AҦCУAA PЫБЖbbI

Abhazların sesi

-------------------- Abhazya'dan haberler -------------------- 
 90 kişi Suriye'den Abhazya'ya gelmeye hazır

 

Sohum, Abhazya Geri Dönüş Komitesi bu yıl içinde 90 Suriyeli Abhazın anavatanlarına dönmeye hazır olduğunu bildirdi.

 

Sene başında Suriye’ye, Abhazya Geri Dönüş Komitesi, Dışişleri Bakanlığı ve Türkiye’deki Abhaz Dernekleri Federasyonu temsilcilerinden oluşan bir hükümet heyeti gönderildi.

 

Bu ziyaretin sonucunda anavatanlarına dönmek isteyenlerle ilgili detaylı bilgiler toplandı. Alınan anket bilgileri Geri Dönüş Komitesi tarafından somut veriler haline getiriliyor.

 

Abhazya Dışişleri Bakanlığı Türkiye ve Orta Doğu Bölüm Başkanı İnar Gıtsba, Suriye’deki Rusya Büyükelçiliğinde, geri dönüşçülere transit Rusya vizesi alabilmeleri hakkında hizmet verecek bir danışma hattının oluşturulduğunu açıkladı.

 

Suriye’de meydana gelen olayların ardından beş kişi Abhazya’ya yerleşti. Gıtsba, “Abhazya’ya dönmek isteyenlerin büyük çoğunluğu Suriye’deki olaylardan daha önce gelmeyi planlıyordu, ancak orada yaşananlar süreci hızlandırdı. Şu durumda kardeşlerimizin karşı karşıya kalabileceği tehlikeler karşısında kayıtsız kalmamız söz konusu olamaz” dedi.

 

Abhazya Geri Dönüş Komitesi, maddi imkanı olmayanlara da destek olmayı düşünüyor. Geri dönüşçüler dört ay bir otelde kalacaklar, daha sonra onlara Gulripşski bölgesinde yer tahsis edilecek. Çocukların okula gidebilmeleri, yetişkinlerin iş bulabilmeleri için Rusça ve Abhazca dil eğitimi verilmesi planlanıyor.

 

30.04.2012  Ajans Kafkas

 

 Ankuab suikastı soruşturmasında son durum

 

Sohum, Abhazya Başsavcılığı Ankuab suikastı ile ilgili son soruşturma bilgilerini kamuoyu ile paylaştı.

 

Abhazya Başsavcılığı, 22 Şubat’ta Devlet Başkanı Aleksandr Ankuab’a düzenlenen suikast davasıyla ilgili gözaltına alınan Alkhas Hutaba, Ramzi Haşıg ve isimleri açıklanmayan iki kişinin suikastı gerçekleştirmek için silah eğitimi aldıklarını açıklandı.

 

Ankuab’a yönelik altıncı suikast girişimi 22 Şubat’ta Gudauta Bölgesi Drujba köyü yakınlarında meydana gelmiş ve Devlet Başkanının iki yakın koruması hayatını kaybetmişti. 12 Nisan’da Alkhas ve Timur Hutaba, Ramzi Haşıg ve Anzor Butba adlı zanlılar gözaltına alındı. Ruşbey Bartsıts hakkında arama emri çıkarıldı.

 

Başsavcılık tarafından dün verilen bilgilere göre, Ankuab suikastı ile ilgili soruşturmada yeni detaylara ulaşıldı, çeşitli silah ve mermiler bulundu.

 

Son soruşturma bilgilerine göre, Alkhas Hutaba, Ramzi Haşıg ve kimlikleri açıklanmayan iki kişi, Almasbey Kçaç’ın talimatı ile Temmuz-Ağustos 2011’de Ritsinski boğazı ve Pitsunda’da İnkit gölü yakınlarında atış tatbikatı yaptılar. Zanlılar Kalaşnikof marka makineli tüfek ve Dragunov keskin nişancı tüfeğiyle talim yaptılar. Burada bulunan kullanılmamış mermilerin yanı sıra, Pitsunda’da ‘Kudrı’ tatil evi bölgesinde Dragunov keskin nişancı tüfeğinin bulunduğu bildirildi. Bu silah, 17 Ağustos 2011’de Gagra Bölgesi Alahadzıkh köyü seçmenleri ile görüşmesi sırasında Ankuab’ı öldürmek için saklanıyordu.

 

Aynı yerde Kalaşnikov marka tüfek ve mermilerinin de bulunduğunu kaydeden Başsavcılık, tüm bu ve mermilerin Mart 2012’de Almasbey Kçaç’ın talimatı ile gömüldüğünü açıklıyor.

 

Zanlıların avukatları son soruşturma bilgileriyle ilgili henüz bir açıklamada bulunmadı. Abhazya Başsavcılığında daha önce yapılan açıklamalara göre, zanlılar Anzor Butba, Ramzai Haşıg ve Alkhas Hutaba, aranmakta olan Ruşbey Bartsıts ile birlikte, Kasım 2011 ve 10 Şubat 2012’de Ankuab’a suikast girişiminde bulunduklarını itiraf ettiler.

 

Zanlılardan Timur Hutaba ve eski İçişleri Bakanı Almasbey Kçaç 17 Nisan’da intihar etti. Aynı gün sorgu için çağrılan Murtaz Sakaniya da intihara kalkıştı, ancak kurtarıldı ve şu anda gözaltında.

 

28.04.2012  Ajans Kafkas

 

 Nikaragua'da Abhazya elçiliği açıldı

 

Sohum, Abhazya Devlet Başkanı Aleksandr Ankuab dün, Büyükelçi Zaur Gvacava’ya Nikaragua Devlet Başkanına sunulmak üzere güven mektubunu verdi.

 

Venezüella Büyükelçisi Zaur Gvacava, Nikaragua Büyükelçiliği görevini de yürütecek. Abhazya Dışişleri Bakanlığında verdiği brifingte Gvacava, “Devlet Başkanımız bana, Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega’ya sunmak üzere güven mektubunu takdim etti. Bu görev sadece benim için değil cumhuriyetimiz için de çok ciddi ve sorumluluk isteyen bir iş” dedi.

 

Gvacava’nın ifadesine göre, Rusya’nın ardından Abhazya’nın bağımsızlığını 2008’de tanıyan Nikaragua, Abhazya’nın diğer Latin Amerika ülkeleri tarafından da tanınmasına yardım etmeye hazır.

 

Venezüella’daki Abhazya elçiliği ise bir yıldır çalışmalarına devam ediyor ve diğer Latin Amerika devletleri ile ilişkiler kurma konusunda çalışıyor. Zaur Gvacava’nın verdiği bilgilere göre, 20-27 Mayıs tarihleri arasında Abhazya Dışişleri Bakanlığı heyeti Venezüella’ya gidecek ve iki ülke arasında vizesiz seyahat anlaşması imzalanacak.

 

Abhaz heyetinin diğer bazı Latin Amerika ülkelerini de ziyaret edeceğini ifade eden Gvacava, “Bilinen sebeplerden ötürü ülkelerin adını açıklayamıyoruz. Daha önce Abhazya’yı tanımaya hazır olan ülkenin adını söylediğimiz gibi, dostumuz olmayanlar daha çabuk harekete geçti ve tanımanın gerçekleşmemesi için her şeyi yaptı, buna AB, NATO, ABD ve diğerlerini de dahil” açıklamasında bulundu.

 

Gvacava Büyükelçilik görevinden önce Venezüella ve Kuba’da uzun yıllar çalıştı. Venezüella boks takımını üç Olimpiyat Oyununa hazırladı, 1978-1981 yılları arasında da Küba’da çalıştı. 80’li yıllarda Olimpiyat Oyunlarında hakemlik ve SSCB boks takımında yöneticilik yapan Zaur Gvacava, 2009’da Abhazya Dışişleri Bakanlığının Latin Amerika temsilcisi olarak atandı.

 

27.04.2012  Ajans Kafkas

 

 Almanya'nın Tiflis Büyükelçisi Abhazya’yı ziyaret etti

 

Sohum, Almanya’nın Gürcistan Büyükelçisi Ortwin Hennig, Abhazya’da Devlet Başkanı, başbakan, parlamento başkanı ve dışişleri bakanı ile görüştü.

 

Almanya’nın Gürcistan Büyükelçisi Ortwin Hennig 24-25 Nisan tarihlerinde Abhazya Devlet Başkanı Aleksandr Ankuab, Başbakan Leonid Lakerbaya, Parlamento Başkanı Valeri Bganba, Dışişleri Bakanı Vyaçeslav Çirikba ve sivil toplum örgütleriyle görüştü. Henig yoğun programı dahilinde Ritsa gölünü de ziyaret etti.

 

Lakerbaya ile görüşmesinde “Ziyaretimin amacı Abhazların şu anki durumu nasıl gördükleri, gelecek perspektifleri ve Avrupa ile ilişkiler konusundaki yaklaşımlarını öğrenmek” ifadelerini kullanan Hennig, “Anladığım kadarıyla siz kendinizi Avrupalı olarak görüyorsunuz, Avrupa’ya açık olmayı, dost olmayı istiyorsunuz. Ben de Abhazya’nın daha fazla bilinmesi için tüm dünyaya daha açık olmanız gerektiğini düşünüyorum” dedi.

 

Hennig’in Devlet Başkanı, Parlamento Başkanı ve Dışişleri Bakanı ile görüşmesi basına kapalı olarak yapıldı.

 

Devlet Başkanlığı Enformasyon İdaresi’nden yapılan açıklamaya göre, Alman diplomat, Abhazya Devlet Başkanı'nın, Gürcistan ile aralarındaki problemler konusundaki görüşleriyle ilgilendi. Ankuab, 2005’den beri Gürcistan’da akredite olan azımsanmayacak sayıda diplomat ile yapmış olduğu görüşmelerin sonucunda, Avrupalı diplomatların Abhazya konusundaki yaklaşımlarının değişmemiş olduğunu gözlemlediğini belirtti.

 

“Başka bir diyalog formatı bulmalıyız. Abhaz halkının ve devletinin tavrı net. Bu tavır bağımsız, demokratik ülkemizi geliştirmektir” ifadelerini kullanan Ankuab, Büyükelçi Hennig’e, “Biz kimseyi bizi tanımaya ikna etmeye çalışmıyoruz, sizinle Tiflis üzerinden görüşmek istemiyoruz” dedi.

 

Abhazya Dışişleri Bakanı Vyaçeslav Çirikba da Alman konuğunu, Gürcü-Abhaz ilişkilerinin tarihi ve bugünü, Abhazya dış politikası, Cenevre görüşmeleri ve anlaşmazlık bölgesinde olayların engellenme mekanizması çalışmaları hakkında bilgilendirdi.

 

27.04.2012  Ajans Kafkas

 

 ABHAZYA GÜNÜ
 

Hamburg, 22 Nisan 2012 tarihinde Hamburg Etnoğrafya Müzesi’nde, Abhazya’nın Almanya Resmi Temsilciliği, Abhaz İnisiyatif Grubu ’’Pro Abkhazia’’ ve Hamburg Etnoğrafya Müzesi tarafından ortaklaşa düzenlenen ’’Abhazya Günü’’ yapıldı.

 

Abhazya’nın tarihi, politik konumu, etnolojisi, dili, kültürü, ekonomisi ve sanatı ile ilgili bilgilerin aktarıldığı ’’Abhazya Günü’’, Abhazya, Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti, Almanya, İsviçre, Hollanda ve Bulgaristan’dan yoğun bir şekilde konuşmacı ve izleyiciler katıldı.

 

Abhazya Cumhuriyeti Almanya resmi temsilcisi Khibla Amçba ile beraber Abhazya Günü’nün açılış konuşmasını yapan Hamburg Etnoğrafya Müzesinin Müdürü sayın Wulf Köpke, Gürcüstan Konsolosluğunun, Etnoğrafya Müzesinin Abhazya ile ilgilenmesini doğru bulmadığını ve barış sürecine engel

olduğunu iddia ettiğini söyledi. Prof. Köpke, Etnoğrafya Müzesinin geçmişte Gürcü kültürünü de genel olarak tanıttığını ve müzenin bir görüş açısı oluşturmaya hakkı ve görevi olduğunu söyledi. ‘‘Bir halk hakkında nasıl bilgi vereceğimizi söylemenin bir Konsolosun görevi olmadığını belirttim kendilerine’’. Köpke, Gürcü konsolosun, kendisini, Almanya Dışişleri Bakanlığına şikayet edeceği tehdidinde bulunduğunu da belirtti.

 

Kafkasyadaki ortamın çok karmaşık olduğunu ve bir Alman’ın oradaki ortamı anlamasının zor olduğunu belirten Prof. Köpke, ‘‘Bu nedenle, Abhazya gibi bir ülkeyi ele alarak, bilgilendirmeyi doğru buluyorum. Bunun zor olacağını biliyorduk, ve kesinlikle gelecekte de Abhazya ve kültürü hakkında bilgi vermeğe devam edeceğiz’’.

 

Dünya Abhaz-Abazin Halkı Birliği Başkanı sayın Taras Şamba, Rusya Bilimler Akademisi Etnoloji Enstitüsü üyesi sayın Yuri Ançabadze, Şair ve Etnolog sayın Denis Çaçkhaliya, Abhazya Ekonomik Gelişim Partisi Başkanı sayın Beslan Butba, Dünya Abhaz-Abazin Halkı Birliği Başkanı sayın Taras Şamba’nın danışmanı sayın Beslan Kobakhiya, Abhazya Gazeteciler Birliği üyesi sayın Aleksander Neproşin, Moskova Abazin diyasporası Komitesi Başkanı sayın Muradin Urçukov, Üniversite Öğrenciler Birliği Yönetim Kurulu üyesi Marat Kamov ve As. Prof. Dr. Sayın Şenol Yaprak konuşmacı olarak katıldılar.

 

Oldenburg Dükü sayın Huno von Oldenburg, Rusya Federasyonu Hamburg Konsolosu yardımcısı sayın Stankeviç, Abhazya’nın Bulgaristan ve Balkan ülkeleri resmi temsilcisi sayın Ömer Marşan, Alman-Abhaz Derneği Başkanı sayın Christian Tӓuber, Avrupalı Çerkesler Federasyonu Başkanı sayın Levent Sürer ve Avrupa Çerkes Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı sayın Faruk Tamzok’un yanısıra çok sayıda Abhaz, Çerkes ve Alman izleyiciler katıldılar.

 

Değerli konuşmacıların konuları;

 

Prof. Dr. T. Şamba: Abhazların tarihi geçmişlerinin aşamaları; tarihi ve etnolojik kaynaklar; Sürgün ve sürgünün Kuzeybatı Kafkasya halkları üzerindeki etkileri.

 

Dr. Ançabadze: Abhazya – Kafkas etno-kültür dünyasının bir parçası

 

D.K. Çaçkhaliya: Bir Alman gezginin gözü ile Kafkasya,

 

A.J.Neproşin: Abhazya’nın aristokratik hanedanları,

 

Dr. Khibla Amçba: Etnoğrafik ve tarihsel bilgi kaynağı olarak dil, Abhaz ve Abazin dillerinin gelişmesindeki problemler,

 

Ass. Prof. Dr. Şenol Yaprak: Abhazya ve Kuzey Kafkasya Cumhuriyetlerinin ekonomik sistemi – mevcut durum,

 

Dr. Beslan Kobakhia: Ülke kaynakları, uluslararası hukukun korunması ve bugünkü sorunların aşılması için yollar,

 

Muradin Urçukov: Abhazya’nın ekonomisi,

 

Marat Kamov: Gençlik ve toplumun gelişmesinde gençlerin üzerine düşen görevler,

 

Dr. Rudat-Avidzba: Gelenesel Abhaz kültürü ve uzun yaşayanların mutfağı.

 

Abhazya’dan değişik görüntüler içeren kısa bir film ile başlayan Abhazya Günü, değerli konuşmacıların aktardıkları bilgiler ve akabinde müzik sunumu ve Abhaz mutfağının özel yemeklerinin tanıtımı ile başarılı bir şekilde sona erdi.

 

26.04.2012  Apsuaa Rıbjı

 

 Ankuab'a saldırı düzenleyen 6 zanlı tutuklandı

 

Sohum, Bugün (12 Nisan) Abhazya Devlet Başkanı Aleksandr Ankuab'a düzenlenen saldırı ile ilgili soruşturmalar neticesinde 6 Abhazya vatandaşı tutuklandı.

 

Tutuklananların ikamet yerlerinde yapılan aramalarda bir çok sayıda otomatik tüfek, tabanca, Oglen marka roketatar kullanım klavuzu, Roketatar mermisi, gece dürbünü, çok sayıda küçük silah mermisi ve uyuşturucu madde bulundu.

 

Devlet Başkanı Aleksandr Ankuab 22 Şubat tarihinde, Gudauta'daki evinden Sohum'daki bürosuna giderken, Gudauta çıkışında saldırıya uğramıştı. Kendisi saldırıyı yara almadan atlatırken, iki koruması hayatını kaybetmişti. Ankuab'a bu 6. saldırı idi.

 

12.04.2012  Apsnıpress

 

 Çirikba: ABD baskılarına rağmen Abhazya tanınmaya devam edecek

 

Sohum, Abhazya’nın bağımsızlığını yakın zamanda kimler tanıyabilir? Devlet Başkanı Aleksandr Ankuab’ı hedef alan suikast girişiminde son gelişmeler? Suriye’deki Abhazların durumu? Abhazya-Rusya sınırının belirlenmesi ne aşamada? Abhazya Dışişleri Bakanı Vyaçeslav Çirikba RF ziyareti öncesinde RİA Novosti muhabiri Andrey Malışkin’in sorularını cevapladı.

 

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Fiji’ye yaptığı son ziyarette, bu ülke yönetiminin, Abhazya ve Güney Osetya’yı tanımaya ikna edildiği bilgisi geldi. Abhazya Dışişleri Bakanlığı ada devleti ile bu konu hakkında müzakereler yürüyor mu?

 

Elbette Abhazya Cumhuriyetinin diplomatik alanda en yüksek tanınırlığa ulaşmasını istiyoruz ve bizim için çok önemli olan bu konudaki katkılarından ötürü Rusya’ya minnettarız. Biliyorsunuz üç bölge ülkesi; Nauru, Tuvalu ve Vanuatu, Abhazya’nın bağımsızlığını tanıdı. Batı’nın ciddi baskılarına rağmen bu ülkelerle diplomatik ilişkiler oluşturdu. Kısa bir süre önce Tuvalu Başbakanı Sayın Villi Telavi’yi ağırlama onuruna nail olduk. Eğer Fiji devleti de bu üç ülkeye katılırsa memnuniyetle karşılarız. Ancak şimdilik, Fiji hükümeti ile herhangi bir müzakere yapıldığı konusunda bilgim yok.

 

Abhazya temsilcileri Latin Amerika ülkeleri ile canlı ilişkiler yürütüyor. Yakın bir gelecekte bölge ülkelerinden birinin Abhazya’yı tanımasını bekleyebilir miyiz? Cevabınız olumluysa eğer, özellikle hangi ülke olabilir? Bu konu hakkındaki söylentiler birkaç yıldır devam ediyor…

 

Evet, bu yönde çalışmalar devam ediyor, ancak tanınmamız yönünde diplomatik adım atmaya niyetlenen ülkelere, ABD tarafından yapılan baskılar ve hatta tehditler göz önünde bulundurulduğunda, bu sürecin kolay olmayacağı açık. ABD ve yakın müttefikleri, Abhazya ve Güney Osetya’nın uluslararası izolasyondan çıkmaları ve dünyanın farklı ülkeleri tarafından tanınmasına karşı haçlı seferi ilan ettiler. İki genç Kafkasya devletine yönelik ABD ilişkilerinde çifte standart öne çıkıyor, özellikle Kosova’nın tanınması noktasında. Ancak inanıyorum ki, 21. yüzyılda, globalleşme yüzyılında, bazı büyük devletlerin gayretine rağmen bütün bir halkı izole etmek mümkün değil. Tanınma süreci devam edecek.

 

Sizi doğru mu anladım, ABD’nin baskıları yüzünden yakın bir gelecekte Abhazya’nın Küba, Ekvador ve Bolivya gibi ülkeler tarafından tanınmasını bekleyemez miyiz?

 

Tahminde bulunmak zor. Fakat Abhazya’yı tanıyan devletlerin ABD ve Avrupa Birliği tarafından ciddi siyasi ve ekonomik baskılar gördüğü bir gerçek. Bu gerçek, hiç şüphesiz tanınma sürecini zorlaştırıyor, buna ismini saydığınız ülkeler de dahil.

 

Vanuatu Cumhuriyetinin Abhazya’nın bağımsızlığını tanımasıyla ilgili ortaya çıkan durumu açıklayabilir misiniz? Vanuatu yönetimi ülkenizi tanıma kararını geri mi çekti?

 

Vanuatu Cumhuriyeti, Abhazya’yı tanıyor. Vanuatu Büyükelçisi olarak ülkemize Te Moli Venaos Mol Saken Goyset atandı.

 

Abhazya Devlet Başkanına suikast girişiminden sonra Rusya soruşturma konusunda yardımda bulunmayı önerdi, Sohum’a Rusya FSB çalışanları geldi. Aleksandr Ankuab bizzat saldırganların ülke dışında gelmiş olabileceklerini söyledi. Soruşturma nasıl gidiyor? Olayda ‘Gürcü izinin’ olmadığını söyleyebilir miyiz?

 

Soruşturma devam ediyor. Herhangi bir ‘Gürcü izinden’ bahsetmek için henüz erken.

 

Suriye’de yaklaşık on bin Abhaz yaşıyor. Buradaki karışık duruma bağlı olarak anavatanlarına dönmek isteyenler için neler yapıldı?

 

Büyük bir krizin yaşandığı Suriye’deki yurttaşlarımızın durumunu tespit edebilmek için Suriye’ye iki heyet gönderdik. Yaklaşık yüz kişi tarihi vatanları Abhazya’ya geri dönüş başvurusunda bulundu. Dönüş işlemleri ve transit Rusya vizesi alımı Abhazya Dışişleri Bakanlığı ve Rusya’nın Şam Büyükelçiliği tarafından koordineli olarak yürütülüyor. İlk dönüşçüler geldi bile. Dönmek isteyen diğer Suriyeli yurttaşlarımızı da bekliyoruz.

 

Aigba köyü yakınlarındaki tartışmalı bölge de dahil olmak üzere Rusya ve Abhazya sınırı ne zaman tamamıyla çizilecek?

 

Rusya ve Abhazya arasında deniz ve kara sınırlarının belirlenmesi için hükümetler arası komisyon düzenli olarak toplanıyor. Sınırla ilgili tartışmalı konular da dahil her şey görüşülüyor. Ülkelerimizi tatmin eden bir karar alacağımızı düşünüyorum.

 

13 Nisan’da RIA Novosti’de yayımlanan bu röportaj Özlem Güngör tarafından Ajans Kafkas için Türkçeye çevrildi.

 

14.04.2012  RIA Novosti

 

 Kabardey-Balkar Abhaz Gönüllüler Birliği Yağanov'un Gürcistan ziyaretini kınadı

 

Nalçık, Kabardey-Balkar Abhaz Gönüllüler Birliği temsilcileri Khase sivil hareketi başkanı İbrahim Yağanov’un Gürcistan ziyaretini kınadı.

 

Kabardey-Balkar Abhaz Gönüllüler Birliği’nin kamuoyuna açık bir mektup ile kınadığı İbrahim Yağanov ise Gürcistan’ı halk diplomasisi prensiplerine uygun olarak ziyaret ettiğini açıkladı.

 

İbrahim Yağanov Mart ortalarında Gürcistan’a özel bir ziyarette bulunmuş ve ardından bazı internet sitelerine açıklamalarda bulunmuştu.

 

Abhaz Gönüllüler Birliği yönetiminin genişletilmiş toplantısında kabul edilen ve Birliğin Başkanı Kazbek Yahogoyev tarafından imzalanan mektupta, “Güzel kelimelerin arkasına saklanarak ve ‘yas çağına’ son verilmesi çağrısında bulunarak Yağanov, Kabardey-Balkar Abhaz Gönüllüler Birliğinin, Abhazya’nın savunulmasında hayatını kaybeden Adıge gönüllülerinin hatırasına ihanet anlamını taşıyan adımını haklı çıkarmaya çalışıyor” ifadesi yer alıyor.

 

Yağanov’un daha önceki açıklamalarının birinde, ölenlerin hatırasının kendisini Gürcistan’a gitmekten alıkoyduğunu ifade ettiği de mektupta belirtiliyor, ayrıca Abhazya - Gürcistan ilişkilerindeki sorunlar tamamıyla çözüme kavuşturuluncaya kadar, Gürcü-Abhaz savaşına katılmış tek bir kişinin bile, Gürcistan ve Adıgelerin ilişkileri konusuyla ilgilenmeye hakkı olmadığı ifade ediliyor.

 

Yağanov kendisine yapılan kınamaya cevap olarak, ziyaretinin ‘tarihin bu trajik sayfasını’ bitirme isteğine bağlı olduğunu ifade etti: “Yirmi yıl önce gönüllüler Gürcistan, Abhazya’nın bağımsızlığını tanıyıncaya kadar Adıgelerin Gürcistan’la hiçbir ilişkisi olmayacağı kararını aldı. Ancak geçen 20 yılda durum değişmedi. Savaş hem Abhazya, Gürcistan hem de Kuzey Kafkasya için trajedi idi, tarihin bu trajik sayfasını artık kapatmak gerekiyor”.

 

Tarihte Kabardey’in Gürcistan ile iyi ilişkileri olduğunu ve bugün bu ilişkilerin yeniden inşa edilmesi gerektiğini düşünen Yağanov “Devlet ilişkilerinin çıkmaza girdiği yerde, halk diplomasisi her zaman çıkış aradı” dedi.

 

Mayıs 2011’de Gürcistan Parlamentosu Rusya İmparatorluğunun gerçekleştirmiş olduğu Çerkes Soykırımını tanıdı, 1 Temmuz 2011’de ise Karadeniz kıyısında bir Çerkes Soykırımı anıtı dikilmesi kararını kabul etti. Soykırım anıtının açılışı önümüzdeki Mayıs ayında yapılacak. Gürcistan Çerkes Soykımının tanınması süreciyle başlayan, başta Adıgeler olmak üzere Kafkasya halklarıyla iyi ilişkiler geliştirme politikasını uygulamaya devam ediyor.

 

14.04.2012  RIA Novosti