AҦCУAA PЫБЖbbI

Abhazların sesi

-------------------- Abhazya'dan haberler -------------------- 
 Abhazya Dışişleri Bakanı Viaçeslav Çirikba Cenevre görüşmeleri BM Özel Temsilcisi Antti Turunen’le görüştü

 

Sohum, Abhazya Dışişleri Bakanı Viaçeslav Çirikba Cenevre görüşmeleri BM Özel Temsilcisi Antti Turunen ile görüştü. Görüşme esnasında, 7-8 Haziran'da yapılacak olan Cenevre görüşmelerinin gündemi, OÖTM çerçevesinde olan durumları çözme fikirleri ve tavsiyeleri konuşuldu.

 

Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, “OÖTM çerçevesinde durumdan dolayı bir kriz yaşanıyor. Onu çözebilmek için, Gal Bölgesi'nde gürcüler tarafından yapılan terör eylemlerine eşdeğerli tepki vermek lazım. Bu, mekanizmanın temel görevidir. 29 Aralık 2011 tarihinde bugüne kadar 11 cinayet işlendi ve onlar Gürcistan’daki AB Gözlem Misyonu EUMM Başkanı Andrzej Tyszkiecz’in raporlarında yansıtılmadı. Tyskiecz ile ilgili bizim pozisyonumuz prensiplidir”, dedi.

 

7 -8 Haziran'da Cenevre'de 20. turu yapılacak olan Kafkasya'da Barış ve İstikrar Görüşmeleri'ne Abhazya adına, Dışişleri Bakanı Viaçeslav Çirikba'nın başkanlığında, Dışişleri Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı Lana Agırba, Dışişleri Bakanlığı Türkiye ve Ortadoğu Masası Başkanı İnar Gıtsba ve Dünya Abhaz Abazin Halkı Birliği Yönetim Kurulu üyesi Zeki Kapba katılacaklar.

 

31.05.2012  Abhazya Dışişleri Bakanlığı

 

 Abhazya'da 37 geri dönüşçü evlerinin anahtarını aldı

 

Sohum, Abhazya’da 37 geri dönüşçüye tahsis edilen dairelerin anahtar teslim töreni dün gerçekleştirildi.

 

Geri dönüşçülere verilen dairelerin bulunduğu beş katlı bina, Sohum yakınlarındaki Gulripş Bölgesi Maçara kasabasında, Gulripş Bölge İdaresi yanında. İki ve üç odalı dairelerden oluşan bina bir yıl önce 50 milyon rubleye Geri Dönüş Komitesi tarafından satın alındı ve tadilat için 20 milyon rubleden fazla masraf yapıldı.

 

Geri dönüşçülerin çoğunluğu Türkiye’den, diğerleri ise Suriye, Acaristan ve Karaçay-Çerkes’ten Abhazya’ya gelenlerden oluşuyor.

 

Geri dönüşçüler arasında dairelerin paylaştırılmasında öncelikli olarak 1992-1993 Gürcü-Abhaz Savaşı'na katılan ve çok çocuklu aileler göz önünde bulunduruldu.

 

Daire alanlar arasında birkaç bekar erkeğin olduğunu da ifade eden Geri Dönüş Komitesi Başkanı Zurab Adleyba, anahtar teslim töreninde yaptığı konuşmada, “Bekarlar, dairelerini alır almaz aile kurma sözü verdiler. Umuyoruz ki sözlerini tutarlar” dedi.

 

Abhazya’ya 1990 başlarında öğrenciler arasında geri dönen ve halen bir çok geri dönüşçüye iş imkanı sağlayan girişimci Nizam Hapat ise, “Kanlı savaştan çıkan, acımasız bir abluka yaşayan ülkemizin bugün bir binanın tadilatını yaparak yurttaşlarına hediye ediyor olmasından ötürü çok memnunum. Bu bizim için büyük bir hadisedir. Bu tür gelişmeler, henüz dönme kararı almamış olanlar için harekete geçirici oluyor” açıklamasında bulundu.

 

Geri dönüşçülerden Aydın Akolgba, “Vatanımıza dönmüş olmaktan ötürü memnunuz, bu dedelerimizin ve büyük dedelerimizin hayali idi” dedi.

 

Maçara kasabasında 3 hektarlık alan üzerine geri dönüşçüler için evler inşa edilmeye başlandı. Gulripş Bölge Başkan Yardımcısı Vadim Haraziya, kasabada okul ve anaokulu inşaatının da planlandığını kaydetti.

 

31.05.2012  Ajans Kafkas

 

 Abhazya dışişleri bakanı İtalyan işadamlarını kabul etti

 

Sohum, Abhazya Dışişleri Bakanı Vyaçeslav Çirikba, İtalyan LPR şirketi yetkililerini kabul etti.

 

Vyaçeslav Çirikba ile tarım sektöründe faaliyet gösteren İtalyan LPR şirketi yöneticilerinden M. Marchini, Leonardo Rossi ve Lamberto Rossi’nin Dışişleri Bakanlığı'ndaki görüşmesine, Abhazya Dışişleri Bakanlığı’nın İtalya temsilcisi Mauro Murcia da katıldı.

 

İtalyan işadamları, tarım sektöründeki yatırım imkanlarının yanı sıra turizm alanında işbirliği ile de ilgilendiklerini kaydettiler. Lamberto Rossi görüşmede, “Bu bizim Abhazya’ya ilk tanışma ziyaretimiz. Bazı resmi temaslarda bulunmayı planlıyoruz, daha sonra ortak projeler üzerinde çalışacağız” açıklamasında bulundu.

 

Çirikba ise işadamı heyetine, Abhazya Cumhuriyeti'nin İtalya ve diğer Avrupa ülkeleri ile ilişkilerinin yeniden oluşturulması için çaba gösterdiklerini söyledi. Çirikba, “Abhazya’nın bağımsızlığının tanınmasının bir süreç olduğunu anlıyoruz. Fakat şu anda bizim amacımız Abhazya hakkında Avrupa’da objektif bir anlayış oluşması için İtalya halkı, siyaset adamları ve diplomatları ile iyi ilişkiler kurmaktır” dedi. İtalyan heyetinin Abhazya ziyareti 31 Mayıs’a kadar devam edecek.

 

30.05.2012  Ajans Kafkas

 

 Transdinyester Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Nina Ştanski, S.V.Bagapş’ın ölüm yıldönümü dolayısı ile başsağlığı mesajı gönderdi

 

Transdinyester Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Nina Ştanski, merhum Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş’ın ölüm yıldönümü dolayısı ile başsağlığı gönderdi.

 

Ştanski mesajında, “Sergey Vasilieviç’in adı Abhazya Cumhuriyeti'nin tarihinde en önemli olayla bağlantılı – Rusya Federasyonu tarafından devletinin bağımsızlığını tanıması. Yetenekli siyasetçi, tecrübeli diplomat, ülkenin gerçek yurtseveri, o her zaman kendi vatandaşlarının haklarını ve özgürlüğünü savunuyordu. Bu mükemmel insanın anısını onun yurttaşları kalplerinde hep yaşayacaktır,” diyor.

 31.05.2012  Abhazya Dışişleri Bakanlığı

 

 Abhazya'da üç kişi öldürüldü

 

Sohum, Abhazya Başsavcılığı Gal şehrinde kimliği belirsiz kişiler tarafından gerçekleştirilen silahlı saldırıda üç kişinin öldürüldüğünü açıkladı.

 

Öldürülenler arasında Gal Bölgesi İçişleri Bakanlığı Trafik Kontrol polislerinden Leonid Kutsniya, Gal Bölgesi Emniyet Ceza Soruşturma İdaresi mensuplarından Devi Buava ve Nabakia köyü sakinlerinden Gultazi Kolbaya yer alıyor.

 

Abhazya Başsavcılığı'ndan verilen bilgilere göre, olay 11:40’da şehir merkezinde bulunan Zoluşka isimli kafede meydana geldi. Kimliği belirsiz iki kişi Kalaşnikof marka silah kullandıkları saldırının ardından, acil çıkışa koştular ve kendilerini bekleyen araca binip olay yerinden uzaklaştılar.

 

Saldırganların kaçmak için kullandığı Volga marka taksinin, polisler tarafından Gal Bölgesi Mahuncia yerleşim yeri yakınındaki ormanlık alanda tesbit edildiği, aracın bagajında taksi şoförünün bulunduğu ve şoförün herhangi bir zarar görmediği kaydedildi.

 

29.05.2012  Ajans Kafkas

 

 Abhazya'da yeni bir askeri kamp hizmete girdi

 

Sohum, Abhazya’nın Gal Bölgesi Çuburhinc köyünde, Rusya FSB sınır idaresinin yeni bir askeri kampı daha törenle hizmete girdi.

 

24 Mayıs’ta yapılan törene Sınır İdaresi Başkanı Sergey Komarevtsev, Abhazya Devlet Başkanlığı Sekreteri Beslan Kurbrava, RF Abhazya Büyükelçisi Semen Grigoryev, Abhazya Devlet Güvenlik Hizmeti Başkan Yardımcısı Nugzar Samsonya, Dışişleri Bakan Yardımcısı Oleg Arşba, Gal Bölge Başkan Yardımcısı Vahtang Marganya, Gal Emniyet Başkanı Laurens Koghonya katıldı.

 

2 hektardan geniş bir alan üzerine inşa edilen askeri karargah, İngur sınırlarını korumayla ilgili taleplere uygun olarak donatıldı. İnşası 9 ay süren kampta 80 ailenin kalabileceği evler, çocuk odası, spor, sağlık ve oyun alanları yer alıyor. Karargahın su ve elektriği de içeriden sağlanıyor.

 

26.05.2012  Ajans Kafkas

 

 Abhazya Dışişleri Bakan Yardımcısı Khintba, Venezüella'lı meslektaşıyla görüştü

 

Karakas, Venezüella ve Abhazya Dışişleri Bakan Yardımcıları 21 Mayıs’ta Karakas’ta bir araya geldi.

 

Abhazya heyetinde, heyet başkanı İrakli Khintba dışında Abhazya’nın Venezüella ve Nikaragua elçisi Zaur Gvacava, Abhazya’nın RF ticari temsilcisi Oleg Bartsıts ve Dışişleri Bakanlığı Asya-Pasifik ve Latin Amerika Bölüm Başkanı Adgur Çegiya yer aldı.

 

Abhazya Dışişleri Bakan Yardımcısı İrakli Khintba, Venezüellalı meslektaşı Temir Porras ile görüşmesinde, Venezüella’nın bölgedeki önemli rolünün, özellikle de ALBA üyeliğinin Abhazya için öneminin altını çizdi.

 

Khintba ve Porras, ticaret, ekonomik kalkınma, kültür ve eğitim alanında işbirliğinin arttırılması fikrini paylaştı. Abhazyalı öğrencilerin Venezüella üniversitelerinde eğitim şartlarının sağlanması, Abhazya’da İspanyolca eğitim olanaklarının geliştirilmesi konuları konusunda atılacak adımlar belirlendi.

 

24.05.2012  Ajans Kafkas

 

 Abhazya'daki 21 Mayıs törenlerine Suriyeli dönüşçüler de katıldı

 

Sohum, Kafkas-Rus savaşlarının sona ermesi ve Çerkes Soykırımın 148. Yıldönümünde Abhazya’da anma törenleri yapıldı.

 

Her yıl olduğu gibi bu 21 Mayıs’ta da Sohum’da sürgün anıtına çiçekler bırakıldı, akşam saatlerinde Özgürlük Meydanı'nda tören yapıldı. Anma törenlerine Mayıs başında Suriye’den dönüş yapanlar da katıldı. Onlar da çocukları ile birlikte anıta çiçek bıraktılar.

 

Geri dönüşçüler Abhazya vatandaşları ile görüştüler ve sorularını cevaplamaya çalıştılar. Abhazca bilmedikleri için, tercüman vasıtasıyla Devlet Başkanı Aleksandr Ankuab ile de görüşen 27 geri dönüşçü, kendilerine sunulan şartlardan memnun olduklarını ifade ettiler. Ankuab da geri dönüşçülerin tarihi vatanlarına en kısa sürede adapte olabilmeleri için mümkün olan her şeyi yapma sözü verdi.

 

23.05.2012  Ajans Kafkas

 

 Karaçay-Çerkes Başkanı Abaza toplumsal hareketinin yeni lideri ile görüştü

 

Çerkesk, Karaçay-Çerkes Başkanı Raşid Temrezov, “Abaza” toplumsal hareketinin yeni başkanı Muhadin Şenkao ile ilk çalışma toplantısını yaptı.

 

Görüşmede Abazaların (Abazin) Abhazya’ya yerleşme imkanları ele alındı. Muhadin Şenkao, Abhazya yönetiminin konuya ilişkin olumlu yaklaşımını memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi.

 

Karaçay-Çerkes Başkanı ile görüşmesinde Muhadin Şenkao, Abaza sivil hareketi üyelerini endişelendiren güncel sorunlar ve ‘az sayılı halkların haklarının garantisi’ federal kanunun yerine getirilmesiyle ilgili meselelere değindi.

 

16.05.2012  Ajans Kafkas

 

 Ankuab suikastı zanlısı Edlar Çıtanava gözaltına alındı

 

Sohum, Abhazya Devlet Başkanı Aleksandr Ankuab’ı hedef alan suikast girişiminin zanlısı Edlar Çıtanava gözaltına alındı.

 

9 Temmuz 2007’de, zamanın Başbakanı olan Abhazya Devlet Başkanı Aleksandr Ankuab’ın aracına, Gudauta’dan Sohum’a giderken kimliği belirsiz kişilerce ateş açılmış, olayda Ankuab hafif yaralanmıştı. Bu saldırıya katıldığı gerekçesiyle hakkında uluslararası arama emri bulunan Edlar Çıtanava, düzenlenen özel operasyon sonucunda 28 Nisanda gözaltına alındı.

 

Altı defa suikasta maruz kalan Ankuab’a son saldırı 22 Şubat 2012’de düzenlenmişti.

 

05.05.2012  Ajans Kafkas

 

 

Hit Counter