AҦCУAA  PЫБЖbbI

Abhazların Sesi

-------------------- Abhazya'dan haberler -------------------- 
 Lavrov, Sohum'da Abhazya-Rusya işbirliğini değerlendirdi

 

Sohum, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov başkanlığındaki Rusya heyeti 25 Nisan’da Abhazya’yı ziyaret etti.

 

Lavrov, 26 Nisan sabahı Abhazya Başbakanı Sergey Şamba ile birlikte Zafer Anıtına çelenk bıraktı. Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş ile görüşmesinin ardından# Sergey Lavrov hükümet üyeleri ile uzun bir toplantı gerçekleşti.

 

Ziyaret çerçevesinde Abhazya ve Rusya’da kültürel enformasyon merkezleri oluşturulmasını öngören bir işbirliği anlaşması imzalandı. Abhazya Başbakanı Sergey Şamba ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Abhazya ve Rusya vatandaşlarının vizesiz seyahati konusundaki anlaşma notasını da birbirlerine sundular. Ayrıca Bakan Lavrov, Şamba’ya Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığının halklar arası işbirliğine katkı nişanını takdim etti.

 

Bagapş ve Lavrov arasında gerçekleşen görüşmenin ardından yapılan kısa basın toplantısında Lavrov, Rusya-Abhazya ilişkilerinin seyrini olumlu olarak değerlendirdi. Lavrov, Rusya ve Abhazya arasında 58 hükümetler arası belgenin olduğunu ve kültürel enformasyon merkezleriyle ilgili anlaşma ile bunlara bir yenisinin daha eklendiğini kaydetti.

 

Bagapş’ın ifadesine göre, Abhazya’da mülkiyet hakkıyla bağlantılı meseleler büyük önem taşıyor. Bagapş bu konuda ikili Rusya-Abhazya komisyonu oluşturulduğunu ve bu komisyonun gayrimenkuller sorununu çözüme kavuşturacağını söyledi.

 

Ayrıca, Abhazya’daki Rusya FSB sınır idaresi askeri kampını ziyaret eden Lavrov, ‘Abhazya’da Ruslar’ adlı kitabın tanıtım programına da katıldı.

 

28.04.2011  Ajans Kafkas

 

 Lavrov: Rusya, Güney Osetya'ya destek vermeye devam edecek

 

Tskhinval, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Güney Osetya Devlet Başkanı Eduard Kokoytı ile dünkü görüşmesinde, ‘Rusya, Güney Osetya’nın bağımsız bir devlet olarak uluslararası alanda güçlenmesini destekleyecek’ açıklamasında bulundu.

 

Lavrov, “Bilinen sebeplerden ötürü bazıları Güney Osetya’nın uluslararası tanınmış bir devlet olma sürecini frenlemeye çalışıyor. Ancak inanıyorum ki, zaman bu sorunu çözecek” dedi. Lavrov ayrıca, Rusya’nın Gürcistan tarafından Ağustos 2008 olayı dolayısıyla tazminat istemeyi düşünmediğini da ifade etti.

 

Kokoytı’nın ifadesine göre, Güney Osetya yakın bir zaman içinde bir yabancı devlet tarafından daha tanınmayı bekliyor. Kokoytı, “Güney Osetya ve Abhazya’yı yakında bir devlet daha tanıyabilir. Biz şimdi bu konuda ciddi görüşmeler yapıyoruz.” dedi. Tanıma konusunda görüşülen devletin Latin Amerika ülkelerinden biri olduğu tahmin ediliyor.

 

26.04.2011  Ajans Kafkas

 

 Kabardey-Balkar'da yeni bir kitap: 'Abhazya: Canlar ülkesi'

 

Nalçık, Abhazya’nın tarihi, coğrafi yapısı ve kültürüne ilişkin, Rusça olarak hazırlanan, ‘Abhazya: Canlar ülkesi’ adlı iki ciltlik kitap Kabardey-Balkar Cumhuriyeti'nin başkenti Nalçık’ta yayınlandı.

 

Nalçık’lı yayıncılar Mariya ve Viktor Kotliarov’un yayınladığı eserde, Abhazya ve Abhazlar hakkında 60 yazarın metinleri son derece zengin bir görsellikle sunuluyor.

 

Eserde kullanılan 1917 öncesi döneme ait 600 fotoğraf, müze, arşiv, kütüphane ve kişisel arşivlerden elde edildi.

 

‘Abhazya: Canlar ülkesi’ kitabı, ‘Kafkasya Halkları: tarih ve coğrafya’ yayın serisinin ikinci halkası oldu. İlk olarak 2009’da ‘Balkarya: dağlar ve boğazlar ülkesi’ yayınlandı. Şimdi ise  ‘İnguşetya: gökyüzüne ulaşan ülke’, ‘Kabardey: Kafkasya’nın gururu, özgürlük kalkanı’, ‘Karaçay: Elbrus’un eteğindeki ülke’ serileri yayına hazırlanıyor.

 

26.04.2011  Ajans Kafkas

 

 Rusya Dışişleri Bakanı Güney Osetya ve Abhazya'yı ziyaret edecek

 

Moskova, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un 25-27 Nisan’da Güney Osetya ve Abhazya’yı ziyaret edeceği açıklandı.

 

Dışişleri Bakanlığı Basın ve Enformasyon Departmanından dün yapılan açıklamada görüşmelerin farklı alanlarda işbirliğinin geliştirilmesine yönelik olacağı belirtildi.

 

Abhazya Devlet Başkanı'nın resmi temsilcisi Kristian Bjanya’nın açıklamasına göre, Lavrov, Abhazya’ya 25 Nisan Pazartesi günü gelecek. Lavrov’un 26 Nisan Salı sabahı Devlet Başkanı Sergey Bagapş ile, ardından hükümet temsilcileri ile görüşmesi planlanıyor.

 

Güney Osetya Dışişleri Bakan Yardımcısı Alan Pliyev’in verdiği bilgilere göre, Sergey Lavrov, Devlet Başkanı Eduard Kokoytı tarafından kabul edilecek. Pliyev, Lavrov’un Dışişleri Bakanı Murat Cioyev ile görüşmesinin planlandığını da kaydetti.

 

Ağustos 2008 savaşından sonra, Güney Osetya’nın yeniden inşası için, Rusya 2008’de 1,5 milyar Ruble, 2009’da 8,5 milyar Ruble ayırdı, son üç yılda Güney Osetya’ya 14,2 milyar Ruble Rus yatırımı yapıldı.

 

Abhazya’ya ise, 2010’da Rusya tarafından sosyo-ekonomik gelişim için 1,8 milyar Ruble ayrıldı. Bu yıl 4,23 milyar Ruble ayrılması öngörülüyor. 2010-2012 döneminde Rusya tarafından 10,8 milyar yardım yapılması planlanıyor.

 

23.04.2011  Ajans Kafkas

 

 Kokoytı Abhazya Başbakanı Sergey Şamba'ya Onur Nişanı verdi

 

Sohum, Güney Osetya Devlet Başkanı Eduard Kokoytı, Abhazya Başbakanı Sergey Şamba’ya ‘Onur Nişanı’ verdi.

 

Şamba’ya nişanını Abhazya’nın Güney Osetya elçisi Robert Kokoyev takdim etti. Sergey Şamba’ya Güney Osetya Cumhuriyeti'nin yüksek devlet nişanı, Kafkasya’da barış ve uzlaşının sağlanmasına büyük katkıları ve Abhazya ile Güney Osetya arasında dostluk ve işbirliğinin sağlamlaştırılması konusundaki faaliyetleri dolayısıyla verildi. Kokoyev, Şamba’ya 60. doğum günü dolayısıyla Güney Osetya Devlet Başkanı Eduard Kokoytı ve Dışişleri Bakanı Murat Cioyev’in tebriklerini de iletti.

 

23.04.2011  Ajans Kafkas

 

 Abhazya'da turizm sezonu için güvenlik tedbirleri arttırılıyor

 

Sohum, Abhazya’da tatil sezonu boyunca ‘Myussera’ ve ‘Kodor’ kontrol noktalarında İçişleri Bakanlığı’na bağlı özel grupların görev yapacağı bildirildi.

 

Konuyla ilgili bakanlar kurulu üyelerine bilgi veren İçişleri Bakanı Leonid Dzapşipa, suçla mücadelenin güçlendirilmesi ve turistlerin güvenliğinin sağlanması konusunda, yeni tatil dönemi için özel planların hazırlandığını açıkladı. Dzapşipa, “İl ve ilçe idari amirlerine bölgelerinde işlenen suçlar, otel, pansiyon, sanatoryum ve diğer konaklama tesislerinin işletme sahibi ve yöneticilerine de tesislerinde konaklayan misafirlerine yönelik işlenen suçlarla ilgili sorumlulukları yazılı olarak bildirilecektir” dedi.

 

Bakan Dzapşipa, gerekli bölgelere kamera sistemlerinin kurulduğunu, araç plakalarını tespit eden sistemlerin 1 Haziran’a kadar Psou, Kodor ve Myussera kontrol noktalarına yerleştirileceğini ve devriye ekiplerinin Psou’dan İngur’a kadar yirmi dört saat görev yapacağını kaydetti. Dzapşipa ayrıca, 2010 tatil sezonunda en yoğun suç oranının Gagra’da görüldüğü bilgisini verdi.

 

Abhazya Turizm ve Tatil Komitesi Başkanı Tengiz Lakerbaya’nın açıklamasına göre, turist sayısı 2010 tatil sezonunda, önceki yıla göre 50.287 kişi azaldı.

 

21.04.2011  Ajans Kafkas

 

 “Gençlere Lider Özelliklerini Kazandırma Gençlik Organizasyonu” nu Devlet Başkanı tarafından finanse ediliyor

 

Sohum, “Şiddetsiz Bir Dünya” Zurab Açba’nın adını taşıyan merkezde “Gençlere Lider Özelliklerini Kazandırma Gençlik Organizasyonu” start alıyor. Merkez Müdürü Dalila Piliya’nın verdiği bilgiye göre organizasyon Devlet Başkanı tarafından finanse ediliyor.

 

Dalila Piliya, ‘Organizasyon katılımcıları; Abhazya Devlet Üniversitesi öğrencileri, Suhum Açık Öğretim Enstitüsü öğrencileri, farklı gençlik örgütleri ve siyasi kuruluş üyeleri, genç uzmanlar ve Şehir Meclisi temsilcileri. Hükümet ilk defa devletin gerçekleştirmediği bir organizasyona destek veriyor. Bu Devlet Başkanının projesi ve biz ileride de gelecekteki siyasetçileri yetiştirmede işbirliğinin sürdürülmesini umut ediyoruz’.

 

Merkezde, hukukçuların, etnografların, siyaset bilimcilerin, kültür bilimcilerin ve diğer uzmanların katılımı ile eğitim seminerleri düzenlenecek. Projede katılımcıların her 2-3 ayda bir hükümetin önde gelen isimleri ile bir araya gelmesi planlanıyor. Proje on ay sürecek.

 

19.04.2011  Abhazya Devlet Başkanlığı Resmi Sitesi

 

 Moskova'da 'Abhazya: geçmiş ve gelecek' sergisi düzenlendi

 

Sohum, Moskova’da ‘Abhazya: geçmiş ve gelecek’ adlı bir sergi düzenlendi. Sergi çerçevesinde dört bölümde pullar, kartpostallar, milli kıyafetler ve fotoğraflar sergilendi.

 

Şubat’ta Moskova’da gerçekleşen Kafkas halkları festivalinde bu tür programların yapılmasının gerekliliği ifade edilmişti. Sergi, Dünya Abhaz-Abazin Halkı Birliği ve Devlet Duma Milli İşler Komitesi'nin desteğiyle gerçekleştirildi.

 

18.04.2011  Ajans Kafkas

 

 Abhazya ve Güney Osetya Gürcistan pasaportunu reddetti

 

Sohum ve Tskhinval, Tiflis’in Abhazya ve Güney Osetya Cumhuriyetleri vatandaşlarına vermeyi önerdiği, Gürcistan sembolünün bulunmadığı tarafsız pasaportları resmen reddettikleri konusunda açıklamada bulundular.

 

Gürcistan Entegrasyon Bakanı Yekaterina Tkeşelaşvili, 15 Nisan’da parlamento oturumunda Abhazya ve Güney Osetya vatandaşlarına, Gürcistan sembolünün bulunmadığı ‘tarafsız’ pasaportların verilmesi önerisini tekrarladı. Bakan Tkeşelaşvili, “İşgal edilen bölgelerde yaşayan insanların maksimum oranda katılımlarını sağlamak için, belgede Gürcistan devlet sembolü yer almayacak ve vatandaşlık göstergesi olmayacak” dedi.

 

Tkeşelaşvili ayrıca, Gürcistan’ın bazı devletlerle bu tür belgeleri tanımaları konusunda müzakerelerde bulunduğunu da açıkladı. Tkeşelaşvili’nin ifadesine göre, bu tür belgelerle Abhazya ve Güney Osetya’lı gençlerin, Gürcistan Devlet Başkanı Fonu ve diğer resmi programların fonundan yararlanarak, yurt dışında eğitim alabileceklerini kaydetti. Bakan Tkeşelaşvili, Rusya’nın bu ülke vatandaşlarına vermiş olduğu uluslararası pasaportların ise yasal olmadığını ifade etti. Tarafsız pasaportların verilmesi önerisi ilk defa Temmuz 2010’da dönemin Entegrasyon Bakanı Temur Yakobaşvili tarafından gündeme getirilmişti.

 

Gürcistan’ın bu girişimine Abhazya ve Güney Osetya’da şüpheyle yaklaşılıyor. 16 Nisan’da Tskhinval’de yayınlanan dışişleri bakanlığı açıklamasında, tanınmış bir devlet olan Güney Osetya’nın, Gürcistan’ın bu fikirleri ile hiçbir ilgisi yok, bu öneri Güney Osetya’da kimsenin ilgisini çekmiyor” ifadeleri yer aldı.

 

Güney Osetya’nın Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, “Güney Osetya vatandaşları için tarafsız pasaportlar konusu 1998’de o zamanın Güney Osetya ve Gürcistan Devlet Başkanları tarafından gündeme getirilmişti. O zaman Güney Osetya Cumhuriyeti henüz tanınmamıştı ve halkı uluslararası tanınmış belgeleri olmayışından ötürü zorluk yaşıyordu. Konu o zaman da çözüme kavuşturulmamıştı” denildi ve Güney Osetya vatandaşlarının artık kendi pasaportları olduğu kaydedildi.

 

Abhazya Başbakanı Sergey Şamba da, Gürcistan’ın Abhazya’ya pasaport vermesini ‘saçmalık’ olarak değerlendirdi. Şamba, “Burada hiç kimse o pasaportları almayacak. Vatandaşların hem Rusya hem Abhazya pasaportları var” dedi. Ayrıca, 15 Nisan’da Rusya Federasyonu'nu, Abhazya ve Güney Osetya ile 90 günlük seyahatlerde vizesiz seyahat uygulaması başlattı.

 

18.04.2011  Ajans Kafkas

 

 Kvarçiya: Abhazya-Rusya sınırında değişiklik olmayacak

 

Sohum, Abhazya devletinin, sınırların belirlenmesinden sorumlu komisyon başkanı, Valeri Kvarçiya dün gazetecilere, Rusya’nın Abhazya topraklarını kendi sınırlarını içine almaya yönelik bir girişimde bulunmadığını açıkladı.

 

Kvarçiya, “Abhazya ve Rusya Federasyonu kanunları ile ve aynı zamanda eski SSCB kanunları tarafından sabitlenmiş olan Abhazya Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu arasındaki Psou nehri ve Kafkas sıradağları üzerindeki şu anki sınır Abhazya için tartışılacak bir konu değildir. Sadece Aibga kasabası bölgesindeki kara sınırı konusunda bir belirleme söz konusu olabilir” dedi. Kvarçiya, Rusya medyası tarafından yayınlanan Abhazya’nın Aibga kasabasını Rus köyü olarak tanıdığı yönündeki bilgilerin gerçeğe uygun olmadığını belirtti.

 

29-31 Mart’ta Moskova’da Rusya ve Abhazya sınır belirleme komisyonlarınca yapılan ikinci toplantıda, taraflar üçüncü görüşmede Aibga kasabasının sınırlarının netleştirilmesi konusunda anlaştı.

 

16.04.2011  Ajans Kafkas

 

 Yeni Abhazca-Rusça sözlük yayınlandı

 

Sohum, Abhazya’da yeni bir Abhazca-Rusça sözlük yayınlandı.

 

Filoloji bilimleri doktor adayı Boris Conua tarafından hazırlanan sözlük yaklaşık 21 bin kelime ihtiva ediyor. Alfabetik sisteme göre düzenlenen sözlükte, Abhazca ve Rusça tüm kelimelerin telaffuz (artikülasyon) şekilleri belirtiliyor. Abhazca-Rusça Sözlük genel kullanım amaçlı hazırlanmış. Ancak, sosyo-politik terminolojinin de önemli bir yer tuttuğu kaydedildi.

 

15.04.2011  Ajans Kafkas

 

 İsrailli heyet Sergey Şamba ile görüştü

 

Sohum, Yedi kişiden oluşan İsrailli heyet Abhazya’da temaslarda bulunuyor. Heyetin başkanlığını, Global CST şirketi yönetim kurulu başkanı İsrael Ziv ve Başbakanın eski askeri sekreteri Meir Klifi yapıyor.

 

İsrailli heyet Sohum’da Başbakan Sergey Şamba ile görüştü. Görüşmeye Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Beslan Kubrava, Başbakan Yardımcısı Vahtang Pipiya, Ekonomi Bakanı Kristina Ozgan, Tarım Bakanı Yuri Akaba ve Tatil ve Turizm Devlet Komitesi Başkanı Tengiz Lakerbaya katıldı. Görüşmede güvenlik, turizm ve tarım alanında işbirliği konuları görüşüldü.

 

Abhazya’yı ziyaret imkanı bulmaktan memnuniyet duyduklarını ifade eden İsrael Ziv, Şamba’ya ve gördükleri misafirperverlikten ötürü teşekkür etti. Ziv, ziyaretin, iki ülke arasındaki güçlü dostluk ilişkilerinin başlangıcı olmasını umut ettiğini ifade etti.

 

Sergey Şamba da, İsrail ile işbirliği yapmaktan memnun olacaklarını dile getirdi. Şamba, “Biliyoruz ki, İsrail ekonomik açıdan önemli bir güç ve birçok alanda ileri teknolojilere sahip. Özellikle tıp ve tarım alanında ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz” dedi. İsrailli yatırımcıları Abhazya’ya davet eden Şamba, “Aramızda oluşan ilişki, birçok planımızı hayata geçirebileceğimizi düşündürüyor. Önemli tecrübelere sahip, saygınlığı olan büyük bir şirketin ilgisini çekmiş olmaktan memnunuz” dedi. İsrailli heyetin Abhazya’nın farklı bölgelerini ziyaret edecekleri kaydedildi.

 

15.04.2011  Ajans Kafkas

 

 AKPM'ye göre Abhazya ve Güney Osetya ‘işgal bölgesi’

 

Strasbourg, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde, 130 evet, 8 hayır oyu ile Abhazya ve Güney Osetya hakkındaki ‘işgal edilmiş bölgeler’ statüsü korundu. Rusya tarafı AKPM’nin bölgedeki durumu yanlış nitelendirdiğini açıkladı.

 

AKPM Gürcistan’da son dönemdeki siyasi atmosferi ve 2010 yılında yapılan yerel seçimleri olumlu değerlendirdi. Buna karşılık Gürcü yönetimi AKPM’den, Tiflis’te bulunan mültecilerin geçici olarak yaşadıkları yerlerden çıkarılmaları süreci, medya özgürlüğü, mahkeme reformu ve seçim kanunu ile ilgili eleştiriler aldı.

 

AKPM’deki Rusya heyeti başkanı, Devlet Duma’nın uluslararası ilişkiler komitesi Başkanı Konstantin Kosaçev, AKPM’nin Gürcistan heyetinin isteği doğrultusunda, Ağustos 2008’de Güney Osetya’da yaşanan savaşı Rusya ve Gürcistan arasında yaşanmış gibi yanlış nitelendirmeye devam ettiğini belirtti. Kosaçev, “O zaman Saakaşvili, kendisine ait gördüğü Oset halkına, şu anda Kaddafi’nin Libya’da yaptığını yapmaya çalıştı. Rusya o zaman, tüm dünyanın şu anda Libya’da yaşananlara tepki gösterdiği gibi tepki gösterdi” dedi.

 

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi 27 Ocak’ta Gürcistan-Rusya dosyasının kapanmamasına karar verdi. Ancak Rusya ve Gürcistan’a yüklenen sorumluluklar yeni bir şekil aldı, artık her yıl dört gözlemci 2009’da kabul edilen kararın yüklediği sorumlulukların yerine getirilip getirilmediği hakkında rapor hazırlayacak. 2009’da kabul edilen karar göre, Rusya, Abhazya ve Güney Osetya’nın tanınmasını iptal etmek zorunda. Ayrıca Rusya’dan, silahlı güçlerini Ağustos 2008 öncesindeki duruma getirmesi ve uluslararası gözlemcilerin Abhazya ve Güney Osetya’ya girmesine izin vermesi isteniyor.

 

14.04.2011  Ajans Kafkas

 

 Sergey Bagapş’ın Türkiye ziyareti sona erdi

 

Sohum, Sergey Bagaş’ın Türkiye ziyareti sona erdi. Abhazya Devlet Enformasyon Merkezi Başkanı Kristyan Bjaniya, Devlet Başkanı Sergey Bagapş’ın 11 Nisan tarihinden itibaren görevi başına geçtiğini belirtti.

 

Devlet Başkanı bugün makamında vatandaşları kabul etti.

 

11.04.2011  Abhazya Devlet Başkanlığı Resmi Sitesi

 

 Abhazya otoyollarına ve insan sayısının yoğun olduğu yerlere mobese kamera yerleştirilecek

 

Sohum, Abhazya İçişleri Bakanlığı, otoyollara ve insan sayısının yoğun olduğu yerlere mobese kamerasının yerleştirilmesi projesini gerçekleştiriyor.

 

İçişleri Bakanı Leonid Dzapşba’nın verdiği bilgiye göre, mobese kameraları, “Psou” sınırı ve “Myussera” sınırlarında kuruldu ve yakın zamanda “Kodor” ile “Ohurey” sınırına da kurulacak.

 

Mobese kameraları Sohum’da, anayollar, bankalar, merkez pazarı ve insan sayısının yoğun olduğu 15 noktaya yerleştirilecek.

 

L.Dzapşba, ‘Kameralar yollarda olduğu kadar şehir düzenini kontrol altında tutmakta da mutlaka etkili olacaktır. Aynı zamanda hız sınırını ihlali yapan araçları belirleme gibi kanunları çiğneyenleri tespit etmemizde yardımcı olacaktır. İçişleri Bakanlığında kamera bilgilerinin aktarılacağı durum merkezi kuruldu.

 

İçişleri Bakanlığı, mobese kamera sisteminin yol kurallarına uymayan şoför ve yayaların daha dikkatli olmasını sağlayacağını dolayısı ile talihsiz olayların sayısını azaltacağını umut ediyor. uyarıcı işareti gören şoförlerin cezadan kaçmak için hız düşüreceğini düşünüyorlar.

 

İçişleri Bakanı, mobese kamerası yerleştirilen yollara uyarıcı işaretler konulacağını belirtti.

 

11.04.2011  Abhazya Devlet Başkanlığı Resmi Sitesi

 

 Abhazya XVIII. Futbol Şampiyonası start aldı

 

Abhazya XVIII. Futbol Şampiyonası start aldı. Şampiyonada 8 futbol kulübü yer alıyor. Birinci turda Gagra bölgesinin takımı “Gagra” Sohum takımı “Dinamo”yu 2:1 yendi.

 

Sohum takımı “Abazg” kendi sahasında Oçamçira takımı “SKA”yı 2:1 yendi. Sohum “Nart” takımı Gal “Samurzakan” takımını 6:0 ezici bir galibiyetle yendi. Gudauta takımı “Ritsa” Pitsunda takımı “Kiaraz”ı 5:0 yendi.

 

İkinci turda karşılaşacak takımlar:

 

13 Nisan – “Dinamo” (Sohum) – “Abazg” (Sohum)

14 Nisan “Ritsa” (Gudauta) – “Gagra” (Gagra)

15 Nisan “SKA” (Oçamçira) – “Nart” (Sohum)

15 Nisan “Kiaraz” (Pitsunda) –  “Samurzakan” (Gal)

 

11.04.2011  Abhazya Devlet Başkanlığı Resmi Sitesi

 

 Devlet Başkanı Sergey Bagapş, İstanbul’da yaşayan Abhaz diasporası ile buluştu

 

İstanbul, Devlet Başkanı Sergey Bagapş Cumartesi akşamı İstanbul’a geçti. “Green Park” otelinde Sergey Bagapş Türkiye’nin en büyük şehri olan İstanbul’da yaşayan Abhaz diasporası ile buluştu. Diaspora temsilcileri yaptıkları konuşmalarda Devlet Başkanı’nın Türkiye ziyaretini tarihi olarak adlandırdı. Diaspora temsilcileri, ‘Biz bu günü çok uzun süre bekledik ve bugün Siz buradasınız – bu bizim birliğimizin göstergesidir’, diye belirttiler. Söz sırası kendine geldiğinde Devlet Başkanı Sergey Bagapş, Ankara, Adapazar ve bugün İstanbul’da yapılan görüşmelerin geri dönüşü hızlandırılmasında etkili olması umudunda olduğunu dile getirdi. Bagapş, ‘Abhazya bizim ortak yuvamız ve Biz devletimizi ve geleceğimizi beraber kurmalıyız’, dedi.

 

Devlet Başkanı, ülkenin iç ve dış ana politikaları hakkında bilgi verdi. Özellikle Rusya ile olan ortak ilişkilere değindi. Bagapş, Rusya’nın, Abhazya’nın stratejik dostu olduğunun ve öyle kalacağının altını çizdi: ‘Abhazya’nın zor zamanlarında Rusya Abhazya’ya destek oldu cesur bir adım atarak Abhazya’nın bağımsızlığını tanıdı, bugün Rusya ile Abhazya arasındaki ilişkileri düzenleyen devletlerarası anlaşmaları yaptı’, diye belirtti.

 

Sergey Bagapş, Abhazya diasporasının yoğun yaşadığı ülkelerden biri olan Türkiye’ye ziyaretine anlayışla yaklaşan Türkiye Cumhuriyetine de teşekkürlerini dile getirdi.

 

Devlet Başkanı toplantıya katılanların sorularını yanıtladı. İstanbul diasporasının şarkı ve dans ekibi Devlet Başkanının şerefine gösteri yaptı.

 

Devlet Başkanının Türkiye ziyaretinin 7 Nisanda başladığını hatırlatırız. Sergey Bagapş, Ankara, Adapazar ve İstanbul’da toplantılara katıldı.

 

09.04.2011  Abhazya Devlet Başkanlığı Resmi Sitesi

 

 Devlet Başkanı Uzunca Orman’da yüksek sayıdaki diaspora ile görüştü

 

Adapazar, Bugün Adapazarı bölgesinin yakınlarında bulunan Uzunca Orman’da Sergey Bagapş ile yapılan buluşmaya yaklaşık 3 bin kişi katıldı.

 

Türkiye’nin bu bölgesinde Abhazya diasporası daha yoğun olarak yaşamakta. Toplanan diaspora temsilcilerine seslenen Sergey Bagapş, konuşmasına, Abhazya’da ve Abhazya sınırları dışında yaşayan Abhazların bir halk olduklarının ve Abhazya’nın kaderinin onların elinde olduğunun altını çizerek başladı.

 

Devlet Enformasyon Merkezi Başkan Yardımcısı Alkhas Çolokua’dan alınan bilgilere göre, diaspora temsilcileri Devlet Başkanı’na anavatanları ile ilgili bir çok soru sordular.

 

09.04.2011  Abhazya Devlet Başkanlığı Resmi Sitesi

 

 Abhazya ile utangaç başlangıç

 

Abhazya lideri tanınma için aceleci değil. 'Önce ekonomik ilişki' diyor.

 

Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş nezdinde Türkiye’deki Abhaz ve Çerkeslere yönelik bir yanlış geç de olsa düzeltildi; Ankara gayri resmi de olsa Abhaz liderin Türkiye’yi ziyaret etmesine imkân tanıdı. Bagapş, 7 Nisan’da Ankara’dan başladığı gezisini Adapazarı-Düzce bölgesinde hemşerileriyle kucaklaşıp dün Yeşilköy’deki Fener Lokantası’nda gazetecilerle kahvaltıda bir araya gelerek noktaladı. Türk Dışişleri, Bagapş’ın 2007’de planlanmış gezisini Gürcü lobisinin baskısıyla son dakikada iptal ettirerek Abhaz ve Çerkesleri gücendirmişti. Gürcistan’ın Türkiye’den aldığı askeri yardımları 2008’de Güney Osetya ve >>>

 

 Bagapş: 3 devlet daha bizi tanıyacak

 

Abhazya Cumhurbaşkanı Sergey Bagapş, Abhazya’nın bağımsızlığını 4 ülkenin tanıdığını, 3 ülkenin daha tanımaya hazırlandığını söyledi.

 

Bagapş, Abhazların yoğun olarak yaşadığı Sakarya’nın Uzuncaorman köyünde soydaşlarıyla görüştü. Bagapş’ın Hendek Uzuncaorman köyündeki büyük buluşma programına Sakarya, İzmit, İstanbul, Ankara, Bolu, Bursa ve bir çok il ve ilçeden Abhaz vatandaşlar katıldı.

 

Bagapş’ın ziyaretine Abhazya'nın ekonomiden sorumlu Milletvekili Talih Hötüş, Ekonomi Bakanı Kristina Ozgan, Abhazya Merkez Bankası Başkanı İlaryan Argun, Abhaz Federasyon Başkanı Feridun Aksoy, Kafkas Federasyonu Başkanı Cihan Candemir, Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, AK Parti Hendek İlçe Başkanı Şenay Sakal, Abhaz Dünya Güreş Şampiyonu Deniz Tsarguş ve çeşitli il ve ilçelerden çok sayıda Abhaz vatandaş katıldı.

 

Abhaz Cumhurbaşkanı Sergey Bagapş ve beraberindeki misafirler Uzuncaorman köyünde Ulvi ve Enver Erbay kardeşlere ait evlerinin bahçesinde düzenlenen büyük buluşma programı öncesi yemek yedi. Yemekte Cumhurbaşkanı Sergey Bagapş ve misafirlere Abhazlara özgü yerel yemekler ikram edildi.

 

Yemek programı sonunda AK Parti Hendek İlçe Başkanı Şenay Sakal Cumhurbaşkanı Sergey Bagapş’a bir tablo hediye etti. Büyük buluşma programında yemeğin ardından folklor ekipleri Abhaz oyunları oynayarak büyük alkış aldı. Programda Abhazca şiir okuyan Bigua Risa adlı minik kız çocuğu okuduğu şiir sonrası alkış aldı.

 

Bagapş, burada yaptığı konuşmada Abhazya’nın bağımsızlığını 4 ülkenin tanıdığını, 3 ülkenin tanımaya hazırlandığını belirtti. “Mevcut Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti uygun görmeseydi bu vuslat gerçekleşmezdi” diyen Abhazya Cumhurbaşkanı Sergey Bagapş, “Daha önceden gelmek isterdim ancak şartlar gereği sizinle şimdi bir araya gelebildik. Bazen içimden her şeyi söylemek geliyor. Ancak az konuşup çok iş yapmak daha çok içimden geliyor. Yürütmekte olduğumuz politika ve görüşmeler arzu ettiğimiz düzeyde gelişmektedir. Bilmenizi istiyorum ben özbeöz Abhazım. Allah bizi birbirimize kuşku ile bakacak yöneticileri bir araya getirmesin. Ekip olarak ahenk içerisinde çalışmaktayız. Çok daha ciddi sorunlara değinmemiz gerekiyor. Bağımsızlık adına bizi her zaman destekleyen Rusya, kalkınmamız için 500 milyon dolar takdim etmişlerdir. Hangi devlet olursa olsun,bizimle görüşmek isteyen herkesle görüşürüz.” diye konuştu.

 

10.04.2011  Ajans Kafkas

 

 Bagapş: Diyalog istiyoruz

 

Ankara, Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş, dört günlük Türkiye ziyaretinin ikinci gününde, Ankara’da katıldığı canlı yayında TGRT Haber’in sorularını yanıtladı.

 

Türkiye’ye geliş amacının öncelikli olarak Abhaz diasporası ile kucaklaşmak olduğunu ifade eden Bagapş, ziyaretinin herhangi bir resmi temasta bulunmayı hedeflemediğini söyledi. Bagapş, Türkiye’de yaşayan Abhazların anavatanlarına dönmesi için girişimlerde bulunup bulunmadıkları yönündeki soruları şu şekilde yanıtladı: “Türkiye’de 500.000 civarında, çok büyük bir Abhaz nüfusu yaşıyor. Savaş sonrası dönemde önemli demografik sorunlar yaşıyoruz. Ayrıca, dilimizi ve kültürümüzü yaşatabilmek için de Türkiye’deki Abhazların anavatanlarına dönmesi en büyük hedeflerimizden biri”.

 

Bagapş, şu an için Türkiye Cumhuriyeti devletinden Abhazya’yı tanıması gibi bir talepleri olmadığını, ancak ekonomik ilişkilere ve diyaloga büyük önem verdiklerini söyledi. Demokratik bir ülke inşa etme yolunda sürekli adımlar attıklarını ve bunun anlaşılması gerektiğini kaydeden Bagapş ayrıca, iki ülke halkı arasındaki bağların geliştirilmesi için Sohum-Trabzon arasında deniz seferlerinin başlatılması gerektiğini dile getirdi.

 

Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsız iki devlet olduğunun altını çizen Bagapş, devletler arasında yaşanan sorunların çözümü için hem Gürcistan’ın hem de uluslararası camianın kendileri ile dialoğa hazır olmaları gerektiğini ifade etti.

 

08.04.2011  Ajans Kafkas

 

Bagapş Türkiye ziyaretine Ankara'dan başladı

 

Ankara, Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş, dört günlük Türkiye ziyaretine dün Ankara’dan başladı.

 

Bagapş’ın beraberindeki heyette şu isimler yer alıyor: Devlet Başkanlığı Özel Kalem Müdürü Grigory Enik, Devlet Başkanı Danışmanı Sariya Amıçba, Dışişleri Bakanı Maksim Gunciya, Ekonomi Bakanı Kristina Ozgan, Ulusal Banka Başkanı İllarion Argun, Geri Dönüş Komitesi Başkanı Zurab Adleiba, Milletvekili Talih Hötüş, iki kez dünya şampiyonu ve iki kez Avrupa şampiyonu olan sporcu Denis Tsarguş ve Girişimciler Birliği Başkanı Leonid Osiya.

 

Dün öğleden sonra Ankara'ya ulaşan Bagapş, ekonomik işbirliği alanlarında bir dizi görüşmelerde bulundu. Devlet Başkanı olarak ilk kez Türkiye’ye gelen Bagapş’ın programında Abhaz ve Çerkes diaporası ile buluşma toplantıları ağırlıklı yer tutuyor.

 

08.04.2011  Ajans Kafkas

 

 Yorum: Abhazya lideri Türkiye’yi ziyaret edecek

 

Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş’ın önümüzdeki günlerde Türkiye’yi ziyaret etmesi beklenebilir. Todays zaman gazetesinin bildirdiğine göre Abhazyalı lider Kuzey Kafkasyalılar Derneğinin daveti üzerine Türkiye’yi ziyaret ederek Ankara ve İstanbul’da temaslar gerçekleştirecek. Yorumcumuz Stanislav Tarasov bildiriyor:

 

Büyük sayıda Abhazın yaşağı Türkiye'yi ilk kez ziyaret edecek olan Sergey Bagapş'ın kanısınca, Abhazya-Türkiye  ilişkilerinin ne karakterde olacağı önceden kestirilemiyeceği halde, öncelikle iyikomşuluk ilişkileri kurulmalıdır. Başlangıçta ekonomik ilişkiler geliştirilmelidir ve  karşılıklı ziyaretler gerçekleştirilmelidir. Abhazya ile Türkiye arasında ulaşım yolları oluiturulmalıdır. Stanislav Tarasov devamla şunları söyledi:

 

Kayda değer bir husus var. Türkiye Abhazya’yı bağımsız devlet olarak hala tanımadı. Bunun için Sergey Bagapş’ın Türkiye’yi ziyaret etmek yeltenişleri Gürcistan’ın diplomatik demarşları yüzünden boşa çıkıyordu. Böyle olmakla beraber, Türkiyenin  özel ekonomi sektörü ile Abhazya arasında sağlam ekonomik ilişkiler sürdürülüyor ve alışveriş yapılıyor. Geçenlerde Türk iş adamları Sohum’da  bir mesken semtini inşa etmeye hazır olduklarını duyurdular. İlgili açıklama Abhazya Başbakanı Şamba ile ERVA şirketi yönetim kurulu başkanı Erol Özel’in başkanlığındaki Türk iş adamları grubu arasında yapılan görüşme sırasında yapıldı. ERVA şirketi Abhazya’da “AKVAFON” firması için administratif-teknik binalar kompleksinin inşasına katılıyor. Benetton şirketinin Türk şübesi tarafından Sohum’da bir mağaza açıldı. Öbür yandan Abhazya’da veya Krasnodar Eyaleti'nde bulunan Rus tur operatörleri tarafından Abhazlar  için Türkiye gezileri organize ediliyor.

 

Sözün kısası Sohum dış politika alanında daha aktif faaliyet yürütmeye çalışıyor. Geçenlerde Sohum’da “Vatanın Nabzı” gazetesinin Türkçe ve Abhazca ilk sayısı baskıdan çıktı. Asıl amaç, Türkiye’de yaşıyan yüzbinlerce Abhaz ‘ın tarihsel yurdu ile ilişkileri ve işbirliğini geliştirmesine yardım etmektir. Ankara, İzmit, Düzce ve Adapazarı’da Abhazca kurslar organize edildi. Türkiye’deki Abhaz diasporası Türkiye yönetimi için hiçbir zaman sorunlu diaspora olmadı. Bu diasporanın pekçok temsilcileri  tarihsel anayurtlarını unutmayarak, eskiden olduğu gibi, şimdi de Türkiye’de yüksek devlet görevlerini yerine getiriyorlar. Doğaldır ki, Abhazya’nın bağımsızlığa ulaşmasından sonra Türkiye’deki Abhaz diasporası yeni Kafkasya devletine destek göstermeye başladı.

 

Öte yandan Abhazya Devlet Başkanı Bagapş’ın Türkiye ziyareti, Ankara ile Tiflis arasındaki ilişkilerde belirli problemlerin oluşmasına yol açabilir. Bizzat Bagapş, mevcut devletlerarası hukuk kuralları çerçevesinin etkisi altında bulunan, Türkiye yönetimini rahatsız etmek niyetinde olmadığını belirtiyor. Hem de, Ankara, Abhazya cumhuriyeti ile ticari-ekonomik ilişkileri geliştirmeye hazır olduğunu çok kez duyuruyordu, Türk diplomatları da Abhazya’dan meslektaşları ile seve seve temaslar sürdürüyorlar.

 

07.04.2011  Rusya'nın sesi

 

 Dışişleri: Abhazya Devlet Başkanı'nın ziyareti özel

 

Dışişleri Bakanlığı, Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş`ın Türkiye`ye gerçekleştireceği ziyaretin, hiçbir resmi nitelik taşımadığını bildirirken, Türkiye`nin, Gürcistan`ın toprak bütünlüğünü tanıdığını ve destekllediğini ve bu politikayı temel bir tutum olarak sürdürdüğünü belirtti.

 

Ankara (ANKA), Dışişleri Bakanlığı, Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş`ın Türkiye`ye gerçekleştireceği ziyaretin, hiçbir resmi nitelik taşımadığını bildirirken, Türkiye`nin, Gürcistan`ın toprak bütünlüğünü tanıdığını ve destekllediğini ve bu politikayı temel bir tutum olarak sürdürdüğünü bildirdi.

 

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş`ın Türkiye`ye ziyaretinin Türk vatandaşları tarafından kurulan sivil toplum örgütlerinin daveti üzerine ve sağlık gerekçeli olduğu, hiçbir resmi nitelik taşımadığı belirtilerek, Türkiye`nin Gürcistan`la geleneksel dostluk ve her alanda kapsamlı işbirliğine dayanan stratejik ortaklığına çok büyük önem atfettiğine dikkat çekildi.

 

Türkiye`nin Gürcistan`ın toprak bütünlüğüne yönelik hassasiyetini tamamıyla paylaştığı belirtilerek, `Bu bağlamda, Türkiye uluslararası tanınmış sınırları çerçevesinde Gürcistan`ın toprak bütünlüğünü tanımakta ve desteklemekte, bu politikayı temel bir tutum olarak sürdürmektedir` ifadelerine yer verildi.

 

Açıklamada, Türkiye`nin, iki ülke halklarının ve bölgenin tamamının çıkarları doğrultusunda Gürcistan ile stratejik ilişkilerini derinleştirme konusundaki kararlılığını yeniden teyit ettiği vurgulandı.

 

07.04.2011  tumgazeteler.com

 

 Sergey Bagapş Türkiye ziyareti öncesi diasporaya seslendi

 

Sohum, Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş 7-10 Nisan tarihleri arasında gerçekleştireceği Türkiye ziyareti öncesinde, resmi sitesinde yayınladığı mesajla diasporaya seslendi.

 

Devlet Başkanı Bagapş'ın resmi internet sitesi abkhaziagov.org'da yayınlanan mesajın içeriği şu şekilde:

 

“Saygıdeğer Halkım!

 

Birkaç gün sonra benim başkanlığını yaptığım bir heyet ile Türkiye’yi ziyaret edeceğiz. Ben uzun zamandır Türkiye’ye gelip milletimin yaşadığı yerleri görmek insanlarımızı ziyaret etmek istiyordum. Abhazya Devletinin başında kim olursa olsun bu ziyareti gerçekleştirmek sorumluluğundadır. Çünkü denizin o tarafında olan da bu tarafında olanda tarihi olayların ayırdığı bir millet. Benim ve diğer arkadaşlarımızın Türkiye’yi ziyaret edeceği ortam bugünlerde Türkiye Devleti tarafından yaratıldı.

 

Bu sebeple Türkiye’de gerçekleştireceğimiz görüşmeleri, heyetimizin programını Türkiye Cumhuriyeti kanunları çerçevesinde yapacağımızdan eminim.

 

Dünyadaki büyük ülkelerden biri olan, vatandaşlarımızın büyük bir kısmının yaşadığı, onlar için ikinci vatan olan Türkiye’ye her zaman saygı duymuşuzdur.”

 

Bagapş’ın beraberindeki heyetle Türkiye’ye bir ziyaret düzenleneceği, 4 Nisan’da  Kafkas Dernekleri Federasyonu ve Abhaz Dernekleri Federasyonu’nun sitelerinde yayınlanan “Tertip Komitesi” imzalı bir duyuru ile bildirilmişti. Bagapş’ın programında Ankara, Sakarya ve İstanbul’da yapılacak etkinlikler yer alıyor.

 

06.04.2011  Ajans Kafkas

 

 Sergey Bagapş Türkiye'ye geliyor

 

İstanbul, Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş’ın beraberindeki heyetle birlikte Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştireceği Abhaz Dernekleri Federasyonu’nun sitesinde yayınlanan “Tertip Komitesi” imzalı bir duyuru ile kamuoyuna açıklandı.

 

“Diasporamızın ve Abhazya'mızın yıllardır beklediği kucaklaşma günü gelmiştir.  Abhazya Cumhuriyeti Devlet Başkanı Sayın Sergey Bagapş’ın Türkiye seyahati kesinleşmiştir.” İfadelerine yer verilen duyuruda ziyaret programının dört gün süreceği ifade edildi. Verilen bilgilere göre Bagapş, 7-8 Nisan’da Ankara’da olacak. 9 Nisan’da Sakarya Uzuncaorman köyünde hemşerilerle büyük buluşma toplantısına katılarak aynı akşam İstanbul’a geçecek ve İstanbul’daki programının ardından 10 Nisan’da Abhazya’ya dönecek.

 

04.04.2011  Ajans Kafkas