AҦCУAA PЫБЖbbI

Abhazların sesi

-------------------- Abhazya'dan haberler -------------------- 
 Abhazya yönetimi Suriye’deki Abhazlar için endişeli

 

Sohum, Abhazya Dışişleri Bakanlığı, Suriye’de devam eden siyasi kriz nedeniyle bu ülkedeki Abhaz diasporasının durumundan endişe duyduklarını açıkladı.

 

29 Aralık'ta yayınlanan açıklamada, “Suriye’de meydana gelen olayların tüm zorluğunu göz önünde bulundurduğumuzda, kardeşlerimizin karşı karşıya kalabileceği problemlere kayıtsız kalamayız” ifadesine yer verildi.

 

Açıklamada, Abhazya Devletinin, Geri Dönüş Devlet Komitesi ve diğer kurumları ile, tarihi vatanlarına geri dönmeyi isteyen Suriye’deki Abhazların dönüşüne yardımcı olma konusunda işbirliğine hazır olduğu belirtiliyor.

 

Geri Dönüş Komitesi Başkan Yardımcısı Ahmet Marşan’ın verdiği bilgilere göre, Suriye’de çoğunluğu Şam'da olmak üzere 1000 kadar Abhaz yaşıyor. Marşan’ın ifadesine göre, şu ana kadar dönüş talebinde bulunan olmadı. Marşan, “Sürekli olarak Suriye’deki diasporamızın temsilcileri ile işbirliği içindeyiz” dedi.

 

31.12.2011 Аjans Kafkas

 

 Ardzınba’nın koruması Gal'de öldürüldü

 

Sohum, Abhazya’nın ilk Devlet Başkanı Vladislav Ardzınba’nın koruması Valmer Butba kimliği belirsiz kişiler tarafından öldürüldü.

 

Ardzınba'nın başkanlığı döneminde koruma ekibinin başkanlığını yapan Valmer Butba ile birlikte Mırkula Köyü sakini Tamaz Kokoskir de silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybetti.

 

İçişleri Bakanlığı'ndan verilen bilgilere göre, Butba’nın, üzerinde çok sayıda mermi izi bulunan cesedi, 28 Aralık gecesi Gal'de, sınıra yakın bir bölgede yol kenarında bulundu.

 

Butba’nın cesedine 500 metre uzaklıkta da sırtından vurulmuş olan Kokoskir’in cesedine rastlandı.

 

Yapılan ön soruşturma bilgilerine göre, cinayet Butba’ya ait cipin içinde bulunan Makarov marka silah ile gerçekleştirildi. Cinayetin ardından suçlular cesedi yol kenarına atarak Butba’nın aracı ile kaçtılar, yürütülen çalışmalar sonucunda araç Gal Bölgesi'nin Saberio köyünde bulundu.

 

30.12.2011 Аjans Kafkas

 

 Suriyeli Çerkeslerin dönüş talebi Abhazya'da da gündemde

 

Sohum, Abhazya'da bir grup siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu lideri Devlet Başkanı Aleksandr Ankvab ve Parlamento Başkanı Nugzar Aşuba'yı, Suriye'deki Abhaz-Adıge diasporasının dönüş çağrısına kulak vermeğe çağırdı.

 

Ankvab ve Aşuba'ya gönderilen mesajın altında şu isimlerin imzası bulunuyor: G. Alamia (Abhaz-Abazin (Abaza) Dünya Kongresi), R. Hacimba (Abhazya Milli Birlik Forumu), Y. Lakoba (Abhazya Halk Partisi), V. Zantariya (Abhazya-Kuzey Kafkasya Kültür Vakfı), A. Bjaniya (Ahatsa Devlet Sivil Örgütü)

 

Mesajın içeriği ise şu şekilde: “Bildiğiniz gibi, Suriye’deki gerginliğin artmasına bağlı olarak, orada yaşayan Abhaz-Adıge diasporasının güvenlik tehlikesi artıyor.

 

Kafkasya savaşları ve takip eden sürgün sonucunda Abhazlar ve diğer Kuzey Kafkasya halkları aralarında Suriye’nin de olduğu bazı Orta Doğu ülkelerini yurt edindiler.

 

Olayların oldukça tehlikeli gelişiyor olmasına bağlı olarak Suriye Çerkes diasporası temsilcileri RF Devlet Başkanı Medvedev’e, tarihi vatanları olan Kafkasya'ya döndürülmeleri talebi ile başvurdu. Rusya yönetiminin yurttaşlarımızın başvurusuna büyük bir özen ve dikkatle yaklaşacağından şüphemiz yok.

 

Durum öyle gösteriyor ki, Suriye’de yaşayan Çerkeslerin Abhazya Cumhuriyetine dönüşleri konusu, devletimiz ve toplumumuzun öncelikli meselesi olması gerekiyor.

 

Ağır şartlarda, kendi kültürel değerlerini ve anavatanlarına aitlik duygusunu koruyan, 1992-1993’e Gürcü işgalinin püskürtülmesine doğrudan katılan insanların bu zorlu günlerinde destek ve ilgimizden mahrum olmaması gerekiyor.

 

İnanıyoruz ki, Abhazya devleti tüm siyasi, diplomatik ve ekonomik imkanlarını kardeşlerimize acil yardım konusunda kullanacaktır. Tarihi vatanlarında geri dönüşçülere yaşama imkanı sunulması konusundaki çalışmalara sadece devlet kurumları değil, Abhaz ve Adıge diasporasının kaderine kayıtsız kalmayan tüm halkın katılması gerekiyor.

 

Bu önemli meselenin çözümü konusunda her türlü önlemi alacağınız umudunu taşıdığımızı ifade ediyoruz.”

 

29.12.2011 Аjans Kafkas

 

 Abhazya’da nüfus sayım sonuçları açıklandı

 

Sohum, Abhazya Devlet İstatistik Kurumu tarafından, Şubat ayında yapılan nüfus sayımının ilk sonuçları açıklandı.

 

Şubat 2011 yılında yapılan nüfus sayımı verilerine göre, Abhazya Cumhuriyeti'nin nüfusu 240,705.

 

Verilen bilgilere göre nüfusun %50,3'ü (121,255) şehirlerde yaşarken, % 49,7'si (119,450) kırsal alanda yaşıyor.

Erkekler nüfüsun % 46,4'ünü, kadınlar ise % 53,6'sını oluşturuyor. Bilgilere göre, Abhazya'da 100 yaşının üzerinde 37 vatandaş yaşıyor.

 

Toplam 91 milletin yaşadığı tespit edilen Abhazya'da, milliyetlere göre nüfus dağılımı şu şekilde oldu:

  • Abhazlar - 122,069 (% 50,71)

  • Ruslar      - 22.077 (%  9.17)

  • Ermeniler  - 41.864 (% 17,39)

  • Gürcüler   - 43.166 (% 17.93)

  • Megreller     - 3201 (% 1,33)

  • Yunanlılar    - 1380 (% 0,57)

29.12.2011  Apsnıpress

 

 Abhazya’da Nujnaya gazetesi soyuldu

 

Sohum, 27-28 Aralık gecesi bağımsız ''Nujnaya'' gazetesi kimliği belirsiz kişilerce soyuldu. Pencereden giren hırsızlar, masaüstü bilgisayar, kalorifer, elektrikli süpürge ve diğer ev aletlerini çaldılar. Sohum kenti İçişleri Dairesi soruşturmaları yürütüyor.

 

Nujnaya editörü İzida Çania, bu vakanın basit bir hırsızlık olayı olmadığını belirterek, ''Çok eski olan bilgisayarların hırsızlar için bir değeri yok. Ama, işimiz için gerekli gazete arşivi ve belgelerin. Bu yayın faaliyetini engellemeye yönelik bir eşkiya hareketidir'', dedi.

 

Çania, ''Hedefleri belli; gazetenin yayınlanmasını engellemek'' diye ekledi.

 

29.12.2011 Аpsnıpress

 

 Abhazya’da gönüllü savaşan ve şehit düşenlerin ailelerine 3 ton mandalina hediye edildi

 

Sohum, Abhazya Devleti yeni yıl dolayısı ile, 1992-93’de Abhazya’da gönüllü olarak savaşan ve şehit düşen savaşçıların ailelerine 3 ton mandalina hediye olarak gönderdi.

 

Bakanlar Kurulu Dairesi Başkan Yardımcısı Zurab Marşan tarafından Karaçay-Çerkes, Kabardey-Balkar, Adigey ve Çeçenistan’da yaşayan şehit ailelerine götürülen hediye, Abhazya Devleti Sosyal Programları çerçevesinde her sene tekrarlanıyor.

 

28.12.2011 Apsnıpress

 

 Abhazya Parlamentosu Rus askeri üssü anlaşmasını onayladı

 

Sohum, Abhazya Parlamentosu dünkü oturumunda Rus askeri üssü anlaşmasını onayladı.

 

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev 8 Ağustos'ta Duma’ya Rusya-Güney Osetya ve Rusya-Abhazya arasında imzalanan, birleşik Rus askeri üslerinin bu cumhuriyetlerde oluşturulmasıyla ilgili anlaşmayı sundu. 22 Eylül'de her iki proje Duma tarafından kabul edildi. 28 Eylül'de Federasyon Konseyi tarafından onaylanan anlaşma 5 Ekim'de Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev tarafından imzalandı.

 

Abhazya ve Güney Osetya’da oluşturulacak birleşik Rus askeri üslerinin yapısı Rusya tarafından belirlenecek. Abhazya Parlamentosunun devlet başkanı temsilcisi Dmitri Şamba’nın ifadesine göre, askeri üs Abhazya yönetiminin, Abhazya’nın egemenlik ve güvenliğinin dış güç ve terör eylemlerinden korunması talebi doğrultusunda oluşturuluyor.

 

Abhazya Parlamentosu dün ayrıca, 9,786 milyar rublelik 2012 devlet bütçesini de onayladı.

 

27.12.2011 Аjans Kafkas

 

 Çirikba: Cenevre Görüşmeleri çok şey kazandırdı

 

Sohum, Abhazya Dışişleri Bakanı Vyaçeslav Çirikba, Cenevre Görüşmeleri'nin bölgedeki güvenlik ve istikrara olumlu katkıları olduğunu söyledi.

 

Cenevre Görüşmeleri'nin 18'incisi 13-14 Aralık'ta yapıldı. Çirikba 23 Aralık'ta bir basın toplantısı düzenleyerek Cenevre Görüşmeleri'ni değerlendirdi. Toplantıya Dışişleri Bakanı'nın yardımcısı İrakli Khintba ve Dışişleri Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Lana Agırba da katıldı.

 

Sohum’da düzenlenen basın toplantısında Çirikba, Cenevre Görüşmeleri'nde, ABD, Gürcistan, Rusya, AB, BM ve AGİT heyetleri ile eşit düzeyde, kendi düşüncelerini söyleme imkanına sahip olduklarını ve buna bağlı olarak bir çok şey elde ettiklerini söyledi.

Çirikba’nın değerlendirmesine göre, Gal Bölgesi'nde düzenli olarak yürütülen beşli müzakereler mekanizması, Cenevre Görüşmeleri sonucunda elde edilen önemli başarılardan biri.

 

27.12.2011 Аjans Kafkas

 

 Batal Tabagua yeniden YSK başkanı

 

Sohum, Abhazya Yüksek Seçim Kurulu'nun başkanlığına yeniden Batal Tabagua seçildi.

 

Abhazya Yüksek Seçim Kurulu yeni üyeleri ile birlikte ilk toplantısını 23 Aralık'ta Sohum’da gerçekleştirdi, kurulun başkanlığına yeniden Batal Tabagua seçildi.

 

Abhazya Yüksek Seçim Kurulunda 15 üye yer alıyor, sekizi parlamento tarafından seçiliyor, yedisi devlet başkanı tarafından atanıyor.

 

Abhazya Devlet Başkanı Aleksandr Ankuab’ın kararı ile Yüksek Seçim Kurulu'na atanan isimler şunlar: Vyaçeslav Kokoskeri, Said Mukba, Batal Tabagua, Enrik Torua, Vahtang Kharçilava, Anuş Hocikyan ve Dmitri Şamba.

 

Abhazya Parlamentosu tarafından Yüksek Seçim Kuruluna seçilen isimler ise şu şekilde: Khukhut Bganba, Roman Geriya, İvan Zarandiya, İgor Ketsba, Eduard Kobakhiya, Olga Prokopenko, Con Smır ve Marina Şanaa.

 

26.12.2011 Аjans Kafkas

 

 San Marino ve Abhazya işbirliğine hazır

 

Sohum, Abhazya’yı ziyaret eden San Marino Cumhuriyeti heyeti, San Marino makamlarının Abhazya ile politik, kültürel ve bilimsel ilişkiler başlatmak istediklerini belirtti.

 

Misafirler, Pesaro ve Sohum arasında kardeşşehir anlaşması imzalamaya niyetli olduklarını açıkladılar. Her iki ülkenin milli parkları arasında işbirliği teklifinde bulunan misafirler, Abhazya Milli Takımı’nı uluslararası ‘’San Marino Cumhuriyeti Kupası 2012’’ turnuvasına davet ettiler.

 

San Marino Cumhuriyeti dünyanın en küçük devletlerinden biri. Etrafı tümü ile İtalya tarafından çevrili olan San Marino, aynı zamanda Avrupa’nın en eski devleti.

 

24.12.2011 Rusya’nın Sesi

 

 Abhazya ve Güney Osetya, saldırmazlık garantisi talebinde diretiyor

 

Cenevre, Abhazya ve Güney Osetya, Cenevre Görüşmeleri'nde bir kez daha Gürcistan'ın güç kullanmaması için garanti verilmesinde ısrar etti.

 

Cenevre Görüşmeleri'ne katılan Abhazya ve Güney Osetya heyetleri bir Gürcistan’a güç kullanılmamasıyla ilgili anlaşma imzalanmasını önerirken, sınırlar konusunda da istişarelerin yapılmasını önerdi. Abhazya ve Güney Osetya temsilcileri sınırların karşılıklı olarak belirlenmesinin olası anlaşmazlık ihtimallerini minimuma indireceğini düşünüyor.

 

13-14 Aralık'ta Cenevre’de “Kafkasya'da Güvenlik ve İstikrar” görüşmelerinin 18. Yapıldı. Görüşmeye Güney Osetya, Abhazya, Gürcistan, Rusya Federasyonu, ABD, AB, BM ve AGİT temsilcileri katıldı. Cenevre görüşmelerinin bir sonraki turu 28-29 Mart 2012’de yapılacak.

 

19.12.2011 Аjans Kafkas

 

 Abhazya’da parlamento seçimleri 10 Mart'ta yapılacak

 

Sohum, Abhazya Devlet Başkanı Aleksandr Ankuab, parlamento seçimlerinin 10 Mart 2012’de yapılmasıyla ilgili kararı imzaladı.

 

Abhazya’da bir önceki Devlet Başkanlığı seçimleri Mart 2007’de yapılmıştı. Abhazya Parlamentosu'na beş yıllığına 35 milletvekili seçiliyor.

 

26 Ağustos'ta Abhazya’da yapılan Devlet Başkanlığı seçimlerinde oyların yüzde 54,9’unu alan Aleksandr Ankuab ilk turda Devlet Başkanlığı'nı kazanmıştı.

 

13.12.2011 Аjans Kafkas

 

 Vyaçeslav Çirikba Abhaz geri dönüşçüleri kabul etti

 

Sohum, Abhazya Dışişleri Bakanı Vyaçeslav Çirikba 8 Aralık 2011’de Abhaz geri dönüşçülerle bir görüşme yaptı.

 

Görüşmede geri dönüşçüler Abhaz soyisimleri ile oluşturulmuş Abhazya pasaportu alamamaktan yakındı. Vyaçeslav Çirikba’nın belirttiğine göre, sorun, geri dönüşçülerin Türkiye vatandaşlığının olması ve pasaportlarında Türk soyisimlerinin yazılı olmasından kaynaklanıyor. Abhazya’ya dönen geri dönüşçüler hiçbir engel olmadan Abhaz soyisimleri ile Abhazya kimliğini alabiliyorlar. Uluslararası pasaport ise vatandaşın devlet sınırını geçişinde kimliğini gösteren bir belge oluyor.

 

Vyaçeslav Çirikba, “Oluşan durumu anlayışla karşılıyor ve bu meseleyi Abhaz geri dönüşçülerin taleplerini göz önünde bulundurarak Rusya tarafı ile istişare yollarını düşünüyoruz. Ancak sorunun özelliğini göz önünde bulundurursak, çözüm belirli bir süreye ihtiyaç duyuyor” dedi.

 

Vyaçeslav Çirikba geri dönüşçülerle düzenli görüşmeler yapmaya hazır olduğunu da ifade etti.

 

10.12.2011 Аjans Kafkas

 

 Beslan Butba: Güney Osetya'daki kriz halkın seçimi dikkate alınarak çözülebilir

 

Sohum, Abhazya Ekonomik Kalkınma Partisi, Güney Osetya’daki siyasi kriz ile ilgili olarak, 'kriz müzakere masasında, halkın düşüncesi göz önünde bulundurularak çözülebilir' açıklamasında bulundu.

 

Abhazya Ekonomik Kalkınma Partisinin 7 Aralık Çarşamba günü yayınladığı açıklamada, “Güney Osetya’yı kuşatan siyasi kriz, ancak Oset halkının düşüncesi göz önünde bulundurularak müzakere masasında, uzlaşma ve karşılıklı saygı ruhu ile çözülebilir” ifadeleri yer aldı.

 

Partinin açıklamasında “Abhazya halkı dikkatle ve derin bir endişe ile kardeş Güney Osetya’da yaşanan olayları takip ediyor.” ifadeleri yer alıyor. Partinin Genel Başkanı Beslan Butba, ortaya çıkan problemin çözümü ile ilgili bir reçete önerilemeyeceğini, devletleşme sürecindeki sorunların, defalarca kahramanlık ve ferasetini ortaya koyan Oset halkının iç meselesi olduğunu belirtiyor. Bununla birlikte Butba, bu tür problemlerin genç devletler için oluşum süreçlerinden biri olduğu, bu süreçten daha güçlü çıkabilmek adına mevcut tecrübelerin dikkate elınması gerektiğini ifade ediyor.

 

09.12.2011 Аjans Kafkas

 

 Ankuab basın toplantısı düzenledi

 

Sohum, Abhazya Devlet Başkanı Aleksandr Ankuab dün başkent Sohum’da bir basın toplantısı düzenledi.

 

İki buçuk saat boyunca gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ankuab, henüz yeni kurulmuş olan hükümetin faaliyetlerinin değerlendirilmesi için erken olduğunu ifade etti: “Çalışmaların başında herhangi bir değerlendirmede bulunulmamasını öneriyorum. Sonuca göre değerlendireceğiz. Ama eğer atamalardan memnun muyum diye sorarsanız, memnunum. Ancak bu kadronun nasıl çalışacağını zaman gösterecek” dedi.

 

Sınırların Rusya ve Abhazya askerleri tarafından birlikte korunmasıyla ilgili olarak, “Abhazya askerinin sınır korumasına katılmadığı fikrini paylaşmıyorum, ancak şunu söyleyebilirim ki, çalışmada henüz bir sistem yok” dedi. Ankuab ayrıca, sınır kadrolarının hazırlanmasının Rusya tarafının değil, Abhazya yönetiminin kontrolünde olduğunu ifade etti.

 

Abhazya Devlet Radyo Televizyon Kurumu reformları konusunun yeni olmadığını söyleyen Ankuab, Kurumun yenilenmesiyle ilgili Abhazya Milli Birlik Forumu partisi ve sivil toplumun fikrini paylaştığını da kaydetti.

 

Ankuab, sadece Devlet Başkanı, Devlet Başkanı Yardımcısı, Başbakan ve bakanların değil, yerel yöneticilerin de düzenli olarak insanlarla bir araya gelerek problemlerini görüşmesi gerektiğini düşünüyor: “Bir çok yetkili nedense, çalışma ofislerinde oturup istediklerinde ziyaretçi kabul edip, istemediklerinde kabul etmemek gerektiğini düşünüyor. Böyle olmamalı. Her kurumun belirli kabul günleri olmalı ve yöneticiler sabahtan akşama kadar sabırla ziyaretçileri dinlemeli, bunun haricindeki zamanlarda da fırsat buldukça vatandaşları kabul etmeli.”

 

Geçen Pazartesi yaklaşık 70 vatandaşla görüştüğünü ifade eden Ankuab, “Bir hafta önce de yaklaşık bu sayıda vatandaşla görüştüm. Daha fazla gelen olursa da kabul edeceğiz. Eğer vatandaş geliyorsa, demek ki bir nedeni var” dedi.

 

07.12.2011 Аjans Kafkas

 

 Geri dönüşçüler sorunsuz bir şekilde Abhaz pasaportu alabilecekler

 

Sohum, Devlet Başkanı Aleksander Ankuab, Abhaz pasaportlarının geri dönüşçülere dağıtımı ile ilgili bir toplantı yaptı. Toplantıya Dışişleri Bakanı Viyaçeslav Çirikba, İçişleri Bakanı Otar Khetsiya ve Abhazya Pasaport-Vize Dairesi Başkanı Laurens Koghonya katıldılar.

 

Anlaşıldığı üzere, Rus Konsolosluğu Nisan ayında Abhazya Dışişleri Bakanlığına, geri dönüşçülerin Abhaz pasaportlarını Rusya-Abhazya sınırını geçmekte kullanabileceklerini bildirdi. Pasaportda, daha önce vatandaşı olduğu ülkenin orijinal pasaportdaki isim ve soyadı, daha önce hangi ülke vatandaşı olduğu, orijinal pasaportun serisi ve numarası ve veren ülkenin ismi gibi bilgilerin bulunması gerekiyor.

 

Devlet Başkanı Ankuab, bu bilgilerin yedi ay önce Rusya'nın Abhazya'daki konsolosluğu tarafından bildirildiğinin altını çizerek, bu bilginin neden ilgili şahıslara iletilmediği ve geri dönüşçülere pasaport dağıtımı ile ilgili prosedürün başlatılmadığını sorguladı.

 

Devlet Başkanı Ankuab, toplantıya katılan yetkililere, pasaport ve vize dairesinin acilen geri dönüşçülere pasaport verme prosedürünü başlatmaları ve medyada duyurulması konusunda talimat verdi.

 

01.12.2011 Аpsnıpress

 

 Leonid Lakerbaya UNICEF temsilcilerini kabul etti

 

Sohum, Başbakan Leonid Lakerbaya Birleşmiş Milletler Uluslararası Çocuk Acil Yardım Fonu UNICEF temsilcilerini kabul etti. Lakerbaya ve UNICEF temsilcileri, UNICEF'in Abhazya'daki çalışmaları hakkında bilgi alış verişinde bulundular.

 

Lakerbaya, son bir yıldan beri UNICEF'in Abhazya'da çocuk felcine karşı yapılan aşı aksiyonlarına verdiği katkılardan dolayı teşekkür etti.

 

8-14 Kasım 2010 ve 6-12 Aralık 2010 tarihleri arasında iki aşamada yapılan aşı aksiyonunda, 0-17 yaş grubu toplam 37.893 çocuk ve gençten 37.026'sı (% 98.3) çocuk felcine karşı aşılandı.

 

Başbakan Lakerbaya, Abhazya Hükümeti'nin bundan sonra da beraber çalışmaya hazır olduğunu belirtti. UNICEF temsilcileri de başka projelerde de beraber çalışmaya hazır olduklarını açıkladılar.

 

01.12.2011 Аpsnıpress

 

 Gal'de çelişkilerin önlenmesi ile ilgili 5'li görüşmelerin 32. si yapıldı

 

Gal, Gal'de BM temsilcisi Antti Turunen'in yönettiği, çelişkilerin önlenmesi ile ilgili görüşmelerin 32.si yapıldı.

 

BM temsilcilerinin belirttiğine göre, toplantı olumlu bir hava içinde geçti.

 

Toplantıda katılımcılar, daha önceki toplantılarda ele alınan, kaçırılan veya tutuklanan insanlarla ilgili sorunları gözden geçirdiler ve bilgi alış verişinde bulundular. İngur nehri üzerinde bulunan köprü ve diğer sınır geçiş noktaları üzerinden serbest geçiş ve hareket özgürlüğü konuları üzerinde tekrar müzakere yapıldı.

 

Katılımcılar, organize suçlara karşı ortak çaba gösterilmesi ve somut öneriler gerektiği konusunda fikir birliğine vardılar.

 

01.12.2011 Аpsnıpress

 

 

 

Hit Counter