AҦCУAA PЫБЖbbI

Abhazların sesi

-------------------- Abhazya'dan haberler -------------------- 

 

 

 

 

 Tkaçev, Abhazya ziyaretine hazırlanıyor

 

Sohum, Rusya Devlet Başkanının Abhazya Özel Temsilcisi Aleksandr Tkaçev’in yakın bir zamanda Abhazya’yı ziyaret edeceği bildirildi.

 

26 Mart’ta Abhazya Devlet Başkanı Aleksandr Ankuab ile Rusya Devlet Başkanı'nın Abhazya Özel Temsilcisi Aleksandr Tkaçev bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Ankuab ve Tkaçev’in, Abhazya ile Krasnodar Kray arasındaki işbirliği meselelerini görüştüğü kaydedildi.

 

Abhazya Devlet Başkanlığı enformasyon idaresinden yapılan açıklamada ise Tkaçev’in yakın bir zamanda Abhazya’ya resmi bir ziyarette bulunacağı belirtildi.

 

27.03.2012  Ajans Kafkas

 

 İrakli Hintba: Abhazya kültürel mirasının korunmasına önem veriyor

Sohum, Abhazya Dışişleri Bakan Yardımcısı İrakli Hintba, Abhazya’daki Gürcü kültürel mirasının tahrip edildiği iddialarını yalanladı.

 

Gürcistan Dışişleri Bakanlığı’nın, Abhazya’daki tarihi ve kültürel anıtların kasıtlı şekilde yok edildiği iddialarını yorumlayan Abhazya Dışişleri Bakan Yardımcısı İrakli Hintba, Abhazya yönetiminin bölgesindeki tarihi ve kültürel mirasa büyük önem verdiğini, ayrıca söz konusu eserlerin Gürcü kültürüne mal edilemeyeceğini söyledi.

 

26 Mart’ta Gürcistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Nino Kalandadze verdiği brifingde Abhazya’da bulunan kültürel mirastan, ‘Gürcü izlerinin’ silinmesi ile ilgili çalışmanın olduğunu, Gürcistan tarafının bu konuyu 28-29 Mart’ta yapılacak Cenevre görüşmelerinde gündeme getirmeyi planladığını açıkladı. Kalandadze ayrıca, Gürcistan Dışişleri Bakanlığı’nın UNESCO’ya Abhazya’daki Gürcü tarihi ve kültürel mirasının kasıtlı şekilde yok edilmesinin engellenmesi için resmi olarak başvuruda bulunduğunu kaydetti.

 

“Abhazya’da tarihi-kültürel mirasa, Hıristiyanlık anıtları da dahil olmak üzere büyük bir önem veriliyor” açıklamasında bulunan Abhazya Dışişleri Bakan Yardımcısı İrakli Hintba ise, “Ülkemizde restorasyona ihtiyaç duyan Hıristiyan mimari eserleri var. Bunların sayısı hiç de az değil. Abhazya, kültürel mirasının restorasyonu ile ilgilenecektir. Üstelik, ‘Gürcü izi’ olduğu söylenen eserler, VIII-XI yüzyılları temsil eden ayrı bir kültürel grubu temsil eden mimari anıtlardır” dedi. Hintba, söz konusu eserlerden Bediyski tapınağının 1992-1993 savaşı sırasında Gürcü askerlerin bombardımanı sonucu hasar gördüğünü de hatırlattı.

 

Abhazya yönetimi defalarca UNESCO’ya tarihi-kültürel mirasların korunmasına yardımcı olunması ve özel bir öneme sahip Hıristiyan anıtlarının UNESCO Dünya Mirası listesine dahil edilmesi için başvurdu. Ancak bu taleplerin görmezden gelindiği bildiriliyor.

 

Hintba ayrıca, Cenevre görüşmelerinde Abhazya heyetinin bölgesindeki tarihi hatıraların korunmasıyla ilgili detaylı bilgi sunacağının da altını çizdi.

 

27.03.2012  Ajans Kafkas

 

 Abhazya, Gal'de olayların artmasından şikayetçi

 

Sohum, Gal’de, Gürcistan ve Abhazya arasında, sınır bölgelerinde olayların engellenmesine yönelik beşli görüşmelerin bir yenisi daha yapıldı.

 

Olayların engellemesi ve tepki gösterilmesi çerçevesinde 23 Mart’ta yapılan son görüşmeye Abhazya Gürcistan, Rusya, BM ve AB temsilcileri katıldı.

 

Abhazya tarafı Gürcistan hapishanelerinde bulunan Kolbaya ve Hasaya adlı vatandaşlarının akıbeti ile Abhazyalı Butba ve Kokoskir cinayetleri hakkında bilgi istedi.

 

Gürcistan’ın Zugdidi bölgesinde kanunsuz silahlı grupların oluşumuna destek verdiği yönündeki haberleri endişeyle takip ettiklerini belirten Abhazya heyeti, Gürcistan yönetiminin konuyla ilgili açıklamasının taraflar arasında güven arttırıcı etkisi olacağını kaydetti.

 

Taraflar görüşmede Gal bölgesindeki kriminal durumun genel değerlendirmesi üzerinde de durdu. Abhazya temsilcileri, son zamanlarda sınır bölgesinde terör eylemleri ve diğer suçların sıklaştığını belirttiler ve bu olayların büyük çoğunluğunda ‘Gürcü izi’ olduğunun tespit edildiğini kaydettiler.

 

Gürcistan tarafı ise 4 Mart’ta gerçekleştirilen Ganmuhuri kontrol noktasına düzenlenen saldırıyı gündeme getirdiklerini, ancak Abhazya temsilcilerinin bu saldırıyı kesinlikle reddettiğini kaydetti.

 

Taraflar bir sonraki görüşmenin 24 Nisan'da yapılması konusunda anlaştılar. 29 Şubat’ta yapılan bir önceki görüşmede taraflar Abhazya Devlet Başkanı Ankuab’a düzenlenen saldırıyı görüştü. Bu görüşmede Abhazya heyeti gözaltına alınan Abhazya vatandaşları konusunu gündeme getirirken, Gürcistan tarafı da Abhazya’da papaz İone’nin gözaltına alınışı ve Gal’de bir gencin dövülmesi olaylarını gündeme getirdi.

 

Abhazya, Gürcistan, Rusya, AB ve BM temsilcilerinin katılımı ile Gal’de beşli görüşmeler yapılması, Cenevre görüşmelerinin 1 Temmuz 2009’da yapılan altıncı ayağında kararlaştırıldı. Cenevre görüşmeleri Ağustos 2008 savaşından itibaren yapılıyor.

 

26.03.2012  Ajans Kafkas

 

 Abhazya, Gürcistan’ı Gal’de gerginliği artırmakla suçluyor

 

Sohum, Abhazya yönetimi, Gürcistan’ı, sınır bölgesinde yasadışı silahlı örgüt kurmakla suçluyor.

 

Geçtiğimiz günlerde Gürcistan muhalefet liderlerinden İrakli Alasaniya, Gürcistan yönetimini Megreli’de yasadışı silahlı örgüt kurmakla suçladı.

 

Abhazya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Bu tür silahlı oluşumlar Gürcistan yönetiminin hem Gürcistan’da hem de sınır bölgesi Gal’de terör ve korkutma politikasına devam etme isteğine delalet ediyor. Hiç şüphe yok ki, bu tür silahlı grupların eylemleri bölgede durumun gerginleşmesine hizmet edecektir” ifadelerine yer verildi.

 

Açıklamada, savaşın ardından geçen süre boyunca Gürcistan’ın kanunsuz silahlı oluşumları Gal bölgesinde gerginliği tırmandırmak için kullandığı ifade ediliyor.

 

Abhazya yönetimi ayrıca, Cenevre görüşmelerine katılan tüm katılımcıların dikkatini, bölgede güvenliği tehdit eden Gürcistan’ın eylemlerine çekiyor ve Gal bölgesinde gerginliğin tırmanmasına izin verilmemesi için gereken önlemlerin alınması çağrısında bulunuyor.

 

25.03.2012  Ajans Kafkas

 

 Abhazya Parlamento seçimlerinin ikinci tur sonuçları belli oldu

 

Sohum, Abhazya Parlamento seçimlerinin ikinci tur sonuçları belli oldu.

 

1. seçimlerde yeterli oranda katılımın olmadığı ve seçimin iptal edilerek 6 Mayıs’ta tekrarlanmasına karar verilen, Roland Gamgiya ve Talih Hötış’ın yarıştığı, 1. Bölge haricinde Parlamentyo seçimleri ikinci turunu kazanarak parlamentoya girmeye hak kazanan milletvekili adayları;

 

Bölge №2  - Aslan Kobakhiya (Abhazya Halkının Birliği Forumu)

Bölge №3  - Beslan Tsvinariya (Tsnaria)

Bölge №4  - Valeri Agırba

Bölge №5  - Akhra Bjanya (Abhazya Halkının Birliği Forumu)

Bölge №6  - Artur Mikvabiya (Amkuab)

Bölge №7  - Zaur Yazıçba

Bölge №8  - Beslan Gubaz

Bölge №10 - Anzor Kokoskir

Bölge №11 - Beslan Bartsıts

Bölge №13 - Georgi Agırba

Bölge №15 - Mikhail Sangulya

Bölge №16 - Leonid Çamagua

Bölge №17 - Dimitri Gunba (Birleşik Abhazya Partisi)

Bölge №20 - Levan Galustyan

Bölge №24 - Adgur Haraziya

Bölge №25 - Yuri Zukhba

Bölge №26 - Temur Logua

Bölge №27 - Apollon Gurguliya (Abhazya Halkının Birliği Forumu)

Bölge №31 - Kan Kvarçiya

Bölge №33 - Akhra Kokoskir (Birleşik Abhazya Partisi)

 

21 No'lu seçim bölgesindeki tartışmalı seçim sonuçları, 27 Mart tarihinde mahkeme tarafından ele alınacak.

 

25.03.2012  Apsnıpress

 

 Ankuab, Tkaçev'in yeni görevini memnuniyetle karşılıyor

 

Sohum, Abhazya Devlet Başkanı Aleksandr Ankuab, Aleksandr Tkaçev’in Rusya Devlet Başkanı Abhazya Özel Temsilcisi olarak atanmasını memnuniyetle karşılıyor.

 

‘Kuban’ televizyon kanalına, Krasnodar Valisinin Rusya Devlet Başkanı Abhazya Özel Temsilcisi olarak atanmasını yorumlayan Ankuab, “Bu, memnuniyetle karşıladığımız iyi bir haber. Bizim Kuban’la ve Aleksandr Tkaçev’le eskiye dayanan çok iyi ilişkilerimiz var. Abhazya’nın çıkarları açısından bu atama bizi çok memnun etti. Tkaçev’in, ülkemizin tanınmasından önceki dönemde ve Sergey Bagapş’ın Devlet Başkanlığı döneminde burada gerçekleştirdikleri Abhazya’da çok iyi biliniyor” dedi.

 

Ankuab konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Ekonomik ilişkiler başta olmak üzere Abhazya’da birlikte çözmemiz gereken çok iş var. Aleksandr Tkaçev’in yeni statüsü ile bu konuların çözümü hız kazanacak. Dolaysıyla, RF Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in bu konuyla ilgili kararında tesadüfi bir şey yok. Bu çok dengeli bir karar ve biz bu kararı alkışlıyoruz.

 

Ankuab, Tkaçev’in yeni görevi hakkında medyada yer alan yorumları ise şöyle değerlendirdi: “Son birkaç gün içinde atamayla ilgili öyle saçmalıklar okudum ki, bunların hepsi nereden çıkıyor diye şaşırmamak mümkün değil. Kimse bunun benim meselem olmadığını düşünmesin. Şunu söyleyebilirim: RF’nin Abhazya’da başarılı bir elçisi var ve Tkaçev’in yeni görevinin, büyükelçinin çalışmalarıyla bir ilgisi yok. İkincisi: 1996’da ilan edilen ekonomik ablukayı Krasnodar Kray valisinin adına bağlayanların iddialarının da kesinlikle gerçeklikle bir ilgisi yok.”

 

21.02.2012  Ajans Kafkas

 

 Sohum 1. Seçim Bölgesi'nde seçimler 6 Mayıs'ta yapılacak

 

Sohum, 10 Mart'ta Abhazya'da yapılan Parlamento seçimlerinde yeterli katılımın sağlanamadığı 1. Seçim Bölgesi'nde seçimler 6 Mayıs tarihinde tekrarlanacak.

 

Abhazya Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu'nun yaptığı açıklamaya göre, Abhazya Cumhuriyeti Parlamentosu Milletvekili Seçimleri Kanunu 37. Maddesi gereği, Sohum'daki 1. Seçim Bölgesi seçimlerinin 6 Mayıs'ta tekrarlanmasına karar verildi.

 

Abhazya Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu 10 Mart'ta yapılan seçimlerde 1. Seçim Bölgesi'nde yapılan seçimleri, katılımın %25'i bulamaması nedeni ile iptal etmişti.

 

1. Seçim Bölgesi'nde Roland Gamgiya ve Talih Hötış (Birleşik Abhazya Partisi) Parlamentoya girmek için yarışıyorlar.

 

19.03.2012  Apsnıpress

 

 Lavrov: Gürcistan 'işgal bölgeleri kanununu' iptal ederse vizeleri kaldırırız

 

Moskova, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Gürcistan’ın ‘işgal bölgeleri’ kanunu iptal etmesi şartıyla, Gürcistan vatandaşları için vize uygulamasını kaldırmaya hazırız dedi.

 

Gürcistan parlamentosunun ‘bölgesel bütünlük ve yeniden inşa’ komisyonu başkanı Şota Malaşhiya, konuyla ilgili olarak, Rus askeri Abhazya ve Güney Osetya’dan çıkana kadar ‘işgal bölgeleri’ kanunun iptal edilmeyeceği açıklamasında bulundu.

 

Gürcistan Devlet Başkanı, 28 Şubat’ta Rusya vatandaşları için vize uygulamasını tek taraflı iptal eden kararı imzaladı. Rusya vatandaşları Gürcistan’ı 90 gün boyunca vizesiz ziyaret edebilecek. Kanun 29 Şubat’ta yürürlüğe girdi. RF Devlet Başkanı Dmitri Medvedev de, 2 Mart’ta RF Dışişleri Bakanlığına diplomatik ilişkilerin yeniden kurulması ve vize uygulamasının iptali hakkında çalışma başlatılması talimatını verdi.

 

14 Mart’ta RF Devlet Duma’da yaptığı konuşmasında Lavrov, Rusya’nın Gürcistan vatandaşları için vize uygulamasını, Gürcistan’ın ‘işgal bölgeleri’ kanununu iptal etmesi durumunda kaldırmaya hazır olduğunu açıkladı.

 

‘İşgal bölgeleri’ kanunun Rusya askerleri bu bölgeden çekilinceye kadar iptal edilmeyeceğini açıklayan Malaşhiya “Abhazya ve Güney Osetya hem Tiflis hem de dünya tarafından Gürcistan’ın ‘işgal edilen bölgeleri’ olarak tanınıyor. İlgili kanun bu yüzden yürürlükte ve Rusya askeri bu bölgelerden tamamen çekilinceye kadar iptal edilmeyecek” dedi.

 

Gürcistan Dışişleri Bakanı Grigol Vaşadze de, ‘işgal bölgeleri’ kanunun kaldırılmasıyla ilgili talebin Rusya yetkisinde olmadığını açıkladı.

 

Avrupa Parlamentosu 17 Kasım 2011’de Rusya’dan Abhazya ve Güney Osetya’daki askerlerini çıkarması yönünde resmi talep kararını yayınladı. Kararda bu iki cumhuriyetten Gürcistan bölgeleri olarak söz ediliyor ve birkaç kez ‘işgal’ kelimesi kullanılıyor.

 

13 Nisan 2011’de Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi 8’e karşı 130 oyla Abhazya ve Güney Osetya’nın Gürcistan’ın ‘işgal altındaki bölgeleri’ olduğuyla ilgili kararı kabul etti. Bu kararın ardından Rusya, AKPM’nin bölgedeki olayları yanlış yorumlamaya devam ettiğini açıklamıştı.

 

15.02.2012  Ajans Kafkas

 

 İtalyan dergisi yazı işleri müdürü: Bugün değilse yarın, dünya Abhazya'yı tanıyacak

 

Sohum, Abhazya Dışişleri Bakanlığında, İtalya’da yayınlanan ‘Eurasia’ dergisinin Abhazya ile ilgili yeni sayısının tanıtımı yapıldı.

 

Abhazya sayısını hazırlayan sosyoloji profesörü Mauro Murgia, Eurasia dergisinin yazı işleri müdürü Filippo Pederzini ile birlikte Abhazya’ya ziyarette bulundular ve derginin bir sonraki sayısında yayınlanmak üzere Abhazya Devlet Başkanı ile bir röportaj yaptılar.

 

Eurasia dergisi İtalya’da 10 bin adet basılıyor. İtalya’nın büyük şehirlerindeki kütüphanelere ve tüm dünyadaki İtalyan elçiliklerine ulaştırılan dergi kısıtlı sayıda piyasaya da sürülüyor.

 

Eurasia dergisinin Abhazya sayısını hazırlayan Profesör Mauro Murgia İtalya-Abhazya Dostluk Birliği kurucusu. Birçok kez Abhazya’yı ziyaret etti, insanlarla görüştü, araştırmalar yaptı.

 

Murgia’nın Abhazya’nın problemlerini başarılı bir şekilde analiz ettiği ve bunu yazılarına yansıttığı kaydediliyor. Murgia, Abhazya’yı tamamen bağımsız bir Cumhuriyet olarak adlandırıyor ve böylesine köklü bir geçmişi olan bağımsız bir ülkenin Avrupa Birliği tarafından tanınmamasına anlam veremediğini söylüyor.

 

İtalya Dışişleri Bakanlığı ve Gürcistan, İtalya-Abhazya Dostluk Birliği'nin varlığına tepki gösterdi, ancak bu tepkilerin İtalyan toplumunda ve araştırmacılar arasında Abhazya’ya canlı bir ilgi ortaya çıkardığı belirtiliyor.

 

Mauro Murgia, “Ülkelerimiz arasındaki ilişkileri geliştirmek için çeşitli imkanlarımız var. Çocuk dans grubunuz için seyahat hazırlıyoruz, sporcularınızı yarışmalarımıza katılmaya davet edeceğiz” dedi.

 

Avrasya yazı işleri müdürü Filippo Pederzini ise “Mauro’nun makalesi ile gördük ki, Gürcistan tarafının sunduğundan farklı bir bakış açısı da var. Abhazya hakkında Gürcüler değil, Abhazların konuşmaları gerekiyor. Bu ilk yayın sadece başlangıç, bunu başkaları da takip edecek” şeklinde konuştu.

 

Abhazya’nın bağımsızlığının AB ülkeleri tarafından görmezden gelindiğini belirten Pederzini ayrıca, “Bugün değil, ama yarın dünya toplumu sizi tanımak zorunda kalacak. Gürcistan’ı kollamak zorunda olan ABD’nin tavrı anlaşılırsa da, Avrupa Birliğinin tavrını anlayamıyorum. Avrupa tanımayacaksa, Abhazya’nın bağımsızlığını kim tanıyacak?” dedi.

 

13.03.2012  Ajans Kafkas

 

 Abhazya Parlamentosu seçimleri sonuçları

 

Sohum, Abhazya Parlamentosu’nun 35 milletvekilini belirlemek için 10 Mart’da yapılan seçimlerde aday olan toplam 148 adaydan 13’ü ilk turda, aday oldukları seçim bölgelerini kazanarak, parlamentoya girmeye hak kazandılar. 114 adayın inisiyatif gruplar ve 34 adayın ise partiler tarafından aday gösterildiği seçimlerde, 21 seçim bölgesinde, adaylar yeterli çoğunluğu sağlayamadıkları için, ikinci tura gidilecek.

 

İlk turda parlamento üyeliğini kazananlar:

 1. Bölge № 9 – Valeri Bganba Бганба - 52,9%

 2. Bölge №12 – Bagarşak Kosyan - 58,59%

 3. Bölge №14 – Guram Barganciya – 55,44%

 4. Bölge №18 – Akhra Paçulya (Paçliya) – 51,19%

 5. Bölge №19 – Fazilbey Ayüdzba – 55,51%

 6. Bölge №22 – Robert Yaylyan – 50,07%

 7. Bölge №23 – Said Haraziya – 50,29%

 8. Bölge №28 – Temur Kvitsiniya (Kutsniya) - 53,52%

 9. Bölge №29 – Otar Tsvijba - 66,27%

 10. Bölge №30 – Raul Hacımba – 73,12%

 11. Bölge №32 – Emma Gamisoniya – 62,08%

 12. Bölge №34 – Nodik Kvitsiniya (Kutsniya) – 54,52%

 13. Bölge №35 – Bejan Ubiriya – 68,51%

24 Mar'ta yapılacak olan ikinci tura kalan adaylar ve seçim bölgeleri:

 

Bölge № 1

 

1. Roland Gamgiya

2. Talih Hötış (Birleşik Abhazya Partisi)

 

Bölge №2

 

1. Akhra Abukhba

2. Aslan Kobakhiya (Abhazya Halkının Birliği Forumu)

 

Bölge №3

 

1. Rita Lolua (Abhazya Halkının Birliği Forumu)

2. Beslan Tsvinariya (Tsnaria)

 

Bölge №4

 

1. Amiran Lagvilava

2. Valeri Agırba

 

Bölge №5

 

1. Valeri Ardzınba

2. Akhra Bjanya (Abhazya Halkının Birliği Forumu)

 

Bölge №6

 

1. İrina Agırba

2. Artur Mikvabiya (Amkuab)

 

Bölge №7

 

1. Ruslan Harabua (Abhazya Halkının Birliği Forumu)

2. Zaur Yazıçba

 

Bölge №8

 

1. Beslan Gubaz

2. Dona Maliya

 

Bölge №10

 

1. Anzor Kokoskir

2. Tamaz Khetsiya (Birleşik Abhazya Partisi)

 

Bölge №11

 

1. Vitali Jiba

2. Beslan Bartsıts

 

Bölge №13

 

1. Georgi Agırba

2. Astamur Ayba

 

Bölge №15

 

1. Aslan Lakoba

2. Mikhail Sangulya

 

Bölge №16

 

1. Zaur Ayüdzba

2. Leonid Çamagua

 

Bölge №17

 

1. Givi Gabniya (Abhazya’nın Ekonomik Gelişim Partisi)

2. Dimitri Gunba (Birleşik Abhazya Partisi)

 

Bölge №20

 

1. Levan Galustyan

2. Galust Trapizonyan

 

Bölge №24

 

1. Aleksey Latariya

2. Adgur Haraziya

 

Bölge № 25

 

1. Daur Arşba (Abhazya Halkının Birliği Forumu)

2. Yuri Zukhba

 

Bölge №26

 

1. Khrips Copua

2. Temur Logua

 

Bölge №27

 

1. Nugzar Aşuba

2. Apollon Gurguliya (Abhazya Halkının Birliği Forumu)

 

Bölge №31

 

1. Kan Kvarçiya

2. Aleksandır Çengelya

 

Bölge №33

 

1. Akhra Kokoskir (Birleşik Abhazya Partisi)

2. Ruslan Kişmariya

 

11.02.2012  Apsnıpress

 

 Abhazya'da parlamento seçimleri başladı

 

Sohum, Abhazya’nın 174 seçim bölgesinde parlamento seçimleri için oy kullanma işlemi bu sabah saat 8.00’den itibaren başladı.

 

Abhazya İçişleri Bakanı Otar Khetsiya, seçimler nedeniyle görev yapacak polis sayısın arttırıldığını açıkladı. Khetsiya, “Polisler her seçim noktasında görev yapacak ve seçimler esnasında düzeni sağlayacak” dedi.

 

Seçim noktalarının bazılarına kameralar konuldu, görüntüler Sohum’daki Yüksek Seçim Kurulu enformasyon merkezine aktarılıyor. Web kameralar Sohum’daki seçim noktalarına, Gudauta Bölgesi'nin Aatsı köyüne, Pitsunda şehrine, Oçamçira Bölgesi'nin Pakauş köyüne, Tkuarçal şehrine, Gal Bölgesi Çuburkhinc köyüne yerleştirildi.

 

Abhazya’da 35 milletvekilliği için 148 aday yarışıyor. Yüksek Seçim Kurulu açıklamalarında aday sayısı 150 olarak bildirilmişti, ancak daha sonra iki kişinin adaylıktan çekildiği bildirildi. Adayların 114’ü inisiyatif gruplar, 34’ü ise siyasi partiler tarafından aday gösterildi.

 

Birleşik Abhazya ve Abhazya Milli Birlik Forumu partileri 11, Komünist Parti ve Ekonomik Kalkınma Partisi 6’şar adayla seçime katılıyor. Seçimleri 40’dan fazla gözlemci takip ediyor.

 

10.03.2012  Ajans Kafkas

 

 Abhazya ve Tuvalu arasında vizesiz geçiş başlıyor

Sohum, Abhazya Cumhuriyeti ile Tuvalu arasında dün karşılıklı vizesiz seyahat anlaşması imzalandı.

 

18 Eylül 2011’de Sohum’da Abhazya ve Tuvalu arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasıyla ilgili bir anlaşma imzalanmıştı.

 

Vizesiz seyahat anlaşması Sohum’da, Abhazya Başbakanı Leonid Lakerbaya ve Tuvalu Başbakanı Villi Telavi tarafından imzalandı. Telavi ayrıca, ülkesi adına Abhazya’daki parlamento seçimlerini gözlemleyecek heyetin başında bulunuyor.

 

Bu anlaşma dışında Lakarbaya ve Telavi iki ülke hükümetleri arasında karşılıklı anlayış bildirisi imzaladı. Ayrıca iki ülkenin ticaret ve sanayi odaları arasında da işbirliği anlaşması imzalandı.

 

Abhazya Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Maksim Gunciya’nın ifadesine göre, son anlaşma iki ülke şirketleri arasında ticari ilişkiler ve bilgi alışverişinin gelişmesini öngörüyor.

 

12 Şubat’ta Gürcistan Devlet Başkanı Mikhail Saakaşvili Gürcistan ve Tuvalu arasındaki elçilik ve diplomatik ilişkileri oluşturan protokolün yürürlükten kaldırılmasıyla ilgili kararı imzaladı. Karar, Tuvalu’nun Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlığını tanımış olmasına dayanıyor.

 

2008’de Rusya’nın Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlığını tanımasının ardından Nikaragua Eylül 2008’de, Venezüella Eylül 2009’da, Nauru Aralık 2009’da ve Tuvalu Eylül 2011’de bu iki cumhuriyetin bağımsızlığını tanıdı. Abhazya ayrıca BM üyesi ülkelerden Vanuatu tarafından Mayıs 2011’de tanındı.

 

10.03.2012  Ajans Kafkas

 

 Denis Tsarguş Avrupa Şampiyonu

 

Belgrad, Rusya Federasyonu adına güreşen Abhaz güreşçi Denis Tsarguş, 74 kg serbest stilde üçüncü defa peşpeşe Avrupa Şampiyonu oldu.

 

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da 6-11 Mart tarihleri arasında yapılan Avrupa Güreş Şampiyonasında, üçüncü defa Avrupa Şampiyonu olan Denis Tsarguş, finalde Gürcü rakibi David Khutsişvili'yi 1-0 ve 3-0 yendi.

 

08.03.2012  RIA Novosti

 

Abhazya Devlet Başkanı Aleksander Ankuab’ın koruması hayata gözlerini yumdu

 

Sohum, 22 Şubat günü Abhazya Devlet Başkanı Aleksander Ankuab’a karşı yapılan saldırıda ağır yaralanan korumalarından Tengiz Pandaria, Sohum Cumhuriyet Hastanesi tarafından yapılan açıklamaya göre, bu sabah hayata gözlerini yumdu.

 

Tengiz Pandaria evli ve iki çocuk sahibi idi. Geride bıraktığı eşi sekiz aylık hamile.

 

02.03.2012  Apsnıpress

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hit Counter