntı halen devam ediyor. Bunu öncelikli olarak ailede çözmek gerekiyor. Zengin bir kültüre ve edebiyata sahip, milyonlarca vatandaşı olan İrlanda’da bulundum, ancak insanlar ana dillerini bilmiyorlar. Bizde de böyle bir şeyin tekrarlanma tehlikesi var. Abhazya’da bugün durum böyle değil, ancak bizim Abhazca gelişim programlarına ihtiyacımız var. Abhazcanın korunması ve demografi probleminin çözülmesi devletin en önemli görevlerinden.

 

Aleksandr Ankuab: Bu konuyu her gün gündeme getiriyor ve tartışıyoruz. İnanıyorum ki, Abhazcanın ailede bilinmesi anne ve babaya, daha sonra anaokulu, okul ve üniversiteye bağlı. Bu konuda feryatlar yersiz. Dili taşıyanların Abhazca düşünmeleri ve Abhazca konuşmaları gerekiyor. Abhazcanın dünyanın en zor dillerinden biri olduğunu göz önünde bulundurmuyoruz. Bu yüzden çocuğun dil eğitiminde zaman kaybedilirse daha sonra onu Abhazca konuşmaya zorlamak çok zor. Bir çocuğun Abhazca eğitimi doğumundan önce başlamalı.

 

Sergey Şamba: Mesele eğitim meselesi değil, milli bilinç meselesi. Ermeni kardeşlerimiz nasıl yaşıyor bakınız; hemen herkes evlerinde anadilini konuşuyor, onların böyle bir problemi yok.

 

Abhazya kilisesi

 

Aleksandr Ankuab: Abhazya Cumhuriyeti Güvenlik Konseyinde defalarca tarafları barıştırmaya çalıştık. Ancak kilisede anlaşmazlığı yeni ortaya çıkmadı ve artık kronik bir hal aldı. Şu anda bizim görevimiz bu sürece kabaca müdahale etmek değil, din adamlarına ortak bir dil bulmaları için imkan sunmaktır. Başka bir yok. Durumu politize etmekten kaçınacağız Aslında her iki taraf da Abhazya kilisesinin bağımsızlığından yana, ancak bu hedefe ulaşmaya farklı şekilde bakıyorlar. İnanıyorum ki, sonunda uzlaşacaklar.

 

Raul Hacımba: Fikrimi defalarca söyledim ve değişmedi. Birçokları kilisedeki durumu, muhalefetin kullanmaya çalıştığını söyledi, ancak bu olmadı! Biz, Abhazya kilisesinin bağımsızlığından ve genç din adamlarının, yere bağlı olmaksızın gerçekten çalışabilmesi için seçilen yollardan yanayız. Ben, yaşlı ve genç din adamlarının birçok tartışmalı konu hakkında ortak noktalar bulacağını umuyorum. Bu polemiği farklı bir alana taşımamak gerekiyor.

 

Sergey Şamba: Ben meselenin prensip meselesi değil, tarafların yaklaşımlarına bağlı olduğunu ve bundan dolayı uzlaşma için imkan olduğunu düşünüyorum. Bu meselenin kilise içi diyalog ile çözülmesi gerekiyor.

 

Bürokrat kadrolarının potansiyeli

 

Sergey Şamba: IQ incelemesi yapmadım, sadece neslin değiştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Özellikle yönetim kademelerinde yolsuzluk olayları yaşandığı ile ilgili toplumda bir kanaat oluşmuşken hükümet yapısının değiştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Herkesi yolsuzlukla suçlamıyorum, ancak toplumda eğer bu yönde düşünceler varsa, neden bir kez daha bu düşünceleri kızıştıralım. Onların yerini alabilecek insanlarımız var. Kazanmam halinde, yönetim kadrosunu yenilemeyi düşünüyorum.

 

Aleksandr Ankuab: Gençlerimizin entelektüel potansiyeli oldukça yüksek. Bürokratlara gelince, burada herkese yer var. Bu da sakince incelenmesi gereken bir süreç. Kadronun değiştirilmesi kimseye yasaklanmadı, bunu sadece seçimlerden sonra değil oyun esnasında da yapmak mümkün ve gerekli! Bu konuya sakince yaklaşmak gerekiyor. Genç uzmanlarımıza uygun şartların oluşturulası gerektiği konusunda şüphem yok.

 

Raul Hacımba: Gençlerimizin potansiyeli oldukça yüksek, bu potansiyeli kullanmak lazım. Kadro değişikliğine gelince, tüm bürokratlar arasından, dürüst ve iyi çalışan bürokratların ayırt edilmesi de mümkün.

 

15.08.2011  Ajans Kafkas

 

 Nauru, Abhazya'daki seçimlerde gözlemci olacak

 

Sohum, Abhazya’nın bağımsızlığını tanıyan Nauru Cumhuriyeti, Abhazya Devlet Başkanlığı seçimlerini, Parlamento Başkanı Ludvig Skotti başkanlığında bir heyet ile izleyecek.

 

Nauru Parlamento Başkanı Ludvig Skotti başkanlığındaki heyetin Devlet Başkanlığı seçimlerinde gözlemci olarak yer almak üzere Abhazya geleceğini açıklayan, Abhazya Dışişleri Bakanı Maksim Gunciya, “Abhazya’yı tanıyan ve Devlet Başkanlığı seçimlerinde gözlemci olarak bulunmayı isteyen başka ülkelerden de misafirler bekliyoruz” dedi. Gunciya, Nauru’dan gelecek heyette hükümet, dışişleri ve ticaret bakanlığından temsilcilerin de yer alacağını kaydetti.

 

12.08.2011  Ajans Kafkas

 

 Ankuab dönüşçülerle buluştu

 

Sohum, Abhazya Devlet Başkanı adaylarından Aleksandr Ankuab önceki akşam dönüşçülerle bir araya geldi.

 

Bir geri dönüşçünün, “Ankuab geri dönüşü istemiyor, özellikle Abhazya uluslararası pasaportlarının verilmesine o engel oluyor, diyorlar. Sizden korkmaya başladık” şeklindeki ifadelerine Ankuab, “Bunları size söyleyenler nerede? Neden buraya gelip de doğrudan bana söylemediler? Bunları kimin söylediğini hepimiz iyi biliyoruz. Onlar milyonlarca kredi alıp bugün bunu geri vermek istemeyen kişiler” şeklinde cevap verdi. Ankuab görüşmeye katılanlara, Abhazya uluslararası pasaportlar ile ilgili durumu da izah etti.

 

Ankuab, “Bu mesele sunulmaya çalışıldığı kadar basit değil. Abhazya uluslararası pasaportlarını tanıyan Rusya tarafı, geri dönüşçülerin belgelerine özellikle Türkiye pasaportlarında yazan bilgilerin yazılmasını istiyor (Abhazya’ya geri dönüş yapanlar kendi Abazaca soyadlarını yeniden alıyorlar, Türkiye belgelerinde ise onların Türkçe soy isimleri var). Bu konu çözülüyor, ancak sizden biraz sabretmenizi istiyoruz. Abhazya bu konuyu tek taraflı olarak çözemez” dedi.

 

Ankuab, “Biz sizlerin anavatana dönmenizi, burada kendinizi güvende hissederek normal yaşamınızı sürdürmenizi istiyoruz. Abhazya kesinlikle tarihi vatanına dönüş yapan yurttaşlarına yardım etti ve etmeye devam edecek. Ancak biz,  diğer ülkelerde, özellikle Türkiye’de yaşayan varlıklı yurttaşlarımızın imkanları ile Abhazya’ya yardımcı olmalarını, ekonomiye katkıda bulunmalarını istiyoruz. Yardımın karşılıklı olmasını istiyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Görüşmede, dönüşçülerin Abhazya’ya adaptasyonu, Abhazca dil eğitimi, iş imkanları, vize işlemleri ve Rusya-Abhazya sınırı geçiş prosedürünün kolaylaştırılması gibi konular da ele alındı.

 

12.08.2011  Ajans Kafkas

 

 Abhazya'da turizm düşüşte

 

Sohum, Abhazya’yı ziyaret eden turist sayısı önceki yıla oranla yüzde 15 düşüş gösterdi.

 

Turist sayısındaki azalmanın temel nedeni olarak turizm sektöründeki küresel kriz gösteriliyor. Ancak bir diğer önemli etken Rusya - Abhazya arasındaki ulaşımın, sınırdaki köprüde yapılan geniş çaplı tadilat çalışması nedeniyle kesintiye uğramış olması.

 

Sınır geçişlerinin karşılıklı olarak kolaylaştırılmış olmasına rağmen tatil sezonunda büyük kuyruklar oluşuyor. Abhazya’yı ziyaret edenlerin büyük çoğunluğunu Rusya’dan gelen turistler geliyor oluşturuyor ve birçoğu kendi aracı ile gelen bu turistler ciddi zorluklarla karşılaşıyorlar.

 

Abhazya ile Rusya’nın Krasnodar bölgesini birbirine bağlayan bu tek köprünün yükünü hafifletmek için demiryolu ulaşımı başlatıldı. Temmuz’dan itibaren Adler - Sohum hattı, Ağustos başından beri de Moskova - Sohum tren seferleri başlatıldı.

 

Abhazya Devlet Tatilcilik ve Turizm Komitesi Başkanı Tengiz Lakerbaya, 2009’a kıyasla 2010’da turist sayısın 50 bin kişi azaldığını, fiyatların ise 2009’a göre artış gösterdiğini kaydetti. Lakerbaya, turistlerin Abhazya’da karşılaştıkları problemler hakkında ise, tur acentelerince sunulan fiyat ve hizmet kalitesinin örtüşmediğini ve otellerin turist talebine uygun olmadığını söyledi. Lakerbaya, bu sorunların giderilebilmesi için otellerin tüm dünyada uygulanan yıldızlandırma sistemine geçmesi ve fiyat-hizmet standartlarının buna göre belirlenmesi gerektiğini ifade etti.

 

11.08.2011  Ajans Kafkas

 

 Gürcü Patriğin Abhazya ziyareti 'ihtimal dışı'

 

Sohum, Rusya Ortodoks Kilisesi Patriği Kiril’in Abhazya ve Güney Osetya’yı Gürcistan Ortodoks Kilisesinin meşru bölgesi olarak tanımasına karşın Abhazya, Gürcü kilisesine dönmeyi düşünmüyor.

 

Abhaz ve Oset kiliseleri yaklaşık 200 yıldır Gürcü kilisesine bağlı kabul ediliyordu. Rusya Ortodoks Kilisesi Patriği Kiril de bu kiliseleri Gürcü kilisesinin meşru bölgesi olarak niteliyor. Kiril ile Temmuz sonunda Kiev’de bir araya gelen Gürcistan Ortodoks Kilisesi Patriği II. İliya, bölge kiliseleri ile ilgili tutumundan dolayı Kiril’e teşekkür etmiş ve Abhazya’yı ziyaret planlarını görüşmüştü.

 

Son gelişmelere bağlı olarak, Abhazya Devlet Başkanlığı çalışanlarından bir yetkili ise Abhazya’nın artık Gürcistan kilisesine bağlı olmadığını ve Gürcü Patriğin Abhazya’yı ziyaret etmesinin ‘kesinlikle ihtimal dışı’ olduğunu belirtti. “Gürcistan Patriği II. İliya’nın Gürcistan’ın Abhazya’ya karşı giriştiği savaşı nasıl kutsadığını Abhazya iyi hatırlıyor” açıklamasında bulunan yetkili, ayrıca “patriğin hiçbir zaman Abhazya’da hizmet vermediği de hatırlanıyor” dedi.

 

08.08.2011  Ajans Kafkas

 

 Anket sonucu 'az farkla Şamba' dedi

 

Sohum, Komşuluk Vakfı 26 Ağustos 2011 Abhazya Devlet Başkanlığı seçimleri ile ilgili anket çalışmasının sonuçlarını açıkladı..

 

5-12 Temmuz arasında internet üzerinden yapılan ankete 1638 kişi katıldı. Araştırma sonuçlarına göre, ankete katılanların yüzde 26’sı Sergey Şamba, yüzde 22,8’i Aleksandr Ankuab, yüzde 8’i ise Raul Hacımba lehine oy kullanmaya karar verdiğini belirtti.

 

06.08.2011  Ajans Kafkas

 

 Abhazya Devlet Başkanlığı seçimleri için Çerkesk'te sandık açılacak

 

Çerkesk, Karaçay-Çerkes Cumhuriyetinin başkenti Çerkesk'te Abhazya Devlet Başkanlığı seçimleri için sandık açılacak.

 

Abhazya’da Devlet Başkanlığı seçimleri 26 Ağustos’ta yapılacak. Karaçay-Çerkes, Stavropol Kray, Adıgey ve Kabardey-Balkar'da yaşayan Abhazya vatandaşları ise Çerkesk’te açılacak sandıkta 23 Ağustos’ta oy kullanabilecekler.

 

Abhazya vatandaşlarının Devlet Başkanlığı seçimleri için oy kullanabileceği seçim noktası Çerkesk filarmoni salonunda yer alacak. Seçim komisyonunun başkanlığını Abhazya'nın Karaçay-Çerkes onursal elçisi Oleg Etlukhov yapacak.

 

Rusya Federasyonu Yüksek Seçim Kurulu Abhazya seçimlerinin organizasyonuna yardımcı olma düşüncesinde. 28 Temmuz’da RF Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Vladimir Çurov, bu konudaki talebin Abhazya’dan geldiğini, ancak Duma seçimleri hazırlığına bağlı olarak söz konusu yardımın sivil kuruluşlar vasıtasıyla gerçekleştirileceğini açıkladı. Çurov ayrıca, Yüksek Seçim Kurulu'ndan bir üyenin Abhazya Devlet Başkanlığı seçimlerinde gözlemci olarak yer alacağını kaydetti.

 

05.08.2011  Ajans Kafkas

 

 Şamba'nın hedefi Avrupa demokrasisi

 

Sohum, Devlet Başkanı adayı Sergey Şambaö 2 Ağustos’ta Tkuarçal'da seçmenlerle yaptığı görüşmede, ekip olarak Abhazya'yı genç, gelişmiş bir Avrupa ülkesi yapmayı görev edindiklerini söyledi.

 

10 yıllık sosyo-ekonomik kalkınma planının hazırlanmasına öncülük ettiğini, yanı sıra İsrail ve İtalya'dan uzmanlarla birlikte tarım ve sağlık alanında gelişim programları hazırlandığını belirten Şamba, bu projeleri gerçekleştirmenin halkın kendilerini tercih etmesi ile mümkün olacağını ifade etti.

 

Şamba, “Bizler hukukun üstünlüğü ve demokrasiden yanayız. Abhazya’da ‘düzeni’ sağlamaktan bahsedildiğini duymak çok canımı sıkıyor. Tarihte itibarını kaybetmiş sözcükler var. ‘Düzen’ kelimesi de Avrupa’nın bilincinde Alman faşizmi ve Sovyet Stalinizmini çağrıştırıyor” dedi.

 

Şamba, “Bazılarınca Avrupa demokrasisine ihtiyacımız olmadığı, kendi demokrasimize sahip olduğumuz söyleniyor. Ancak durum böyle değil. Geleneksel Apsua kültürümüzü yeniden canlandırmalıyız, ancak modern süreçleri de görmezden gelmemeliyiz" dedi.

 

Devlet Başkanı ve Başkan Yardımcılığı adayları Sergey Şamba ve Şamil Adzınba aynı gün Oçamçira Bölgesi'nin Pakuaş köyünde de seçmenlerle bir araya geldiler.

 

05.08.2011  Ajans Kafkas

 

 Abhazya gazileri birliği Amtsakhara Ankuab'ı destekliyor

 

Sohum, 1992-1993 Abhazya Vatan Savaşı Gazileri Birliği Amtsakhara, 26 Ağustos’ta yapılacak Devlet Başkanlığı seçimlerinde Aleksandr Ankuab’ı desteklediğini açıkladı.

 

Amtsakhara’nın 2 Ağustos’ta yayınlanan bildirisinde şu ifadelere yer verildi: “Abhazya’ya değer biçilmesi zor, büyük hizmetleri olan Sergey Bagapş'ın ani ölümüne bağlı olarak ülkemizde Devlet Başkanlığı erken seçimleri gerçekleştirilecek. Amtsakhara, Devlet Başkanı Sergey Bagapş döneminde başlatılmış olan reformlar ve kapsamlı projeleri kabul ediyor ve destekliyor.

 

Bu dönemde yürütülen başarılı politika sayesinde ülkemizin ulusal bütünlüğü korundu ve istikrar sağlandı. Abhazya’nın uluslararası kamuoyunda itibarı yükseldi, ülke ekonomisine kredi, yabancı yatırımcı ve turizm gelirleri kazandırıldı. Abhazya bugün yeniden doğuyor ve diğer devletler tarafından tanınması da uzak değil.

 

Biz gaziler, ülkemizin kaderi konusunda kayıtsız kalmayacağız. Devlet Başkanlığı seçimleri her bir Abhazya vatandaşının geleceği, güvenliği ve esenliği için önemli.

 

Halkın otoriter ve güçlü bir yönetime ihtiyacı var. 2004 Abhazya Devlet Başkanlığı seçimlerinde sosyo-politik hareketimiz Amtsakhara, Sergey Bagapş'ı destekledi. Aynı şekilde 2009'da da onun adaylığını destekledik, çünkü biz ona ve ekibine inanıyorduk.

 

Amtsakhara her seçim kampanyasına dahil olarak devletin ve halkın çıkarları adına hareket eden adayı destekledi. Ülkemizi dürüst, kahraman ve halkı birleştirebilecek nitelikleri haiz bir liderin yönetmesi gerekiyor. Aleksandr Ankuab'ın, Sergey Bagapş'ın Abhazya’nın geleceği için başlatmış olduğu çalışmaları sürdürebileceğini düşünüyoruz. Kurmak, çoğaltmak ve Abhazya Cumhuriyeti'nin toprak bütünlüğünü korumak Ankuab'ın temel prensipleridir. Aleksandr Ankuab, ilkeli bir siyasetçi olarak popülizmden uzak durarak, önceki dönemde başlanmış olumlu işlere devam edebilecek ve ne yapacağını bilen bir kişidir.

 

Amtsakhara 26 Ağustos 2011'de yapılacak Abhazya Devlet Başkanlığı seçimlerinde, Aleksandr Ankuab'ı destekliyor.”

 

05.08.2011  Ajans Kafkas

 

 Aleksandr Ankuab: Vaat değil gerçekleri söylemek gerekli

 

Sohum, Abhazya Devlet Başkanlığı ve başkan yardımcılığı adayları Aleksandr Ankuab ve Mikhail Logua dün, Gudauta Bölgesi'nin Khıpsta köyünde seçmenlerle bir araya geldi.

 

Görüşmede Abhazya’nın ilk iki Devlet Başkanı Vladislav Ardzınba ve Sergey Bagapş anısına saygı duruşunda bulunuldu. Görüşmede söz alan köylülerden Akaki Nakopiya, Abhazya'nın halkı birleştirecek ve doğru kadro politikası yürütecek lidere ihtiyacı olduğunu söyledi. Köy halkının Aleksandr Ankuab'ı her zaman halkın ve devletin çıkarlarını kendi çıkarları üzerinde tutan prensipli bir yönetici olarak tanıdığını belirten Nakopiya, köylülerine, oylarını Aleksandr Ankuab'a vermeleri çağrısında bulundu. Komşu köyler Cırkhua ve Tsandrıpş’da yapılan görüşmelerde de bazı vatandaşlar benzeri çağrılarda bulundular. Ayrıca toplantılarda söz alan köylüler, Devlet Başkanlığı seçimlerinin sakin bir şekilde gerçekleşeceğine inandıklarını ifade ettiler.

 

Abhazya Devlet Başkanı adayı Aleksandr Ankuab da konuşmasında, seçim çalışmalarında insanlara oy kaygısıyla yerine getirilemeyecek vaatlerde bulunmadıklarını, gerçekleri anlatmaya çalıştıklarını belirtti.  Köylerdeki şartlar iyileştirmeden ülkece büyümenin mümkün olmadığı ifade eden Ankuab, köy yolları, su kanalları ve özellikle köy okullarının bakımına öncelik vereceklerini kaydetti.

 

04.08.2011  Ajans Kafkas

 

 Hacımba seçmenlerle bir araya geldi

 

Sohum, Abhazya Devlet Başkanlığı adayı Raul Hacımba 2 Ağustos’ta Oçamçira Bölgesi'nin Mıku, Otap ve Çlou köylerinde seçmenlerle bir araya geldi.

 

28 Temmuz’da da ekibi ile birlikte Tkuarçal Bölgesi'nin Çhuartal, Tsarça ve Kohora köylerindeki vatandaşlarla görüşen Hacımba, Devlet Başkanı yardımcısı adayı Svetlana Cergeniya ile birlikte 29 Temmuz’da bilim adamları ve aydınlardan oluşan bir grupla ve Tkarçal şehri sakinleri ile bir araya geldi.

 

Hacımba-Cergeniya ikilisi 30 Temmuz’da Sohum Bölgesi Yaştuha ve Dzıguta köylerini ziyaret ederken, Hacımba 31 Temmuz’da Gudauta Bölgesi'nin Mtsara ve Aatsı köylerini, 1 Ağustos’ta ise Oçamçira’nın Baslahuk, Gup ve Arasadzıkh köylerini ziyaret etti.

 

04.08.2011  Ajans Kafkas

 

 Letonya'dan Abhazyalı gruba vize engeli

 

Sohum, Letonya’nın Moskova elçiliği festivale katılmaya hazırlanan Abhazyalı yarışma ekibine vize vermedi.

 

Abhazya’nın KVN (Eğlenceye yönelik yetenek gösterileri sergileyen grup) takımı, ‘Abhazyalı Nartlar’ın başkanı Vianor Bebiya önceki gün Moskova dönüşünde, Letonya’nın Moskova elçiliğinin kendilerine vize vermeyi reddettiğini ve Jurmala tatil kasabasında yapılan KVN-2011 festivaline katılamadıklarını açıkladı.

 

Bebiya, “Rusya’daki Letonya elçiliği Abhazya vatandaşlarına, bizim Rusya pasaportlarımızın sahte olduğunu söyleyerek vize vermedi” dedi. Abhazya vatandaşlarının Rusya vatandaşlığı ile birlikte ülkeler arası seyahat pasaportları da bulunuyor.

 

Bebiya’nın ifadesine göre, Abhazya’lı Nartlar takımının Rusya pasaportlarında misafir oldukları başka ülkelerin vizeleri de bulunuyor: “Bunlar ABD vizesi ve 2009 yılında Letonya’nın verdiği ve bizim Jurmala’daki festivale katıldığımız vizeler”.

 

Abhazyalı ekip 7-20 Temmuz tarihleri arasında Moskova’da Letonya elçiliğinden olumlu cevap bekledi. Sürece Moskova’daki Abhazya temsilciliği ve Abhazya Dışişleri Bakanlığı da müdahil oldu, ancak vize verilmesi sağlanamadı.

 

29 Temmuz’da Abhazya Dışişleri Bakanı Maksim Gunciya, Abhazya’lı Nartlar KVN takımı ile görüştü ve Letonya yönetiminin eyleminden ötürü üzüntülerini dile getirdi. Letonya elçiliğinin eyleminin yasal olmadığını belirten Gunciya, “Abhazya her yıl bu Avrupa ülkesinden binden fazla sezonluk işçi alıyor. Bu son olay Gürcistan yönetiminin talimatı ile hareket eden Letonya yönetimi tarafından Abhazya’ya karşı yapılan ilk düşmanca hareket de değildir” dedi.

 

03.08.2011  Ajans Kafkas

 

 RF Dışişleri Bakanlığı: ABD, Tiflis'i kışkırtarak istikrara engel oluyor

 

Moskova, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç, dün, ABD Senato Kongresinin Gürcistan hakkındaki son bildirisinin Tiflis’in intikamcı duygularını beslediğini açıkladı.

 

ABD Senatosu 29 Temmuz’da Gürcistan’ın ‘bölgesel bütünlüğünü’ destekleyen bir bildiri kabul etti. Senatonun Dış İlişkiler Komitesi Avrupa Alt Komisyonu Başkanı Jeanne Shaheen ve senatör Lindsey Graham tarafından hazırlanan beş sayfalık belgede, Rusya’dan, Gürcistan’ın ‘bölgesel bütünlüğü’ doğrultusunda sorumluluklarını yerine getirmesi, mültecilerin ve uluslararası misyonun geri dönüşünü sağlaması talep ediliyor.

 

RF Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç, ABD senatosunda kabul edilen bildiri hakkındaki yaptığı açıklamada, “Abhazya ve Güney Osetya’nın güya Rusya Federasyonu tarafından işgal edildiğini iddia etmenin hiçbir fiili ve yasal dayanağı yok. Amerikalı senatörlerin bu konudaki açıklamaları uluslararası hukuk alanındaki bilgisizliklerini ya da gerçeklerle bağlantılarını kopardıklarını gösteriyor” ifadelerine yer verdi.

 

Lukaşeviç, “Tiflis’in intikamcı duygularını besliyorlar. Gürcistan tarafının, Sohum ve Tskhinval yönetimleri ile karşılıklı saygı ve eşit şartlarda konuşma konusundaki isteksizliğini arttırıyorlar ve haklı çıkarıyorlar. Halbuki böyle bir diyalog, bölgede barış ve istikrarın anahtarıdır. Amerikalı senatörlerin bunu hatırlamaları iyi olurdu” dedi.

 

02.08.2011  Ajans Kafkas