AҦCУAA PЫБЖbbI

Abhazların sesi

-------------------- Abhazya'dan haberler -------------------- 
 Ankuab: Gürcü pasaportu öneren diplomatlar Abhazya’ya giremeyecek

 

Sohum, Abhazya Devlet Başkanı Aleksandr Ankuab, ‘Abhazya vatandaşlarına Gürcistan’da hazırlanan ‘tarafsız’ pasaportları kullanmayı öneren ülke diplomatları Abhazya’ya giremeyecek’ dedi.

 

Dün Sohum’da Almanya’nın Robert Bosch Vakfı çalışan Dieter Boden ile görüşen Abhazya Devlet Başkanı Aleksandr Ankuab, Abhazya vatandaşlarına Gürcistan’da hazırlanmış olan ‘tarafsız’ pasaportları kullanmayı öneren ülkelerin diplomatlarının Abhazya’ya girişine izin verilmeyeceğini açıkladı.

 

Abhazya vatandaşlarının Rusya pasaportları ile Avrupa’ya girişlerinin engellendiğini ifade eden Ankuab, “Rusya pasaportu kullanan Abhazyalılar, Gürcistan çıkarlarının lobisini yapan uluslararası örgütlerce organize edilen görüşmelere gidebiliyor da, neden tedavi için Avrupa’ya gidemesinler?” şeklinde konuştu.

 

Avrupa Parlamentosu üyeleri ve Alman milletvekillerinden oluşan bir grubun Abhazya ziyaretini organize etmek için geldiğini belirten Boden ise, “Avrupa Birliği ve Abhazya arasında karşılıklı ilişkilere yeni bir yön vermek söz konusu ise görüşmeye hazırız. Ancak şimdilik net sonuçlar yok. Ben Abhazya’ya saygı duyulmasını istiyorum. Sorunlar var ve çözüm için çıkış yolları aramak gerekiyor” açıklamasında bulundu.

 

28.01.2012  Ajans Kafkas

 

 AB özel temsilcisi Sohum’u ziyaret etti

 

Sohum, AB Kafkas Ötesi Özel Temsilcisi, Cenevre görüşmeleri eş başkanı Philippe Lefort 24 Ocak’ta Abhazya’ya resmi bir ziyarette bulundu.

 

Abhazya Başbakanı Leonid Lakerbaya ve Philippe Lefort arasında basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantıda, özellikle Cenevre görüşmeleri süreci masaya yatırıldı. Görüşme sonrasında Lefort’un gazetecilere yaptığı açıklamaya göre, anlaşmalık bölgesinde barış ve istikrarın güçlendirilmesi için Avrupa Birliği ile işbirliği imkanları da görüşmede ele alındı. Lefort “Bildiğiniz üzere farklı yaklaşımlarımız olmasına rağmen görüşme oldukça dostça ve açık bir tartışma şeklinde gerçekleşti” dedi.

 

Lefort ayrıca, “İnsanların Avrupa Birliğinin siyasetini nasıl gördüğünü, bölgede barış ve istikrar yararına birbirimizi nasıl daha iyi anlayabileceğimizi ve yardımlaşabileceğimizi öğrenmeğe çalıştık” açıklamasında bulundu.

 

Lakerbaya’nın ifadesine göre, yapılan müzakerelerde Abhazya’nın temel yaklaşımlarından biri, Abhazya’nın eşit haklara sahip taraf olarak kabul edilmesidir. Lakerbaya “Hiç konuşmamaktansa konuşmak daha iyidir. Madem bizi Avrupa’da görmek istemiyorlar, o zaman Sohum’da konuşalım” dedi.

 

Avrupa Parlamentosu 17 Kasım 2011’de Rusya’dan Abhazya ve Güney Osetya’daki askeri gücünü çekmesi yönünde resmi bir talep kararı aldı. Bu karar metninde Abhazya ve Güney Osetya hakkında Gürcistan’a ait ‘işgal altındaki bölgeler” olarak söz ediliyor.

 

13 Nisan 2011’de Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi 130 oy ile Abhazya ve Güney Osetya’yı, Gürcistan’ın ‘işgal altındaki bölgeleri’ olarak tanıyan kararı kabul etti.

 

Taraflar Cenevre görüşmelerine, Abhazya, Gürcistan, Rusya, Amerika, Güney Osetya, BM, AGİT ve AB temsilcilerinin katılımı ile devam ediyor.

 

26.01.2012  Ajans Kafkas

 

 Abhazya’da 20 ton mandalina don nedeniyle ziyan oldu

 

Sohum, Abhazya Tarım Bakanı Beslan Copua, don nedeniyle 20 ton olgunlaşmamış mandalinanın ağaçlarda ziyan olduğunu açıkladı.

 

Beslan Copua, “Narenciye bahçelerinde üzücü bir durum meydana geldi. Toplanması planlanan 29 ton üründen sadece 10 ton toplanabildi. Mandalinaların olgunlaşması beklenirken don vurdu, sıcaklık eksi üçlere düştü ve ağaçlarda bırakılan ürünün büyük bölümü ziyan oldu, Abhazya ekonomisi ve ürün sahiplerine büyük zarar verdi” dedi.

 

Gal Bölgesi Mahunciya köyündeki ‘Ayaayra’ isimli büyük narenciye alanının müdürü Cambul Kortava, normal bir sezonda yaklaşık 500 ton ürün satıldığını, ancak şu anda depolarda sadece yaklaşık 100 ton meyve bulunduğunu belirtti.

 

23.01.2012  Ajans Kafkas

 

 Abhazya-2011 Edebiyat Yarışmasına başvurular sona erdi

 

Moskova, Abhazya Cumhuriyetine Destek Vakfı'ndan yapılan açıklamada, Abhazya-2011 Edebiyat Yarışmasına başvuruların sona erdiği bildirildi.

 

Abhazya Cumhuriyetine Destek Vakfı'ndan Madina Kardanova’nın verdiği bilgilere göre yarışma sonucu Şubat sonunda açıklanacak. Abhazya konulu edebiyat yarışması Moskova’da Abhazya Cumhuriyetine Destek Vakfı ve Abhazya Gençlik Birliği (Aydgılara) tarafından ilan edilmişti. Rusça edebiyat yarışmasına, eserlerin 1 Aralık 2011’e kadar kabul edilmesi planlamış, ancak daha sonra çalışmaların kabul edilme süresi uzatılmıştı.

 

Kardanova tüm çalışmaların internet ortamında yayınlanacağını, okuyucular ve jüri tarafından değerlendirilmelerinin ardından sonuçların açıklanacağını ifade etti. Kardanova'nın verdiği bilgilere göre; ödül töreni Moskova’da yapılacak, birinciye yüz bin ruble ve Moskova’daki üniversitelerden birinde eğitim hakkı verilecek. Yarışmanın başarıyla sonuçlanması halinde her yıl düzenlenmesi planlanlanıyor.

 

21.01.2012  Ajans Kafkas

 

 Abhazya, Krasnodar Kray ile işbirliğini geliştirecek

 

Sohum, Krasnodar Kray Valisi Aleksandr Tkaçev ile görüşen Abhazya Devlet Başkanı Aleksandr Ankvab, Krasnodar Kray ile işbirliğini geliştirileceğiz dedi.

 

Dün Aleksandr Tkaçev ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada Ankvab, Kuban Kazaklarının askeri yardımlarına ve Krasnodar Kray ile kurulan her türlü ilişkiye büyük değer verdiklerini ifade etti.

 

Tkaçev de ekonomi alanında, özellikle tarım ve turizm sektöründe işbirliğinin geliştirileceğini düşünüyor. Abhazya ve Krasnodar Kray’ın ortak projesi sayesinde Gagra’da Rus okulunun tadilatının yapıldığının hatırlatan Tkaçev, bu tür işbirliklerinin artarak devam edeceğine inandığını belirtti.

 

Görüşmenin sonunda Tkaçev ve Abhazya Başbakanı Leonid Lakerbaya, Abhazya Cumhuriyeti ve Krasnodar Kray arasında bir işbirliği anlaşması imzaladılar. Anlaşmada özellikle yıllık iş çevreleri görüşmelerinin organize edilmesine yer veriliyor.

 

20.01.2012  Ajans Kafkas

 

 “Apsadgıl” kuruluş kongresini yaptı

 

Sohum, Abhazya’nın başkenti Sohum’da dün Apsadgıl (Vatan) adlı sivil birliğin kuruluş kongresi yapıldı.

 

Kongrenin öncülüğünü yapan isimlerden hukukçu Tamaz Ketsba, Abhazya toplumunda var olan bölünmüşlüğün giderilmesi gerektiğini ifade etti.

 

Milli Kaynaklar sivil toplum örgütü müdürü Tsiza Gumba'ya göre, devlet başkanı ve ekibinin parlamentoya profesyonel ve bağımsız isimlerin girmesini hedeflemeleri gerekiyor.

 

Abhazya Milli Birlik Forumu muhalif parti lideri Raul Hacımba'ya göre ise muhalefet ve yönetim arasında yapıcı bir diyalog gerekli. 10 Mart'ta yapılacak parlamento seçimleri ile ilgili olarak Hacımba, idare edilen ve ses olmayan bir parlamentonun kimse için gerekli olmadığını ifade ediyor.

 

Halk Partisi Başkanı Yakub Lakoba, yönetimin bazı insanların problemlerinden kopuk olduğunu belirtti. Lakoba, vergi ödeyenlerin parası ile yaşayan bürokratların, örneğin çok çocuklu ailelerin sorunlarını bilmek istemediğini savundu.

 

Akhiatsa sivil örgütü Başkanı Akhra Bjaniya da, seçim sisteminin adil olmadığını, bu sistem sonucunda yönetim organlarına kendi düşüncesi olmayan, hazırlanmamış insanların geldiğini iddia etti.

 

Kongrede Abhazya yönetimine yönelik bir mesaj hazırlandı. Yeni birliğin üyeleri parlamentodan, acil olarak siyasi partiler ve sivil toplum örgütlerinin seçim kanundaki düzenlemeler konusundaki taleplerini incelemesini istedi.

 

Kongre katılımcıları Birliğin programlarının hazırlanmasıyla ilgilenecek bir çalışma grubu oluşturulmasına da karar verdi. Gruba tanınmış siyasetçi ve sivil toplum adamlarından; Leyla Taniya, Şamil Adzınba, Tsiza Gumba, Aleksandr Studenikin, Alkhas Kuaratskheliya, Guram Dopua, Leonid Yenik, Vadim Pliya, İzida Çaniya, Smbat Kerselyan, Akhra Bjaniya, Vladimir Zantariya, Alkhas Tkhaguşev, Yuri Kvitsiniya, Levan Mikaa ve Oktay Çkotua dahil oldu.

 

20.01.2012  Ajans Kafkas

 

 Ankuab'dan uluslararası örgütlere sınır dışı tehtidi

 

Sohum, Abhazya Devlet Başkanı Aleksandr Ankuab, dün Dışişleri Bakanı ile yaptığı görüşmede Gürcistan’da hazırlanan 'tarafsız' pasaportları dağıtmaya çalışan uluslararası örgütlerin Abhazya'dan çıkarılacağını söyledi.

 

2011 yazında Gürcistan parlamentosu, Abhazya ve Güney Osetya vatandaşları için kimlik ve seyahat belgesi niteliğinde ‘tarafısz’ pasaportların çıkarılmasını öngören bir kanun tasarısın kabul etti. Gürcistan yönetimi bu pasaportlarla iki ülke vatandaşlarının Gürcistan’a ve diğer ülkelere özgürce gidebileceklerini savunuyor. Gürcistan'ın ‘tarafsız' pasaport önerisini kabul etmeyen Abhazya ve Güney Osetya'da vatandaşlar yurt dışı seyahatlerini Rusya pasaportu ile yapıyorlar.

 

19.01.2012  Ajans Kafkas

 

 Çirikba: Sohum'un katılımı olmadan Gürcü mülteciler sorunu çözülemez

 

Sohum, Abhazya Dışişleri Bakanı Vyaçeslav Çirikba dün, Avrupa Bürosu Başkanı Daniel Endres başkanlığındaki BM Mülteciler Yüksek Komiserliği heyeti ile yaptığı görüşmede, Abhazya tarafının katılımı olmadan Gürcü mülteciler meselesi çözülemez dedi.

 

Çirikba, “Mesele ya Cenevre formatında veya BM Genel Asamblesi bünyesinde, ancak her halükarda bizim katılımımızla ele alınmalı, çünkü Abhazya’nın katılımı olmadan mülteci problemini çözmek mümkün değil” dedi.

 

Çirikba, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ve Abhazya yönetiminin Gürcü-Abhaz savaşı dönemindeki ilişkilerini de olumlu olarak değerlendirdi. Bununla birlikte Çirikba’ya göre, 2008 olayları sonrasında Gürcistan, 1994 tarihli mültecilerin geri dönüş anlaşmasından ayrılarak diyalog yolunu kapattı. Kısa bir süre öncesine kadar da problem sadece, Kafkas Ötesinde güvenlik ve istikrar konulu Cenevre görüşmelerinin ikinci çalışma grubu çerçevesinde ele alındı.

 

Çirikba, mülteci probleminin Abhazya’da, Avrupa’da anlaşıldığından daha geniş boyutlu kabul edildiğini, mülteci olarak sadece savaş döneminde Abhazya’yı terk eden Gürcülerin değil, aynı zamanda Abhaz, Rus, Ermeni, Estonyalı, Yunan, Yahudilerin de mülteci konumunda olduğunu söyledi. Çirikba “Savaşta Abhazya’yı terk eden herkesi kabul etmeye hazırız, ancak Gürcü mültecilere gelince, bu özel bir problem ve Gürcistan’ın tavrı yüzünden de müzakere edilemiyor” dedi.

 

Daniel Endres ise görüşmede, Mülteciler Yüksek Komiserliğinin ana amacının, zor durumda olan ve savaştan zarar görmüş olan insanların acılarını hafifletmek olduğunun altını çizdi. Endres, savaş sonucunda yerlerinden olan insanların çoğunluğunu Gürcü mültecilerin oluşturduğunu, uluslararası hukukun mültecilerin yurtlarına dönme hakkı prensibinin hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti.

 

Geçen 18 yılda Gürcü mültecilerin çoğunluğun Gal Bölgesi'ne döndürülmesi konusunda başarı sağlandığını kabul eden Endres, halen devam eden sorunların çözümü noktasında Abhazya yönetiminden destek göreceklerini umut ettiğini kaydetti.

 

18.01.2012  Ajans Kafkas

 

 Abhazya’da yeni bir siyasi birlik kuruluyor

 

Sohum, Abhazya'da bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının öncülüğü ile oluşturulan “Abhazya Vatanseverler Gücü Birliği” adlı siyasi birliğin kuruluş kongresi yarın başkent Sohum'da yapılacak.

 

Çeşitli siyasi parti, sivil toplum kuruluşları, aydınlar, il ve ilçe temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilecek kongrede, ülkenin mevcut sosyo-politik ortamı yeni birliğin tüzüğü görüşülecek.

 

Kongrede ayrıca, yönetim organlarına, parlamento seçim kampanyası başlamadan önce Abhazya Radyo Televizyon Kurumunun tüm siyasi parti ve görüşlere eşit mesafede olması için gerekli tedbirlerin alınması ve milletvekilliği seçim kanununda düzenlemeler yapılması talebinde bulunulması planlanıyor.

 

Kongre öncesinde halka hitaben bir mesaj yayınladı. Mesajda, 10 Mart'ta yapılacak parlamento seçimlerine hile karıştırılmaması için seçim kanununda manipülasyon olasılığını dışlayan düzenlemeler yapılması gerektiği ifade ediliyor.

 

Yüksek Seçim Kurulu yapısı ile il ve ilçe seçim komisyonlarının oluşturulma prensiplerinin gözden geçirilmesi gerektiğinin savunulduğu mesajda, Abhazya’nın tüm vatandaşlarına, siyasi görüşlerine bağlı olmaksızın, kongrede dile getirilecek taleplerin desteklenmesi çağrısında bulunuluyor.

 

Yayınlanan mesajın altında Abhazya Milli Birlik Forumu Partisi Başkanı Raul Hacımba ile yardımcısı Daur Arşba, Halk Partisi Başkanı Yakub Lakoba, Milli Kaynaklar Vakfı Başkanı Tsiza Gumba, Abhazya'nın ilk devlet başkanı merhum Vladislav Ardzınba'nın eşi ve Ardzınba Vakfı Başkanı Svetlana Cergeniya, Sivil İnisiyatif ve Geleceğin İnsanı Vakfı Başkanı Leyla Taniya, Akhiatsa sivil hareketi lideri Akhra Bjanya ve bazı milletvekillerinin imzaları bulunuyor.

 

12 Aralık 2011’de Abhazya Devlet Başkanı Aleksandr Ankuab parlamento seçimlerinin 10 Mart 2012’de yapılmasını öngören kararı imzaladı. Abhazya parlamentosuna beş yıllığına 35 milletvekili seçilecek.

 

18.01.2012  Ajans Kafkas

 

 Abhazya heyeti Suriye’ye gitti

 

Sohum, Abhazya Geri Dönüş Komitesi Başkanı Zurab Adleyba başkanlığında bir heyet 15 Ocak'ta Suriye’ye gönderildi.

 

Abhazya heyetinde Dışişleri Bakanlığı Türkiye ve Orta Doğu masası başkanı İnar Gitsba ve Türkiye’deki Abhaz Dernekleri Federasyonu Başkanı Feridun Akusba yer alıyor.

 

Suriye'deki Abhaz diasporasının durumunu yerinde incelemek amacıyla oluşturulan heyet 20 Ocağa kadar Suriye’de kalacak. Abhazya Dışişleri Bakanlığı anavatanlarına geri dönmek isteyen Suriyeli Abhazlara yardıma hazır olduğunu açıklamıştı.

 

18.01.2012  Ajans Kafkas

 

 Adler gümrük noktasında geçiş kapasitesi üç kat artacak

 

Sohum, Şubat ayından itibaren Abhazya ve Rusya arasındaki Adler gümrük noktasının geçiş kapasitesi üç kat arttırılacak.

 

Rusya-Abhazya sınırı Adler geçiş noktasının gelişim programına uygun olarak Soçi’de 2012’nin ilk çeyreğinde geçiş noktasının açılacağı açıklanmıştı. Soçi Gümrüğünden Tatyana Ponomarenko’nun açıklamasına göre, açılış Şubat ayının başında yapılacak.

 

Ponomarenko’nun ifadesine göre, yeni geçiş noktası günde 2 bin aracın geçişine imkan verecek. Bu rakam şu anki geçiş kapasitesinin üç katına tekabül ediyor. Yeni geçiş noktasının en önemli özelliği taşıt ve yayaların her iki yöne geçiş akışının sağlanacak olması. Araçlar altı şerit geliş ve altı şerit gidiş olmak üzere hareket edecek.

 

Soçi’den Abhazya'ya toplam dört geçiş noktası var. Asıl yükü yaya-taşıt geçiş noktaları taşıyor, demiryolları ve deniz ulaşımının yükü kısıtlı, Rusya ve Abhazya arasında havayolu ulaşımı ise kullanılmıyor.

 

Abhazya’nın Gagra, Gudaut, Sohum, Oçamçira, Gulripş ve Gal bölgesi sakinleri yeni gümrük noktasının açılışının tüm bölge sakinleri için büyük imkan sağlayacağını düşünüyor.

 

Oçamçira bölgesi Adzubja köyünden Nadejda Gulia, SSCB’nin dağılmasının ardından ailesinin geçiminin kendi bahçelerinden elde ettikleri ürünlerin Soçi bölgesinde satışı ile sağlandığını ifade etti.

 

Gulia, “Ailem Kazak pazarında satış yapıyor. Biz malımızı otomobilimizle Psou gümrük noktasına kadar götürüyor ve ardından pazara taşıyoruz. Ancak sınırı geçişte elbette problemler var. Sınırda çok sayıda yaya ve araç birikiyor ve sınırı geçmek çok vakit alıyor” dedi.

 

Abhazya’ya otobüslerle turist getiren Soçi turları da yeni geçiş noktasının işlerini arttıracağını, geçiş noktalarındaki trafiğin, turistlerin Abhazya’ya gelmesine engel olan en önemli etken olduğunu belirtiyorlar.

 

17.01.2012  Ajans Kafkas

 

 Ankuab, Moskova Büyükelçisi ile görüştü

 

Sohum, Abhazya Devlet Başkanı Aleksandr Ankuab, Moskova Büyükelçisi İgor Akhba ile görüştü.

 

Devlet Başkanı Ankuab dün Sohum’da Abhazya’nın Moskova Büyükelçisi İgor Akhba’yı kabul etti. İkili arasındaki görüşmede gündemdeki dış politika meseleleri ve Rusya’daki Abhazya elçiliğinin çalışmaları konuşuldu. Rusya Federasyonu’nun başkenti Moskova’da bulunan Abhazya Büyükelçiliği 2010 yılının Mayıs ayında açıldı. Şu anda elçilikte 7 diplomat görev yapıyor.

 

14.01.2012  Ajans Kafkas

 

 Abhazya yönetimi: Geri dönüş için Suriyeli yurttaşlardan henüz talep gelmedi

 

Sohum, Abhazya yönetimi, Dışişleri Bakanı Vyaçeslav Çirikba başkanlığında yapılan toplantıda, Suriye’deki Abhaz diasporasının sorunlarını ele aldı.

 

Toplantıya, Geri Dönüş Devlet Komitesi Başkanı Zurab Adleyba, milletvekili Batal Kobakhiya, Suriye ve Türkiye’den geri dönüş yapmış olan Amer Kucba, Yanal Hapışt, Ahmed Marşan ve Oktay Çkotua katıldı.

 

Toplantının ardından gazetecilere bilgi veren Abhazya Dışişleri Bakanlığı'nın Türkiye ve Orta Doğu Bürosu Başkanı İnar Gıtsba, görüşmeye katılanların Suriye’deki siyasi olaylar dolayısıyla zor durumda kalan yurttaşlara yardımda bulunulması konusunda somut adımları müzakere ettiklerini ve Suriye'ye bir heyet gönderilmesinin gündemde olduğunu kaydetti.

 

Kısa bir süre önce Dışişleri Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Türkiye ve Orta Doğu Bürosu'nun, konuyla yakından ilgilendiğini belirten Gıtsba, “Dışişleri Bakanlığı ve Geri Dönüş Komitesi Suriye diasporası ile sürekli irtibat halinde. Şu ana kadar Suriye’den geri dönüş konusunda bir başvuru olmadı” dedi.

 

Toplantı katılımcılarının, konunun politize edilmemesi gerektiğini ve bunun Suriye’deki yurttaşlara yardım konusunda Abhazya’nın olası inisiyatiflerine engel olabileceği hususunda birleştiklerini ifade eden Gıtsba, “Aldığımız bilgilere göre, yakın bir zamanda Suriye diasporası temsilcileri Abhazya yönetimi ile istişareler yapmak üzere ülkemize gelecek. Bu vesileyle kendilerine, anavatanlarına dönmek isteyenlere yardımcı olmaya hazır olduğumuzu tekrar ileteceğiz” dedi.

 

11.01.2012  Ajans Kafkas

 

 Gal'de Gürcü asıllı bir polis binbaşı öldürüldü

 

Sohum, Gal Bölge Emniyetinde görev yapan Abhazya vatandaşı bir Gürcü dün gece kimliği belirsiz kişilerce öldürüldü.

 

Abhazya Başsavcılığından verilen bilgilere göre; Tkuarçal bölgesi Kohora köyü doğumlu, 33 yaşındaki polis binbaşı Vitali Rodonaya, dün gece akrabası Zurab Pipiyev ile birlikte, kayınvalidesi Malüza Bigvavba’nın Gagida’daki evinde bulunuyordu. Gece 02.00 sıralarında kamuflajlı, maskeli ve silahlı üç kişi eve baskın düzenledi. Saldırganlar, Vitali Rodonaya'yı tehdit ederek evden çıkardılar ve bir müddet sonra Rodonaya evin 150 metre uzağında 11 mermi yarası ile ölü olarak bulundu.

 

Soruşturma görevlileri cinayetin, Gürcistan istihbaratının verdiği görev üzere Abhazya'ya gelen organize suç örgütü tarafından işlenmiş olması ihtimali üzerinde duruyor. Abhazya Başsavcılığının bilgilerine göre daha önce, Gela Berandze, Soso Harçilava, Goçi Berandze ve Mamuk ile Timur Tsulaya kardeşler benzer şekilde öldürülmüşlerdi.

 

Vitali Rodonaya Gal bölgesi emniyetinde çalışıyordu. Başsavcılık, Gürcistan istihbaratının, Gal bölgesi halkı ve güvenlik organları arasındaki güvenin bozulmasına engel olmak amacıyla, Abhazya güvenlik organlarında görev yapan Gürcüleri hedef aldığını belirtiyor.

 

10.01.2012  Ajans Kafkas

 

 Abhazyalılar ekonominin gidişinden memnun değil

 

Sohum, Abhazya Devlet Başkanlığı bünyesindeki Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından yürütülen araştırma sonuçlarına göre, vatandaşların yüzde 41'i ekonomik gelişim seviyesinin yetersiz olduğunu düşünüyor.

 

Stratejik Araştırmalar Merkezi'nin ‘Abhazya Cumhuriyetinin sosyo-ekonomik gelişim durumu ve perspektifleri’ adlı sosyal araştırması çerçevesinde vatandaşlara yöneltilen, “Ekonomik gelişim düzeyini yeterli buluyor musunuz?' sorusuna, ankete katılanların yüzde 41 olumsuz, yüzde 34’ü ise olumlu cevap verirken, geriye kalanlar ise konuyla ilgili bir değerlendirmede bulunamadı.

 

Ekonominin gelişimine engel olan faktörler konusunda katılımcıların yüzde 26’sı yolsuzluk, yüzde 21’i savaş sonuçları, yüzde 19’u hukukun etkisizliği, yüzde 14’ü de devletin etkisizliğini ön planda değerlendirdi.

 

Ankete katılanların yüzde 27’si tarım ve turizm, yüzde 12’si sanayi, yüzde 11’i inşaat, yüzde 10’u ise hizmet sektörünün ekonominin gelişimini için öncelikli sektör olduğunu düşünüyor. Yüzde 5 ticaret, yüzde 4 gıda, yüzde 3 de ulaşım sektörüne ağırlık verilmeli değerlendirmesinde bulunuyor.

 

Anket sonucuna göre katılımcıların yüzde 75’i haberleri medyadan alıyor, yüzde 18’i sosyal çevre, yüzde 3’ü yerel idari organlar, yüzde 2’si ise yönetimin üst düzey temsilcileri kanalıyla gelişmelerden haberdar olduğunu belirtiyor.

 

06.01.2012  Ajans Kafkas

 

 Dünya Abhaz-Abazin Halkı Birliği Suriye'li Abazalar için endişeli

 

Sohum, Dünya Abhaz-Abazin Halkı Birliği, Suriye'deki Abaza diasporasına yardımcı olmak ve anavatana dönmek isteyenler için gerekli şartların hazırlanması hakkında Abhazya yönetimine başvuruda bulundu.

 

Dünya Abhaz-Abazin Halkı Birliği Başkanı Taras Şamba'nın danışmanı Beslan Kobakhiya'nın imzasını taşıyan başvuru metninde, Birliğin, Suriye’deki Abazaların neler yaşadıklarını anlamak ve onların tarihi vatanlarına dönmeye hazır olup olmadıklarını öğrenmek için Suriye'ye gitme kararı aldığı belirtiliyor.

 

Abhazya yönetimine sunulan başvuruda ayrıca şu ifadelere yer veriliyor: "Ancak ziyaretin başarılı olması ve resmi nitelik taşıyabilmesi için Dışişleri Bakanlığı, Parlamento ve Devlet Başkanı tarafından gerekli yetkinin verilmesi gerekmektedir.

 

Bu başvuruyu resmi başvuru olarak kabul etmenizi rica ediyor ve cevabınızı geciktirmemenizi rica ediyorum, çünkü her geçen gün Suriye’deki yurttaşlarımız için tehlike büyüyor."

 

04.01.2012  Ajans Kafkas

 

 Abaza-TV tüm Abhazya’ya yayına başlıyor

 

Sohum, 2011 sonbaharında yayın izni alan özel televizyon kanalı Abaza-TV tüm Abhazya’ya yayına başlıyor.

 

11 Kasım 2011’de Abaza-TV Abhazya'da yayın yapma hakkına sahip televizyon kanalları listesine dahil edilmiş ve karar Devlet Başkanı Aleksandr Ankuab tarafından imzalanmıştı.

 

30 Aralık 2011’de Abhazya Adalet Bakanlığı özel televizyon kanalı Abaza-TV’ye tüm Abhazya'da yayın yapma iznini verdi. Bu izin verilmeden önce Abaza-TV sadece Sohum ve civarına yayın yapıyordu.

 

Kanalın kurucusu Abhazya Ekonomik Kalkınma Partisi lideri Beslan Butba. Butba, Abaza-TV’yi 26 Haziran 2007’de kurdu. Kanalda haber programlarından, eğlence programlarına kadar çeşitli programlar yer alıyor.

 

04.01.2012  Ajans Kafkas

 

 

 

 

 

 

 

Hit Counter