AҦCУAA  PЫБЖbbI

Abhazların Sesi

-------------------- Abhazya'dan haberler -------------------- 
 Abhazya’da sivil havacılık gelişiyor

 

Sohum, Abhazya'da Havacılık Meraklıları Federasyonu kuruldu ve tek veya iki kişilik uçaklarla özel uçuşlar organize edilmesi için iki uçak satın alındı.

 

Rus İnteravia şirketi yetkililerinden tasarımcı Vladimir Mariyan, "İ-1 ve İ-3 modeli uçaklar Avrupa'da ve tüm dünyada tanınıyor. Bu yıl itibariyle bu modellerin Abhazya'da üretimine başlamayı planlıyoruz” dedi. Mariyan, Federasyonun kurucular toplantısında başkan seçilirken, Sohum Havaalanı Genel Müdürü Vyaçesla Eşba başkan yardımcılığına getirildi. Eşba, ‘Sohum havaalanında uluslararası yolcu seferlerinin başlamasını beklemeden, bugünden itibaren işadamları ve turistler için özel uçuşlara başlamanın mümkün olduğunu’ belirtti.

 

Abhazya, 2011'de Sohum ve Moskova arasında düzenli uçuşlara geçilmesini planlıyor. Devlet Başkanı Sergey Bagapş, 7 Ağustos 2010’da seferlerin haftada iki veya üç uçuşla başlatılacağı açıklanmıştı. 1992 Gürcü-Abhaz Savaşı'ndan beri Abhazya ve Rusya arasında hava ulaşımı kesilmiş durumda. Uluslararası Sivil Havacılık Kurumu ise Gürcistan’ın egemenlik iddialarına dayanarak, Sohum havaalanını uluslararası havaalanı olarak tanımıyor.

 

31.01.2011  Ajans Kafkas

 

 Avrupa Parlamentosu’ndan ‘işgalci’ yaftası

 

Strassburg, Avrupa Parlamentosu 20 Ocak'ta Karadeniz ülkelerine yönelik bir strateji belgesi yayınladı. Belgede Abhazya ve Güney Osetya ‘sistematik olarak insan haklarının ihlal edildiği işgal altındaki bölgeler’ nitelendi.

 

Avrupa Parlamentosu tarafından kabul edilen belgenin 32. Maddesinde, ‘işgal altındaki Abhazya ve Güney Osetya’da insan hakları ihlalleri günlük olaylar arasında’ ifadesine yer verildi ve bu ihlallere karşı ‘aktif tepki gösterilmesi’ çağrısında bulunuldu.

 

Daha önce de Avrupa Birliği Genel Sekreteri Torbyorn Yagland’ın düzenli raporuna eklenmesi için AB ülke elçilerince tavsiye edilen metinde, Abhazya ve Güney Osetya’ya karşı ‘işgal’ kelimesini kullanılmıştı.

 

NATO ise 16 Ocak 2010’da Varşova Bildirisi'nde Gürcistan’ın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini desteklediğini ifade etmişti.

 

24.01.2011  Ajans Kafkas

 

 Abhazya'da deprem

 

Sohum, Bugün öğlen vakitlerinde Abhazya'da hafif bir deprem meydana geldi.

 

Bugün öğlen vakit saat 12:20'de Abhazya'da hafif bir deprem meydana geldi. Yaklaşık bir dakika süren deprem esnasında can kaybı ve binalarda herhangi bir hasar olmadı. Depremin şiddeti Richter ölçeğine göre 2,6 civarında oldu.

 

Kafkasya'nın diğer bölgeleinde de deprem meydana geldi. Batı Gürcüstan'da 5.8, Soçi civarında 3 şiddetinde ölçülen deprem, Güney Osetya'da da hissedildi.

 

19.01.2010  Apsnıpress

 

 Abhazya Dışişleri Bakanı: ''Avrupa ile ilişki kurmaya hazırız''

 

Sohum, Abhazya Dışişleri Bakanı Maksim Gunciya, Avrupa ile ilişki kurmaya hazır olduklarını ancak, bu ilişkileri Gürcistan üzerinden kurmak niyetinde olmadıklarını söyledi.

 

Abhaz televizyonuna Abhazya ile AB arasındaki ilişkilerini değerlendiren Gunciya, AB'nin Abhazya'ya uyguladığı, "tanımadan işbirliği" formülüne kuşkuyla baktıklarını, ancak, yine de Avrupa ile ilişki kurmaya hazır olduklarını söyledi.

 

Gunciya, "AB ile ilişki kurmaya hazırız, eğer bu ilişkiler Gürcistan üzerinden kurulmayacaksa. Biz, AB ile Gürcistan üzerinden ilişki kurmayacağız" dedi.

 

Avrupa'nın gelecekte Abhazya ile uygar diyaloga hazır olacağını ve Abhazya'nın bağımsızlığının tanınması konusundaki tavrını değiştireceğini ifade eden Gunciya, ancak, henüz Abhazya'nın bağımsızlığının tanınması konusunda Batı'dan sinyaller almadıklarını sözlerine ekledi.

 

Avrupa'nın henüz Abhazya ile olması gerektiği gibi ilişki kurmaya hazır olmadığını da aktaran Gunciya, bunun her zaman böyle devam edemeyeceğini ve gerçeklerin uzun bir süre göz ardı edilemeyeceğini belirterek, "Abhazya'nın bağımsızlığının AB ile Batı tarafından tanınmaması bizim sorunumuz değil, onların sorunudur" dedi.

 

Gunciya, 2010'un başarılı ve verimli geçtiğini, dost ve müttefik ülkelerle olan ilişkilerini daha da kuvvetlendirdiklerini, bu yıl öncelikleri arasında da Abhazya'nın tanınması ile ekonomik konuların yer aldığını söyledi.

 

Maksim Gunciya, bu sene içinde Abhazya'nın bağımsızlığını tanıyan ülkelerin liderlerinin Sohum'de toplanacağını da kaydetti ancak tarih vermedi.

 

18.01.2010  Apsnıpress / Apsuaa Rıbjı

 

 Abhazya tarihiyle ilgili yeni bir kitap

 

Sohum, Abhazca Gelişimi Devlet Vakfı, Mira Khotelaşvili’nin, ‘Abhazya Tarihi Okuma Kitabı’ adlı eserini bastı.

 

Vakıf, kitabın ders kitabı olmadığını ancak öğrenciler, öğretmenler, üniversite öğrencileri ve öğretim üyeleri için ilgi çekici olabileceğini kaydetti. Kitap, kapsamlı tarihsel materyallerle Abhazya’nın eski çağlardan Rusya’nın egemenliğine girdiği 1810’a kadarki dönemini anlatıyor.

 

Kitabın yazarı Khotelaşvili (İnal İpa), Abhazya Devlet Milli Müzesi Eski ve Orta Çağ Tarihi Bölüm başkanlığını yapıyor.

 

15.01.2011  Ajans Kafkas

 

 Ürdün ile Abhazya ilişkileri geliştiriyor

 

Sohum, Ürdün Ticaret ve Sanayi Odası ile Abhazya Ticaret-Sanayi Odası temsilcileri, Ürdün-Abhazya İş Konseyi kurulması konusunda anlaştı.

 

Ürdün Ticaret-Sanayi Odası Başkan Yardımcısı İsa Murad başkanlığında bir heyet Abhazya’yı ziyaret etti. 12 Ocak’ta Sohum’da düzenlenen ortak toplantıda taraflar Ürdün ve Abhazya arasında ticari, ekonomik, bilim-teknik ve diğer iş ilişkilerinin geliştirilmesini öngören anlaşmaya imza attı. Abhazya Ticaret-Sanayi Odası Başkanı Gennadi Gagulya, Ürdün heyetiyle yaptıkları görüşme ve anlaşmanın çok önemli olduğunu belirterek, “Bu projenin gerçekleştirilmesi Abhazya için dış ekonomik gelişmeleri geliştirmedeki etaplardan biridir” dedi. Ürdün Ticaret-Sanayi Odası’nın sağlık ve tıp sektöründen sorumlu yönetim kurulu üyesi Cihad El Maani de, “Tıp alanında sıkı ilişkiler oluşturmayı planlıyoruz. İşbirliğimiz planlarında sadece  ilaç ihracatı değil, doktorların uzmanlıklarının ve tecrübelerinin arttırılması için çeşitli konferanslar organize edilmesi de var” diye konuştu. Abhazyalı öğrencilerin Ürdün üniversitelerinde okuma imkanı da ele alındı.

 

Ürdün heyetini kabul eden Başbakan Sergey Şamba da, Abhazya’nın Ürdün ile farklı alanlarda işbirliğini geliştirmek istediğini belirterek, “Ürdün’de yeterince güçlü Abhaz diasporası yaşıyor ve bizim onlarla ilişkileri geliştirme konusunda büyük umutlarımız var” dedi.

 

15.01.2011  Ajans Kafkas

 

 Gal'de milletvekili adayına suikast girişimi

 

Sohum, Abhazya’nın Gal Bölgesi'nde 9 Ocak’ta düzenlenen ara seçimlerde yarışan Goça Calagoniya saldırıya uğradı.

 

Calagoniya’nın seçim günü Çuburkhinci köyünde kiliseden çıktığı sırada bomba patladı. Yaralanan Calagoniya hastaneye kaldırıldı. Calagoniya, Gal hastanesindeki ilk müdahalenin ardından Agudzera Askeri Hastanesi'ne nakledildi. Bombanın patlamasıyla hızla yere yattığı için ölmekten kurtulduğunu anlatan Calagoniya, “İlk başta bana taş attıklarını sandım. Ancak 1992-1993 savaşından beri hatırladığım ve korktuğum sesi duydum. O zaman da benzeri şekilde yaralanmıştım” dedi. Aday olduğu için öldürülmek istendiğini düşünen, ama saldırıyı kimin düzenlediğine dair bir tahmin yürütmekten kaçınan Calagoniya, seçimi kazanan rakibi Ruslan Kişmariya ile iyi ve saygın bir ilişkisi olduğunu belirtti. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Batal Tabagua, olayın, seçim sürecini hiçbir şekilde etkilemediğini belirtti.

 

12.01.2011  Ajans Kafkas

 

 Gal’de ara seçim

 

Gal, Abhazya’nın Gal Bölgesi'nde milletvekili Yuri Kereselidze’nin ölümü üzerine ara seçimler yapıldı. 9 Ocak’taki seçimi Abhazya Devlet Başkanı Temsilcisi Ruslan Kişmariya kazandı.

 

Abhazya Yüksek Seçim Kurulu’na göre, 33. Çuburkhinci seçim bölgesindeki oylamada, Kişmariya, seçmenlerin yüzde 69’unun oyunu aldı. Seçime katılım oranı yüzde 42 oldu. 1996’dan 1998’e kadar milletvekilliği yapmış olan Kişmariya’nın rakibi, işsiz Goça Calagoniya idi. Calagoniya, 2007 Mart ayında Bzıb Bölgesi'nden milletvekili adayı olmuş, ama kazanamamıştı.

 

12 Şubat’ta da Sohum şehir meclisi üye seçimleri yapılacak. Abhazya’da genel seçimler ise 2012’de yapılacak.

 

12.01.2011  Ajans Kafkas

 

 Abhazya’ya Rus hibesi sürecek

 

Sohum, Rusya 2010’da Abhazya’ya yaptığı 1.8 milyar rublelik karşılıksız yardıma 2011’de 1.2 milyar ruble daha ekleyecek.

 

Abhazya hükümetinin 6 Ocak’taki toplantısında Rusya’nın sosyo-ekonomik yardımlarıyla hayata geçirilmesi gereken projelerin durumu ele alındı. Verilen bilgilere göre, Rus yardımları otoyol alt yapısı, konut, eğitim, kültür, sağlık ve tarım alanlarında kullanıldı.

 

10.01.2011  Ajans Kafkas

 

 Tskhinval'den Abhazya ve Rusya'ya direk sefer

 

Tskhinval, Güney Osetya yönetimi, başkent Tskhinval’den Abhazya’nın başkenti Sohum ve Rusya’nın başkenti Moskova ile diğer Rus şehirlerine direk otobüs seferleri başlatmayı planlıyor.

 

Güney Osetya Karayolu Taşımacılığı Başkanı Sergey Valiyev, otobüs seferlerinin özellikle Petigorsk, Volgograd, Minvodi, Rostov-na-Don’a yapılacağını açıkladı. Bu seferlerin gerçekleştirilmesi için 15 yeni otobüs alınacak. Valiyev’in ifadesine göre, şu anda kurumun 52 otobüsü var ve iç hatlar dışında Shinval-Vladikavkaz seferlerini gerçekleştiriyor.

 

08.01.2011  Ajans Kafkas

 

 Gürcistan elindeki Türk gemilerini bırakıyor

 

Gürcistan zorla elinde tuttuğu Türk gemilerini serbest bırakmaya başladı. ‘New Star’dan sonra 23 Aralık’da ‘Buket’ bırakıldı. ‘Densa Demet’ ve ‘Med-k’nın da bir hafta içinde bırakılması bekleniyor. >>>

 

Orjinal Kaynak: bursahakimiyet.com.tr

 

 “Abhazya’nın sosyal-ekonomik gelişimi” programı çerçevesinde 2010 yılında finanse edilen alanlara 1.8 milyar ruble harcandı

 

Sohum, Ekonomi Bakanı Kristina Ozgan’ın toplantıda verdiği bilgilere göre, “Abhazya’nın  sosyal-ekonomik gelişimi 2010-2012”  programı çerçevesinde 01 Ocak 2011 tarihine kadar finanse edilen alanlara 1.8 milyar ruble harcandı.

 

Bakan, ‘Bu hesaba göre, Rusya Federasyonu'nun bize yaptığı 3 milyar ruble yardımın %60’ı harcanmış bulunmakta’, diye vurguladı.

 

Kristina Ozgan’nın verdiği bilgiler arasında, otoyol yapımına 555 milyon ruble, şehir içi yolların onarımına da 255 milyon ruble harcandı.

 

2010 yılında konut alanına ayrılan bütçe 1565,9 milyon ruble, su tesisatına 214 milyon ruble, elektriğe 94,4 milyon ruble, çatı onarımına 176,6 milyon ruble, asansörlere 80,7 milyon ruble harcandığı belirtildi.

 

“Tarım-endüstri kopmpleksi”ne  175,5 milyon ruble, “Sanayi” bölümüne 82,3 milyon ruble, “Devlet Yönetim Binaları ve Kuruluşları”na 90,6 milyon ruble ayrıldığı verilen bilgiler arasında.

 

Sağlık Bakanlığına 154,7 milyon ruble, Milli Eğitim Bakanlığı'na 2,8 milyon ruble, Kültür Bakanlığı'na ise 100 milyon ruble ayrıldı.

 

Kristina Ozgan, ‘Şu an kararı imzalanan diğer alanların bütçelerini ayarlamaya uğraşıyoruz. Rusya Federasyonu ile yapılan anlaşmaya göre, sosyal-ekonomik kalkınma programı için 2011 bütçesine yapacakları yardım 3 milyar ruble olacak’, diye sözlerini tamamladı.

 

06.01.2011  Abhazya Devlet Başkanlığı Resmi Sitesi

 

 Rus mülkleriyle ilgili başvurular çözülüyor

 

Sohum, Abhazya’da Rusya vatandaşı 43 kişinin mülkiyet meselesi çözüme bağlandı.

 

Rusya Federasyonu vatandaşlarının mülkiyet haklarının çözümü konusunda oluşturulan komisyona şu ana kadar 200 başvuru yapıldı. Bunlardan 118’i incelenmek üzere kabul edildi. Çözüme bağlanan 43 davadan altısında talep haklı görüldü. Dün Sohum’da gerçekleştirilen komisyon çalışmasına Başsavcılık, Yüksek Mahkeme, Abhazya Devlet Başkanlığı Genel Sekreterliği çalışanları katıldı. Rusya tarafı Başsavcılık, Adalet Bakanlığı ve Abhazya’daki Rusya Büyükelçiliği çalışanlarınca temsil edildi.

 

Komisyon başkanı Aleksandr Adleyba, “Abhazya Devlet Başkanı bu altı vatandaşa konut tazminatı verileceğini açık bir şekilde ifade etti. Bu insanların kendi mülkiyetleriyle ilgili tazminat hakları var. Onlar için büyük ihtimalle Abhazya Devleti hesabından yeni konut inşa edilecek. Altı davayla daha ilgili olarak ‘çözüm bulundu, insanların artık eleştirileri yok. Sekiz başvuruda bulunana da mahkemeye başvurmaları önerildi. Bir dava daha var, ancak hiçbir belge yok ve biz davanın görüşülmesi ve müzakere edilmesi için belgelerin toplanmasını istedik” dedi.

 

Adleyba, komisyonun Gürcü kökenli Rusya vatandaşlarının meselelerini incelemediğini de kaydetti. Toplantıda 15 yıldır içinde kimsenin yaşamadığı konutların kamulaştırıldığı hatırlatıldı. Abhazya’daki Rusya Elçiliği İkinci Sekreteri Dmitri Vişernev, Rusya elçiliğinin komisyonun 43 davayla ilgili değerlendirmesini objektif bulduğunu belirtti. Vişernev, “Çalışma grubunda Rusya Başsavcılığı ve Adalet Bakanlığı temsilcilerinin de düşünceleri göz önünde bulunduruldu. Karar beraber alınmış bir karar, beraber imzaladık” dedi. Komisyon Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş’ın kararıyla 13 Ekim’de kurulmuştu.

 

01.01.2011  Ajans Kafkas

 

 Abhazya’da Bilim ve Kültür Konseyi kuruldu

 

Sohum, Abhazya’da bilimsel araştırmalara destek amacıyla devlet başkanlığına bağlı Bilim ve Kültür Konseyi kuruldu.

 

Devlet Başkanı Sergey Bagapş’ın imzaladığı kararname doğrultusunda kurulan konseyde bilim, kültür ve sanat alanında otoriter isimler yer alacak.

 

Abhazya Devlet Başkanı'nın dış politikadan sorumlu danışmanı Vyaçeslav Çirikba’nın açıklamasına göre, Bagapş, üniversite öğrencileri için devlet başkanlığı bursunun oluşturulmasıyla ilgili bir karar da imzaladı. Öğrenci başına yıllık 5 bin ruble verilmesi öngörülüyor. Bunun dışında genç bilim adamları, uzmanlar, edebiyatçılar, kültür ve sanat adamlarının çalışmaları için 50’şer bin ruble miktarında üç gençlik ödülü belirlendi.

 

01.01.2011  Ajans Kafkas