AҦCУAA PЫБЖbbI

Abhazların sesi

-------------------- Abhazya'dan haberler -------------------- 
 Abhazya Devlet Başkanı Aleksander Ankuab'dan diyasporaya mesaj

 

Saygıdeğer soydaşlarım,

 

Abhaz Dernekleri Federasyonu Kongresi üyeleri,

 

Tarihin kötü dönemleri nedeni ile bugün halkımız bölünmüş. Böylesine zor bir alınyazısını 19. yüzyılda kardeşlikle yakınımız olan Kafkas halkları da –Ubıhlar, Adigeler, Sapsığlar, Çerkesler, Kabartaylar- bizimle paylaştılar.

 

Halkımızın tarihindeki bu zor an bugün dahi kendisini hissettiriyor. Fakat, böyle olmasına rağmen, içinde bulunduğumuz ortam bize kolay olmayan ödevlerin çözümünü görev kılıyor.

 

Halkın alınyazısında böylesi eksikliklerin giderilmesi için fırsatlar geldiği oluyor. Bugün hayat, kolay olmayan ortamın değiştirilmesi için imkanlar tanıyor. 2008 senesinde, dünyada en büyük ve elinde büyük imkanları olan Rusya Federasyonu Abhaz devletini bağımsız olarak tanıdı. Anavatanımızın korunmasını üstlendi. Bu konumumuzu, önümüzdeki nesillere iyi bir gelecek inşe edebilmek için, değerlendirmemiz gerek.

 

Bir konuyu daha sizlere hatırlatmak istiyorum. Politik provokasyonlara kendimizi kaptırdığımız takdirde, bugünkü zahmetlerimiz, bablarımızın dedelerimizin çektikleri cefalar, gürcü işgalcilere karşı durarak savaşta şehit düşen kardeşlerimizin anısı, ne kadar olursa olsun, bugün hiç bir değeri kalmaz ve halkımızın tarihi sorunlarının çözümlenmesinde kirli politikacıların ellerine fırsat verdiğimiz an olur.

 

Bu provokasyonların çıkış noktasının Gürcüstan olduğunu vurgulamak istiyorum. Muhaceret zamanında Gürcüstan’dan gönderilenlerindir başkasının malına göz diken, dedelerinizin topraklarını ele geçiren, Gürcü askerleridir bir kaç sene önce sizin ve bizim kardeşlerimizi, kızkardeşlerimizi öldürenler. İmkanı yok, düşmanın seni öldürecek, malını talan edecek, aynı zamanda, bugün sana şefkat gösterecek, yarınki geleceğine yardımcı olacak. Bunu hiç bir zaman unutmamalıyız.

 

Değerli soydaşlarım,

 

Diyaspora halkın bir parçasıdır. Anavatanımız sizin ve bizim ortak meselemiz, o geleceğimiz açısından da ortak meselemiz. Siz senelerden beri Abhaz örf adetlerini korudunuz, Abhazcayı, kültürümüzü kaybetmediniz. Denizi bölerek geldiler diyaspora temsilcileri vatanlarını korumak için, şehit düşenler çok.

 

Ortamın değiştiği bugün, bağımsız demokratik Abhaz devletinin inşaasında, omuzlarımızı denkleştirmemiz, gücümüzü birleştirmemiz gerek.

 

Son senelerde ilişkilerimiz daha da genişliyor. Gençler anavatanlarına geliyor. Abhazya, ekonomik ortamı çok güçlü olmamakla beraber, Abhazların anavatanlarına geri dönmelerine, ücretsiz ikametgah tahsisi, öğrenim ve kültürel proğramlarının oluşumunda yardımcı oluyor. Bundan sonra da yapılması gereken çok iş var.

 

Diyasporadaki Abhaz iş adamları Abhazya’nın ekonomisinin kalkındırılmasına yardımcı olmalılar. Bu her halükarda, Abhazya ve soydaşlarımızın yaşadığı ülkeler arasında ekonomik-ticari ilişkilerin geliştirilmesine destek olacaktır.

 

Abhazya hükümeti, bu konuda yapılması gerekeni çok iyi anlıyor.

 

Abhazya devletinin inşaası ve gelişmesi için birlik ve beraberliğimizin zaruriyetini anlayarak, kim olursa olsun, Abhazya yararına olacak projelerle, proğramlarla gelecek olan diyaspora temsilcilerine, Abhazya Devlet Başkanı, Hükümet, Parlamento ve halkı olarak büyük destek vereceğimize dair güvence veriyorum.

 

Halkımızın birliği ve Abhazya Devletinin çıkarlarının korunması tüm Abhazların görevidir.

 

Saygıdeğer kongre üyeleri,

 

Kolay olmayan çalışmalarınızda sizlere büyük başarılar diliyorum.

 

Saygılarımla,

 

Aleksander Ankuab,

 

Abhazya Devlet Başkanı,

 

Sohum,

 

26 Kasım 2011

 

26.11.2011 Apsnıpress

 

 Abhazya radyo televizyon kurumunun başkanlığına Alkhas Çolokua getirildi

 

Sohum, Abhazya İletişim ve Enformasyon İdaresi Başkan Yardımcısı Alkhas Çolokua, Devlet Başkanı Aleksandr Ankuab’ın 24 Kasım tarihli kararı ile Abhazya Devlet Radyo Televizyon Kurumu'nun başkanlığına atandı.

 

Abhazya Devlet Radyo Televizyon Kurumu'nun önceki başkanı Guram Amkuab, 14 Ekim'de görevinden alınmış ve yerine vekaleten yardımcısı Miron Kuaratskheliya atanmıştı.

 

Abhazya Radyo Televizyon Kurumu'nun yeni başkanı Alkhas Çolokua 35 yaşında. 1994-2005 döneminde Radyo Televizyon Kurumunda muhabir, yapımcı ve yayın yönetmeni olarak çalıştı, son 6 yıldır ise Abhazya Devlet Başkanlığı bünyesindeki toplu iletişim kaynakları idaresi başkan yardımcılığı görevini yürütüyordu.

 

26.11.2011  RIA Novosti

 

 Yeni bir Abhazca ders kitabı yayınlandı

 

Sohum, Abhazca Gelişim Vakfı, ‘Abhazca konuşalım’ adlı yeni bir ders kitabı yayınladı.

 

Abhazca Gelişim Vakfı Başkanı Gunda Kutsniya’nın ifadesine göre kitap, Abhazca öğrenmek isteyen herkese hitap ediyor. Resimli ders kitabı 28 bölümden oluşuyor. Bunlar arasında, Selamlaşma, Ailem, Arkadaşım, Vatanım-Abhazya, Sohum, Haftanın Günleri, Yılın Zamanları, Çalışma Günüm, Tatil Günüm, Kıyafet, Hayvanlar, Bitkiler, Bayramlar, Sevdiğim Programlar gibi bölümler yer alıyor. Ayrıca kitapta tanınmış Abhaz yazarlar, bilim adamları, şarkıcılar, sporcular, ressamlar ve sanatçılar hakkında materyaller de var.

 

Gunda Kutsniya, “Bu kitapla Abhazcayı öğrenen kişi aynı zamanda Abhazya tarihi, kültürü ve yaşamını hakkında temel bilgilere de ulaşmış olacak” ifadesinde bulundu. Aldona Ajiba, Diana Şamba, Adgur Şinkuba ve Maya Amıçba tarafından iki yıllık bir çalışma sonucunda hazırlanan kitabın, 180 saatlik ders programına göre düzenlendiği ve 2 bin adet basıldığı kaydediliyor.

 

24.11.2011  RIA Novosti

 

 Abhazya Dışişleri Bakanlığı: AP kararı taraflı ve önyargılı

 

Sohum, Abhazya Dışişleri Bakanlığı, 17 Kasım'da Avrupa Parlamentosu tarafından kabul edilen ‘AB ve Gürcistan anlaşması müzakereleri’ kararını ‘önyargılı ve taraflı’ bir belge olarak tanımladı.

 

Abhazya Dışişleri Bakanlığının 22 Kasım'da yayınladığı açıklamada “Avrupa Parlamentosu milletvekillerinin, açıkça önyargılı ve taraflı olduğu görülen kararı oy birliği ile kabul etmesi, tamamıyla angaje olduklarını ve bölgedeki siyasi realiteye saygı duymayı istemediklerini gösteriyor” ifadeleri yer aldı.

 

Avrupa Parlamentosunun kararında Rusya’ya, Abhazya ve Güney Osetya’dan askerini çekme çağrısı yapılıyor: Belgede, bu iki bölge hakkında Gürcistan bölgeleri ve işgal edilmiş bölgeler ifadeleri kullanılıyor; Moskova ve Tiflis arasında DTÖ konusunda sağlanan anlaşmanın AB tarafından menuniyetle karşılandığı belirtiliyor ve AB Gözlem Misyonuna Abhazya ile Güney Osetya’ya girme garantisi verilmesi isteniyor.

 

Abhazya Dışişleri Bakanlığının açıklamasında “Diğer tarafı dinlemek için, Gürcistan’ın ‘askeri işgal’ hakkındaki açıklamalarının doğruluğunun açığa çıkarılması için Abhazya ve Güney Osetya’ya bir misyon gönderilmesi konusunda en ufak bir çaba gösterilmedi” denildi. Açıklamada, anlaşmazlık konularında Gürcistan yanlısı olarak hareket eden AB’nin şu an için bu bölgelerde gözlemcilerinin bulunmasının hiçbir anlamı olmayacağı da belirtiliyor.

 

Abhazya Dışişleri Bakanlığı açıklamasında ayrıca, “Abhazya’nın egemenliği bugün altı BM üyesi tarafından tanınıyor, hiçbir şey, bu gibi taraflı kararlar da dahil olmak üzere Abhaz halkını Tiflis kontrolüne döndüremez. Abhazya devletinin bağımsızlığının güçlenmesi ve ülkemizin diğer dünya ülkelerince tanınması süreci geri dönülmez bir süreçtir. Avrupa ve Avrupa Parlamentosu içinde bu ne kadar çabuk anlaşılırsa Gürcistan-Abhazya anlaşmazlığının nihai çözümü o kadar yakın olacaktır” ifadelerine yer veriliyor.

 

Avrupa Parlamentosu kararının oldukça sert bir dille kaleme alındığını kaydeden Abhazya Devlet Üniversitesi öğretim görevlisi Doç.Dr. İrakli Khintba, kararın tavsiye niteliğinde olduğunu ve bölgede ciddi değişiklikler sağlama özelliği taşımadığını belirtti. Khintba ayrıca, ilgili kararın hazırlanmasında Abhazya yönetiminin tavrını göz önünde bulunduran tek bir belgeye yer verilmediğini, yalnızca Mikhail Saakaşvili’nin Avrupa Parlamentosundaki konuşmalarına dayanıldığını kaydediyor.

 

Gürcistan yönetimi 17 Kasım'da Avrupa Parlamentosunca alınan kararı, tarihi bir belge olarak değerlendirdi.

 

23.11.2011  RIA Novosti

 

 Moskova Abhaz Diasporası sivil toplum örgütü kuruldu

 

Moskova, Rusya Federasyonu'nun başkenti Moskova'da Moskova Abhaz Diasporası sivil örgütü kuruldu. 20 Kasım'da Moskova’da yapılan kurucular kurulu toplantısında örgütün tüzüğü onaylandı ve yönetim kurulu oluşturuldu.

 

Başkanlığına işadamı Beslan Agrba'nın getirildiği sivil toplum kuruluşu, görev olarak şunları belirliyor: RF'de yaşayan Abhazlar arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi; Abhaz halkının milli kimliği, gelenek ve göreneklerinin korunması; geleneksel sanatlara ilginin artırılması; RF’de yaşayan Abhazların yasal menfaatleri ve haklarının korunması.

 

Moskova Abhaz Diasporası kültür, eğlence ve spor faaliyetleri, yarışmalar, şov programları, festivaller, sempozyumlar, konferanslar, sergiler ve fuarlar organize edecek. Bunun dışında örgüt Abhazca, Abhaz tarihi, edebiyatı ve sanatının eğitimini içeren eğitim programlarının gerçekleştirilmesine katkıda bulunmayı düşünüyor.

 

22.11.2011  RIA Novosti

 

 Rusya ile Abhazya arasında çeşitli alanlarda işbirliği anlaşmaları imzalandı

 

Sohum, Sohum’da yapılan üçüncü Rusya-Abhazya İş Forumu'nda iki ülke arasında çeşitli işbirliği anlaşmaları imzalandı.

 

Abhazya Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı ve Rusya Federasyonu Bölgesel Gelişim Bakanlığı arasındaki işbirliği anlaşması bakanlar düzeyinde yapıldı.

 

Abhazya tatil ve turizm komitesi başkanı Tengiz Lakerbaya ve Rusya Spor, Turizm ve Gençlik Politikası Bakanlığı turizm federal acentesi başkan yardımcısı Yevgeni Pisarevski ise ‘2012 ortak eylemler programı'na imzaladılar.

 

Abhazya Cumhuriyeti Ticaret Odası ile Astrahan Ticaret Odası ve Dağıstan Ticaret Odası arasında da birer işbirliği anlaşması düzenlendi.

 

Abhazya Devlet Üniversitesi ve Soçi Devlet Üniversiteleri arasındaki işbirliği anlaşması da iki eğitim kurumunun rektörleri Aleko Guaramiya ile Galina Romanova arasında imzalandı.

 

19.11.2011  RIA Novosti

 

 Abhazya Dışışleri Bakanı: Gürcistan'la barış için çalışmaya devam edeceğiz

 

Sohum, Abhazya Dışişleri Bakanı Vyaçeslav Çirikba 14 Aralık'ta Cenevre’de yapılacak olan Transkafkasya’da Güvenlik ve İstikrar konulu görüşmelerin on sekizincisinde Gürcistan ile barış anlaşması yapılması için çalışmalara devam edileceğini açıkladı.

 

17 Kasım'da Sohum’da yapılan toplantıda, Aralık ayında yapılacak olan 18. Cenevre görüşmeleri ele alındı. Abhazya Dışişleri Bakanı Vyaçeslav Çirikba, AB’nin görüşmelerdeki eş başkanı Philippe Lefort, BM’den Antti Turunen, AGİT’ten Giedrius Çekuolis ve Çekuolis’in yerine geçecek olan AGİT temsilcisi Podrick Merfi 14 Aralık'ta Cenevre’de el alınacak konular üzerinde durdu.

 

Görüşmede Çirikba, Abhazya tarafının komşuları ile ilişkileri iyileştirmeden yana olduğunu ve Abhazya ile Gürcistan arasındaki savaşa bağlı bir dizi problemin çözümü ile ilgilendiğini kaydetti.

 

Cenevre görüşmelerinde ilerleme sağlanabilmesi için tüm Cenevre görüşmeleri katılımcılarının fikrini öğrenmenin kendisi için önemli olduğunu belirten Philippe Lefort, “Görüşmede güvenlik konularını görüştük. İnsanların kendilerini güvende hissetmesi, sınırda sakin bir durumun olması insanlar için önemli. Şu anda açıkça ifade etmek istemediğim yeni fikirlerimiz var, bu fikirler insanlar arasında güven oluşturulmasıyla ilgili” dedi.

 

Cenevre görüşmeleri eş başkanları ile yapılan görüşmenin yapıcı ve dostça olduğunu ifade eden Çirikba, müzakere partnerlerinin Abhazya ve Gürcistan arasında barışa yardımcı olmaları konusunda umutlu olduğunu ifade etti.

 

Çirikba, “Güvenlikle ilgili bir çok konuyu ele aldık. Tüm taraflar, Abhazya ve Gürcistan sınırında güvenliğin istikrara kavuştuğunu, daha az olay meydana geldiğini belirtiyorlar” dedi.

 

Çirikba, yapılacak Cenevre görüşmesinde Gürcistan hapishanelerindeki Abhazya vatandaşları Merab Kolbaya ve Timur Hasaya’nın avukatları ve aileleri ile görüştürülmemesi ile ilgili meseleyi gündeme getirmeyi de düşündüğünü belirtti.

 

Çirikba, yapılacak görüşmede Abhazya ve Güney Osetya’nın mülteci meselesini gündeme getirmeyi düşünmediklerini, ancak sınır geçişi ile Gal’deki durumun iyileştirilmesi konusuna ele alacaklarını kaydetti.

 

19.11.2011  RIA Novosti

 

 Avrupa Parlamentosu Rusya'dan Abhazya ve Güney Osetya'dan asker çekmesini istiyor

 

Strasbourg, Avrupa Parlamentosu Rusya’dan askerlerini Abhazya ve Güney Osetya’dan çekmesini istiyor.

 

Avrupa Parlamentosu 17 Kasım'da aldığı kararla Rusya'dan Abhazya ve Güney Osetya'da bulunan askerlerini çekmesini resmi olarak talep ediyor. Karar metninde Abhazya ve Güney Osetya'dan Gürcistan'a ait 'işgal' edilmiş bölgeler olarak söz ediliyor, ayrıca Moskova ve Tiflis arasında Rusya’nın DT֒ye girmesiyle ilgili imzalanan anlaşmanın AP tarafından memnuniyetle karşılandığı ifade ediliyor.

 

Gürcistan Dışişleri Bakanı Nino Kalandadze’nin açıklamasına göre, ilgili kararın alınması için Avrupa Parlamentosunun yaklaşık 560 üyesi olumlu oy kullandı, yaklaşık 20 üye karşıt oy kullanırken yaklaşık 20 üye de çekimser kaldı.

 

Kalandadze, “Kararda, Gürcistan’ın egemen bir ülke olarak kendi geleceğini tayin etme hakkına sahip olduğunun ifade edilmesi çok önemli. Belgede üç defa ‘işgal’ kelimesi kullanılıyor, bunun yanında metinde ‘etnik temizlik’ ifadesi de yer alıyor. Bu bölgelerdeki insan hakları ihlallerinin sorumluğunun 'işgalci güce' ait olduğu belirtiliyor” dedi.

 

Gürcistan Devlet Başkanı Mikhail Saakaşvili Avrupa Parlamentosu tarafından kabul edilen belgeyi, ‘tarihi’ bir karar olarak adlandırdı.

 

Avrupa Birliğindeki Gürcistan misyon başkanı, Gürcistan’ın Belçika ve Lüksemburg elçisi Saloma Samadaşvili de, 'bu karar Avrupa Birliği'nin Gürcistan’a verdiği desteği gösteriyor' dedi.

 

RF Duma uluslararası ilişkiler komitesi başkan yardımcısı Leonid Slutski ise Avrupa Parlamentosunu çifte standart politikası ile suçladı ve Rusya’nın Abhazya ve Güney Osetya ile ilgili tavrını değiştirmeyeceğini belirtti.

 

19.11.2011  RIA Novosti

 

 "Abhazya'ya iyiye gidiyor"

 

Sohum, Eylül 2011’de Abhazya’da 345 vatandaşın katılımı ile yapılan bir anket çalışmasının sonuçlarına göre, Abhazyalıların çoğunluğu 2008'den bu yana ülkelerinin bir çok alanda iyiye doğru gittiğini düşünüyor.

 

Abhazya’da yaşayan Abhaz, Rus, Ermeni, Gürcü, Rum ve diğer etnik gruplardan vatandaşların katıldığı ankette, “2008’den beri Abhazya’da ekonomik durum ne yönde değişti?” sorusuna, katılımcıların yüzde 59,4'ü iyileşti, yüzde 11,3’ü büyük oranda iyileşti cevabını verirken, soruyu yanıtlayanların yüzde 0,6’sı kötüleşti, yüzde 2’si de büyük oranda kötüleşti dedi.

 

2008’den beri ülkede sosyal alanda durum nasıl değişti sorusuna ise katılımcıların yüzde 48,4’ü iyi, yüzde 17,4’ü çok iyi, yüzde 2’si kötü, yüzde 2,9’u ise çok kötü yanıtını verdi.

 

Ankete katılanların yüzde 54,5’i ülkedeki siyasi atmosferin iyiye gittiğini düşünüyor. Yüzde 14,8’lik kesim siyasi alandaki gelişmeyi 'çok iyi' şeklinde değerlendirirken, 'kötü' ve 'çok kötü' yanıtı verenlerin oranı toplamda sadece yüzde 4,9'da kaldı.

 

Güvenlik ve Rusya ile ilişkiler konuları ile ilgili sorulara verilen yanıtlar da, ankete katılan Abhazyalıların bu alanlardaki gelişmeleri yüzde 80-85 seviyesinde 'olumlu' ya da 'çok olumlu' olarak değerlendirdiklerini gösteriyor.

 

Abhazya’nın statüsü ile ilgili olarak katılımcıların yüzde 73’ü ülkenin tamamen bağımsız olmasını, yüzde 24,6’sı ise Abhazya’nın ayrı bir cumhuriyet olarak Rusya yapısına girmesinin faydalı olacağını belirtti. Gürcistan yapısına girilmesi yönünde ise yüzde 0,6 oranında fikir beyan edildi.

 

Ankete katılan Abhazların yüzde 89’u ülkelerinin tamamen bağımsız olarak kalması gerektiğini ifade ederken, sadece yüzde 10,4’ü Rusya'ya dahil olma fikrine sıcak baktığını belirtti.

 

Abhazya’nın öncelikli olarak hangi ülkelerle ilişkilerini geliştirmesi gerektiği yönündeki soruyu ankete katılanların yüzde 97’si ilk sırada Rusya’ya yer vererek yanıtladı. Bunun yanı sıra, ankete katılan Abhazyalıların yüzde 58,7’si Avrupa Birliği ile, yüzde 58,1'i eski SSCB ülkeleri ile, yüzde 38’i de Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.

 

18.11.2011  RIA Novosti

 

 Gürcüstan, Rusya ile imzaladığı DTÖ anlaşmasını keyfine göre değerlendiriyor

 

Moskova, Rusya, DT֒ye girmesini sağlayan, Gürcüstan ile imzaladığı ikili gümrük anlaşmasını keyfine göre yorumlamakla suçladı.

 

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Alexander Lukaşeviç, ’’Ne yazık ki Tiflis, anlaşmanın değerlendirmesi ile ilgili keyfi demeçlerde bulunuyor ve arzularını gerçek olarak algılıyor’’. Daha önce Gürcüstan Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Kapanadse, Cenevre’de imzalanan anlaşmanın, Gürcüstan’ın, tarafsız bir özel şirket aracılığı ile Rusya’nın Abhazya ve Güney Osetya ile ticareti hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmasını öngürdüğünü açıklamıştı.

 

Lukaşeviç, ’’Ortada iki taraf tarafından imzalanmış bir belge var, ve bu belgede Kapanadse’nin bahsettiği şey yer almıyor’’, dedi.

 

18.11.2011  RIA Novosti

 

 Abhazya Tuvalu’ya su yardımı yaptı

 

Abhazya, şu anda içecek su sıkıntısı çeken Tuvalu’ya su yardımı yaptı.

 

Tuvalu Milli Afetler Komitesi Başkanı Pusinelli Laafai, Abhazya’nın bir konteyner dolusu şişe su yardımında bulunduğunu ve yardımın dağıtılmak amacı ile bir depoya yerleştirildiğini açıkladı.

 

Abhazya’nın yanında yardımda bulunan bazı ülkelerin yardım malzemeleri, Suva’da bulunan BM Ofisi İnsani Yardımlar Koordinasyonu tarafından organize edildi.

 

Tuvalu Hükümeti Eylül ayında Abhazya ve Güney Osetya Cumhuriyet’leri ile diplomatik ilişki geliştirmeye başlamıştı.

 

16.11.2011  Apsuaa Rıbjı

 

 Venezüella Meclisinde Abhazya dostluk grubu oluşturuldu

 

Karakas, Venezüella Meclisinde Venezüella-Abhazya dostluk grubu oluşturuldu. Dostluk grubu için 10 Kasım’da düzenlenen törene Meclis Başkanı Fernando Soto Rohas ve meclis üyeleri katıldı.

 

Venezüella-Abhazya dostluk grubunun başkanı olarak milletvekili Oranhel Lopes atandı. Abhazya Cumhuriyeti elçisi Zaur Gvacava Venezüellalı parlamenterlere, ikili ilişkilerin gelişimine hizmete edecek olan bu girişimden ötürü teşekkür etti. Elçi Gvacava,“Bu stratejik müttefiklerin yakınlaşması adına atılmış önemli bir adımdır” dedi.

 

12.11.2011  Ajans Kafkas

 

 Rusya Dışişleri Bakanlığı: DTÖ protokolü Güney Osetya ve Abhazya'nın egemenliğini kısıtlamıyor

 

Moskova, Rusya Dışişleri Bakanlığı resmi temsilcisi Aleksandr Lukaşeviç, ‘Moskova ve Tiflis arasında imzalanan DTÖ protokolü, Güney Osetya ve Abhazya’nın bağımsız devlet statülerini kısıtlamıyor’ dedi.

 

9 Kasım’da Rusya ve Gürcistan, gümrük idaresi ve ticari malların gözlemlenmesiyle ilgili ikili bir anlaşma imzaladılar. Protokol dün Cenevre’de Rusya’nın DT֒ye bağlanmasıyla ilgili çalışma grubunun oturumunda onaylandı. Abhazya ve Güney Osetya ise ilgili anlaşmayı memnuniyetsizlikle karşıladı.

 

Lukaşeviç açıklamasında, anlaşmanın Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsız devlet statüsünü kısıtlamadığını, buna karşın bölgede ticari ilişkilerin normale dönmesine yardımcı olacağını kaydetti. Ayrıca, imzalanan anlaşma ile Tiflis’in yapıcı bir adım atmış olduğunu ifade etti.

 

11.11.2011  Ajans Kafkas

 

 Abhaz muhalifler sınır izleme anlaşmasından endişeli

 

Sohum, Abhaz muhalifler, Gürcistan’ın Rusya Federasyonu ile DTÖ konusunda işbirliği yaparak Abhazya sınırlarında kontrol sağlamaya çalıştığını düşünüyor.

 

Abhazya’nın 1992-1993 Vatan Savaşı gazileri birliği Aruaa ve Abhazya Milli Birlik Forumu partisi yayınlamış oldukları açıklamalarda, Gürcistan’ın uluslararası gözlem gerçekleştirilmesi bahanesi ile Abhazya ve Güney Osetya üzerinde kontrol sağlamaya çalıştığını ifade ettiler.

 

9 Kasım’da Rusya ve Gürcistan heyetleri Rusya Federasyonunun Dünya Ticaret Örgütüne bağlanmasıyla ilgili müzakerelerde gümrük idaresi ve mal ticaretinin izlenmesine ilişkin ikili bir anlaşma imzaladı. Dün Cenevre’de Rusya’nın DT֒ye katılması çalışmalarını müzakere eden çalışma grubunun oturumunda onaylanan anlaşmaya göre, İsviçre veya Avrupa Birliği temsilcileri, Abhazya ve Güney Osetya’nın Rusya sınırlarında gözlemci olarak görev yapabilecek.

 

Aruaa’nın açıklamasında, Rusya ile Gürcistan arasında varılan anlaşmaya bağlı olarak Abhazya Cumhuriyeti’nin sınırlarında oluşan durumun endişe verici olduğu ve Gürcistan’ın uluslararası gözlem gerçekleştirme bahanesi ile Abhazya ve Güney Osetya devlet sınırları üzerinde kontrol sağlamaya çalıştığı belirtiliyor.

 

Abhazya Milli Birlik Forumu partisinden yapılan açıklamada ise “Uluslararası gözlem önerisi bizleri şaşırtmamalı. Gürcistan sadece Abhazya ve Güney Osetya sınırlarının kontrol etmeye çalışmıyor, aynı zamanda bu bağımsız devletleri kendi hukuki yetki alanına geri döndürmeye çalışıyor. Böylelikle, uluslararası arenada garantörü Rusya Federasyonu olan bağımsız devletlerin elini zayıflatmayı umuyor” ifadelerine yer verildi.

 

Abhazya Milli Birlik Forumu, Abhazya’nın stratejik partneri olan Rusya’nın DT֒ye girme hakkı olduğunu, ancak Gürcistan ile müzakereler öncesinde, Abhazya’nın egemenliği ile doğrudan bağlantılı konuların Abhazya tarafı ile görüşülmemesinin endişe verici olduğunu kaydediyor.

 

Abhazya Dışişleri Bakanı Vyaçeslav Çirikba 2 Kasım’da, Sohum’un, Rusya’nın Dünya Ticaret Örgütüne girişi konusundaki müzakereleri dikkatlice takip ettiğini açıklamış ve “Abhazya bölgesine gözlemcilerin yerleştirilmesini kabul edemeyiz, bu ülkemizin egemenliğinin ihlali olacaktır” ifadesinde bulunmuştu.

 

17 yıldır devam eden Rusya’nın DT֒ye giriş sürecinde kısa bir süre öncesine kadar tek ciddi engel Gürcistan’ın tavrı idi. Tiflis, Rusya’nın Abhazya ve Güney Osetya sınırlarındaki gümrük noktalarının kontrol edilmesini talep ediyordu. 2 Kasım’da Rusya’nın, İsviçreli arabulucuların önerisini kabul edeceği, Abhazya ile Güney Osetya sınırlarında ticari faaliyetin bağımsız bir şirket tarafından gerçekleştirileceği ve bu çalışmalara Rusya ve Gürcistan gümrük hizmetlerinin de yardımcı olacağı açıklandı.

 

11.11.2011  Ajans Kafkas

 

 Ankuab, Kurban Bayramını kutladı

 

Sohum, Abhazya Devlet Başkanı Aleksandr Ankuab, Abhazya Müslümanlarının Kurban Bayramlarını kutladı.

 

Ankuab’ın bayram mesajında şu ifadeler yer alıyor:

 

“Değerli yurttaşlarım!

 

Yarın Abhazya Müslümanları, tüm dünyada olduğu gibi Kurban Bayramını kutlayacaklar. Herkesin bayramını tebrik ediyor, iyi dileklerimi iletiyorum.

 

İslam’a bağlı olanlar için bu önemli bir gün. Bu bayram, İslam geleneğini ve yüksek ahlaki ideallerini yansıtıyor. Kurban Bayramı huzur, merhamet ve iyiliği temsil ediyor.

 

Halkımız, her zaman dini hoşgörüsü ile örnek oldu. Bugün Abhazya’da farklı din mensupları barış içinde komşuluk yapıyor. İnanıyorum ki, bu gelenek bundan sonra da korunacak.

 

Bayram dolayısıyla Türkiye’de, Suriye’de ve diğer Müslüman ülkelerde yaşayan yurttaşlarımızı da tebrik ediyorum. İnanıyorum ki, bu günde onların dualarında ve düşüncelerinde ortak vatanımız Abhazya yer alacak.

 

Herkese barış, mutluluk, huzur ve refah diliyorum!

 

05.11.2011  Ajan Kafkas

 

 Gürcüstan, NATO’ya üye olduktan sonra, Rusya’yı ’’işgal edilmiş bölgeler’’den çıkaracak

 

Kiev, Uzun senelerden beri NATO üyeliği için bekleyen Gürcüstan, Rusya’yı ’’işgal edilmiş bölgeler’’ olarak adlandırdığı Abhazya ve Güney Osetya’dan  uzaklaştırabilmek için, üye olduğu takdirde, ’’yeni şanslar’’ oluşacağını umut ediyor.

 

Gürcüstan Başbakan Yardımcısı Baramidse, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de yaptığı açıklamada, ’’Şu anda bu bölgeleri işgalden kurtarabilmek için gerçekçi bir beklentimiz yok’’, dedi.

 

’’Gürcüstan NATO üyesi olursa, ki mutlaka olacağız, Rusya ile ilişklilerin düzenlenmesi için yeni seçenekler, yeni yaklaşımlar oluşacaktır’’ diyen Baramidse, Gürcüstan ve Rusya’nın ’’uyumlu ilişkiler’’ kuracaklarını umut ettiğini sözlerine ekledi.

 

NATO 2006’dan beri Gürcüstan ile, ’’Üyelik Konularında Yoğunlaştırılmış Diyalog’’ proğramı çerçevesinde, beraber çalışıyor. 2008 yılında NATO Gürcüstan’a Milli Senelik Proğramı teklif etti.

 

03.11.2011  RIA Novosti

 

 Rusya ve Gürcüstan arasında WTO ile ilgili tüm sorular çözümlendi

 

Cenevre, Rusya ve Gürcüstan arasında Cenevre’de devam eden, Rusya’nın WTO üyeliği ile ilgili görüşmelerde, son anlaşmazlık maddesi olarak bakılan, Rusya-Abhazya ve Rusya-Güney Osetya arasındaki ticaretin kontrolü konusunda anlaşmaya varıldı.

 

Rus Delegasyonuna başkanlık eden Maksim Medwedkow, ’’Prensip pozisyonlarımız çerçevesinde anlaştık’’, dedi.

 

Medwedkow’un açıklamasına göre, rus ve gürcü gümrük makamlarına destek verecek bağımsız bir kuruluş, Abhazya ve Güney Osetya sınırındaki ticari verileri kontrol edecek.

 

03.11.2011  RIA Novosti

 

 Avrupa Birliği Gürcüstan’a 60 milyon Euro yardım ediyor

 

Berlin, Avrupa Birliği, 2011-2012 seneleri arasında Gürcüstan’a demokratik reformlar için 60 milyon Euro yardımda bulunuyor.

 

Almanya hükümetinin, Yeşiller Partisi’nin verdiği bir soruya (17/7302) verdiği cevapta (17/7094), yardımın amacı, Avrupa Komşuluk Proğramı çerçevesinde 2011 senesi içinde özellikle, ceza hukuku reformu, AB ve Gürcüstan arasında varılan anlaşmaların müzakere ve uygulaması ve anlaşmazlıkların (çelişkili bölgeler) çözümüne destek vermek.

 

Alman hükümetinin bildirisine göre ayrıca, halen devam eden Abhazya ve Güney Osetya sorunları nedeni ile mağdur durumda kalan insanları barındıracak ve destekleyecek olan topluluklara yardım edilecek. Proğramın hedefi, mültecileri kalıcı barınak sahibi yapmak ve istihdam olanakları sağlamak. Proğram çeçevesinde, anlaşmazlıkların çözümlenmesi için, Abhazya ve Batı Gürcüstan’ın sınır bölgelerinde eğitim ve sağlık alanlarında altyapının tekrar inşaasını finanse etmek.

 

03.11.2011  Almanya Parlamentosu Basın Servisi

 

 WTO: Rusya, İsviçre'nin önerisini kabul etti

 

Moskova, Rusya, Dünya Ticaret Örgütü WTO'ya üyelik yolunu açması beklenen, İsviçre'nin önerisini kabul etti. Rus temsilci Medvedkov, bir anlaşmaya varıldığını belirtti.

 

Öneri, üçüncü bir tarafın, Abhazya-Rusya ve Güney Osetya.Rusya arasındaki ticareti kontrol etmesini öngörüyor.

 

Gürcüstan bu güne kadar Rusya'nın Dünya Ticaret Örgütü WTO'ya üyeliğine engel oluyordu.

 

Son ayrıntıların gelecek hafta çözümlenmesi bekleniyor. Çözümlendiği takdirde, Rusya, Dünya Ticaret Örgütü WTO'nun Aralık ayı ortalarında yapılacak olan toplantısında örgüte üye olarak alınabilir.

 

02.11.2011  Apsuaa Rıbjı

 

 Abhazya'da mayın tarlası kalmadı

 

Sohum, Devlet haber ajansı Apsnıpress'in ''Halo Trust'' ofisinden aldığı bilgiye göre, Abhazya'da mayın tarlası kalmadı.

 

Uzun senelerden beri Abhazya'da, 1992-93 Abhaz-Gürcü Savaşı'ndan kalan mayınları etkisiz hale getiren İngiliz ''Halo Trust'' teşkilatı, yarın Abhazya Devlet Filarmoni'sinde saat 15'te, yaptığı çalışmalarla ilgili rapor verecek.

 

"Halo Trust" Başkanı Guy Willoughby toplantıya, Başbakan, Dışişleri Bakanı, bölge valilerini ve belediye başkanlarını davet etti. Toplantıya yaklaşık 300 kişi bekleniyor.

 

"Halo Trust", Abhazya'da yaptığı çalışmalar boyunca 9788 mayın, 50,000 den fazla değişik mermi etkisiz hale getirdi. Toplam 1600 hektar genişliğinde 366 mayın tarlası temizlendi. 1993 yılından bu yana Abhazya'da yaklaşık 500 sivil mayın patması sonucu hayatını kaybett, 10 mayın uzmanı yaralandı.

 

02.11.2011  Apsnıpress

 

 Sohum'da 1930-40'lı yıllarda siyasi baskı kurbanları anısına anıt açıldı

 

Sohum, Sohum'da 1930-40'lı yıllarda siyasi baskı kurbanları anısına anıt açıldı.

 

Parlamento binasının önünde yapılan açılış törenine, Abhazya Devlet Başkanı Aleksandr Ankuab'ın yanısıra, Devlet Başkanı Yardımcısı Mihail Logua, Başbakan Leonid Lakırbaya, kurbanların çocukları, akrabaları, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

Kurbanlardan birinin kızı olan İrma Akirtaa, ''Bugün bizim için hem mutlu, hem de üzücü bir gün. Mutlu, çünkü, gelip mum yakabileceğimiz ve çiçek koyabileceğimiz bir yerimiz var. Üzücü, çünkü, geçmiş yüzyılın o lanet olası 30-40'lı senelerinde kaybolan baba, dede, kardeş, arkadaş, akrabalarımızı anıyoruz. Yaklaşık 7000 kişi. Küçük Abhazya için büyük ve korkunç bir rakam'. Daha korkutucu olanı, Stalin'in işkence odalarında yok olanların torunları olan bizler, mezarlarına gidememek, başımızı eğememek, ağlayamamak ve onları onurlandıramamak. Çünkü mezarlarının nerede olduğunu bilmiyoruz''.

 

''Rehabilitasyondan 50 sene sonra, nihayet, mütevazi bir anıt açıldı. Tüm kurbanlar için bir tane'', diyen Akirtaa, ''Şimdi buraya gelerek, mum yakabilir, kurbanları anar ve gözyaşı dökebiliriz. En önemlisi, çocuklarımızı ve torunlarımızı buraya getirebiliriz ve hayatlarının baharında yok olan o mükemmel insanları anlatabiliriz'', diye devam eden Akirtaa, ''Umarım, bizim torunlarımız da buraya gelerek, atalarını anarlar'', dedi.

 

Siyasi Baskı Kurbanları Birliği adına, devlet yönetimine, anıtın yapılışındaki yardımlarından dolayı teşekkür eden İrma Akirtaa, anıtın gerçekleştirilebilmesi için büyük yardımları olan rahmetli Devlet Başkanı Sergey Bagapş'a teşekkür edememenin üzüntüsü içinde olduğunu belirterek, ''Çok erken aramızdan ayrıldı. Anısına saygı ile eğiliyoruz'' diye bitirdi sözlerini.

 

Başbakan Leonid Lakırbaya, ''Başkentimizde insanların, sadece baskı kurbanlarının torunları değil, diğer vatandaşların ve ziyaretçilerin de gelerek dua edebilecekleri bir anıt olması çok doğru''.

 

Lakırbaya'ya göre, Nestor Lakoba'nın öldürülmesinden sonra, baskılar arttı. ''Bu, Abhazya'nın siyasi elitinin ve aydınının ölümü idi. Bu, gerçekte, abhazlığın imhası idi -okulların kapatılması, Abhazcanın yasaklanması vb. Bu uzun seneler süren planlı bir şekilde uygulanan bir poltika idi. 1949'da Yunanlılar sürüldü, 1953''de Abhazların sürülmesi planlanmıştı''.

 

Lakırbaya, Abhazya'nın başkenti olan Sohum'un, Sohumi olarak değiştirildiğini söyleyerek, ''Bugün nihayet, tarihi ismini taşıyan bir şehirde bir anıt açıyoruz'', dedi.

 

Siyasi Baskı Kurbanları Birliği Başkanı Anatoli Pliya, açılan anıtı gençlerin ve turistlerin görmesi gerektiğini söyledi. Pliya, “İnsanlar o korkunç yıllarda Abhazya’nın neler yaşadığını bilmeli” dedi.

 

Siyasi baskı kurbanlarından birinin kızı olan İrina Vardaniya da şöyle konuştu. “Abhazya’da bu korkunç trajedinin değmediği aile kalmadı. Herkesi yok ettiler, genç, yaşlı ve hatta çocuk. Henüz yeşeren genç Abhaz aydınlar kökünden kazındı. Güzel, zeki, eğitimli insanlar… Onlar hayatı, halkını, toprağını seviyordu. Onlar, 30-35 yaşlarında yok edildiler ve kullanılmayan enerjilerini, birikimlerini beraberlerinde götürdüler. Hayatta kalsalardı kim bilir neler başaracaklardı!”

 

Anıtın mimarı Zurab Tujba, eserini hazırlarken ruhunu katarak çalışmaya gayret etiğini ifade etti ve çalışmasını yürütürken kendisine yardımcı olan herkese teşekkür etti.

 

Açılış seremonisinden sonra anıta çiçekler konuldu ve mumlar yakıldı.

 

01.11.2011  Apsnıpress

 

 Abhazya, sınırlarında gözlemci kabul etmeyecek

 

Sohum, Abhazya Dışişleri Bakanı Vyaçeslav Çirikba, Rusya’nın Dünya Ticaret Örgütü WTO’ya üyeliği ile ilgili olarak REGNUM haber ajansına verdiği demeçte, "Abhazya, sınırlarında gözlemci kabul etmeyecek’’ dedi. ’’Bu bağımsızlığımızın ihlalidir’’ .

 

’’İsviçre’nin arabuluculuğunda devam eden müzakere sürecini dikkatle takip ediyoruz’’ diyen Çirikba, ’’Rusya’nın pozisyonu netleştiği anda, bizde kendi pozisyonumuzu açıklayacağız’’ diye ekledi.

 

01.11.2011  Apsnıpress

 

 

 

 

Hit Counter