AҦCУAA PЫБЖbbI

Abhazların Sesi

-------------------- Abhazya'dan haberler -------------------- 

 24 Ocak 2013 tarihinde Abhazya Dışişleri Bakanlığı Yönetimi ve Cenevre Güney Kafkasya'da güvenlik ve istikrar görüşmeleri Eşbaşkanları müzakerede bulundu

 

Sohum, Abhazya Dışişleri Bakanı Vyaçeslav Çirikba, Güney Kafkasya’da Güvenlik ve İstikrar Cenevre görüşmeleri Eşbaşkanları Anti Turunen (BM), Philippe Lefort (AB ) ve Andrew Deschita (AGİT) görüşmelerin bir sonraki raundunu tartıştıkları bir toplantıda buluştular. Dışişleri Bakanı, “Son görüşmede Cenevre'de aslında standart dışı bir durumla karşı karşıya kaldık, görüşmelerin tamamen sonuçla nitelenmesi için bir dizi müzakerelerin yapılması gerekir. Cenevre süreci Abhazya için büyük önem taşımakta, biz yıllardır bu görüşmelerde yer alıyoruz ve meslektaşlarımızla diyaloglarımızı devam ettirmeyi planlıyoruz. Güney Kafkasya’yı barış ve istikrarın bölgesi yapmak için bu forumu en etkin şekilde kullanmanız gerekir. Açıkçası, uzun süreli müzakerelerin sonunda çalışmaların daha etkili olabilmesi için bazı pozisyonların gözden geçirilmesi, bazı reform çalışmalarının yapılması gerekmekte. Abhazya tarafı krizi aşma ve Cenevre sürecine olumlu bir dinamizm katma amaçlı teklif zaten vererek bu konuda adım attı’, dedi.

 

Abhaz tarafının Cenevre görüşmelerinin geçtiğimiz raundunda, resmi bir statü kazandırmak için tarafların katılım formatının değiştirilmesi teklifini yinelediğini hatırlayacaksınız.

 

Philippe Lefort, “Son müzakerelerde meydana gelen krizi aşmak için bizim Abhaz tarafına bazı önerilerimiz bulunmakta. Biz Cenevre görüşmelerine daha olumlu bir dinamizm kazandırmak için her türlü çabayı sarf ediyoruz ve 2013 yılının anlaşmazlıkların çözümünde başarı dolu, bölgede barış ve istikrarın sağlandığı bir yıl olmasını umuyoruz”, diye vurguladı.

 

Görüşmelerin geri kalanı gazetecilerin dışarı çıkarılması ile devam etti. Taraflar, Abhazya vatandaşlarının serbest dolaşım hakkı, bölgedeki insani durum, İngur nehri üzerinde Gürcü-Abhaz sınırının çizilmesinin gerekliliği ve tarafları ilgilendiren diğer konulara değindiler.

 

28.01.2013  Abhazya Dışişleri Bakanlığı

 

 Abhazya Cumhuriyeti heyetinin Pridnestrovya ziyareti

 

Tiraspol, Abhazya heyeti bugünlerde resmi ziyaret ile Pridnestrovya Moldovya Cumhuriyetinde bulunmakta. Ziyaret, Pridnestrovya Moldavya Cumhuriyeti ve Abhazya Cumhuriyeti arasındaki Dostluk ve İşbirliği Antlaşması'nın imzalanmasının 20. Yıldönümü dolayısı ile düzenlendi.

 

Heyette, Savunma Bakanı Birinci Yardımcısı, Tümgeneral Beslan Tçijba, Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Rusya Federasyonu, Güney Osetya Cumhuriyeti, Pridnestrovya, BDT ve Gürcistan ile İlişkiler Bölüm Başkanı İrakli Tujba ve Abhazya Merkez Bankası Başkan Vekili Emma Taniya bulunmakta.

 

Ziyaret programı çerçevesinde askeri şeref parkına çelenk bırakıldı. Pridnestrovya tarafından programda, Pridnestrovya Savunma Bakanı Aleksandr Lukyanenko, Dışişleri Bakanı Yardımcısı Vitaliy Ignatev, Pridnestrovya Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Edvard Kosovskiy katıldı.

 

Daha sonrasında Devlet Sarayında birimler arasında anlaşmalar imzalandı. Bunlardan birisi Abhazya Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı ve Pridnestrovya Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı 2013 yılı işbirliği anlaşması. Bir diğeri ise Abhazya Cumhuriyeti Merkez Bankası ve Pridnestrovya Moldovya Cumhuriyeti Merkez Bankası arasındaki işbirliği anlaşmasıydı.

 

Vitaliy İgnatiev bu tür buluşmaların önemine değindi. Diplomat, “Bu etkinlikler sadece tarihi olarak önem taşıyan günleri vurgulamamaktadır. Onlar ayrıca Pridnestrovya ve Abhazya’nın pek çok düzeyde birbirinden ayrılamaz bağlarını yansıtmaktadır. Ülkelerimiz arasındaki 20 yılı aşkın verimli işbirliğinin sonucunda yirmiden fazla anlaşma imzalanmıştır. Bizler bugün, aktüel hedefleri yerine getirerek bu ikili işbirliğinin içeriğini uygulamalı olarak dolduruyoruz”, diye belirtti.

 

İlaveten, Abhazya Cumhuriyeti ve Pridnestrovya Moldavya Cumhuriyeti arasındaki Dostluk ve İşbirliği Antlaşması'nın imzalanmasının 20. Yıldönümü kapsamında Pridnestrovya Cumhuriyeti heyetinin iade-i ziyarette bulunması, bu ziyaret süresinde ülkemiz ve kardeş cumhuriyetin diğer departmanları arasında bazı ikili anlaşmalar imzalanması planlanmakta.

 

23.01.2013  Abhazya Dışişleri Bakanlığı

 

 Genç Diplomatlar Kurulu üyeleri Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Temsilcileri ile bir araya geldi

 

Tiraspol, Bugün Genç Diplomatlar Kurulu üyeleri Pridnestrovya Moldovya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığında Abhazya Cumhuriyeti heyeti temsilcileri; Dışişleri Bakanlığı Rusya Federasyonu, Güney Osetya Cumhuriyeti, Pridnestrovya, BDT ve Gürcistan ile İlişkiler Bölüm Başkanı İrakli Tujba ve Konsolosluk Hizmetleri Başkanı Laşa Ayüdzba ile görüştü. Toplantıya ayrıca Pridnestrovya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Vitaliy İgnatiev ve bakanlık çalışanları da katıldı.

 

Toplantının Pridnestrovya Moldovya Cumhuriyeti ve Abhazya Cumhuriyeti arasındaki Dostluk ve İşbirliği Antlaşması'nın imzalanmasının 20. Yıldönümü dolayısı ile düzenlenen program çerçevesinde gerçekleştiğini hatırlatırız.

 

Pridnestrovya Dışişleri Bakanlığı çalışanları, Genç Diplomatlar Kurulu üyeleri ve Abhaz konuklar arasında katılımcıların dış politika bağlamında kendi başarılarını paylaştığı koyu bir sohbet gerçekleşti. Özellikle, genç diplomatlar Abhazya temsilcilerine başarılı bir şekilde uygulanan bir dizi interaktif projeden bahsettiler. Bunlardan biri de uluslararası entelektüel proje “Bağımsız Devletler Topluluğu” projesi. Proje çerçevesinde, Kamçatkalı gençlerin uluslararası toplumu Pridnestrovya’nin bğımsızlığını tanımaya çağırdığı bir telekonferans kuruldu. Buna ek olarak, Abhazyalı konuklar 13 Ocak 2013 tarihinde başlayan yeni proje "Avrasya Uluslararası Gençlik Konferansı" hakkında bilgilendirdi. Pridnestrovya’nin genç diplomatları, Abhazya’nın aktif gençliğini bu projede yer almaya davet ettiler. Heyet bu daveti memnuniyetle kabul etti.

 

Taraflar, Pridnestrovya ve Abhazya’da uygulanabilecek turizm projeleri konusunda görüş alışverişinde bulundular. Genç diplomat katılımcılar son yıllarda sadece ülke içinde değil, aynı zamanda yurtdışında da Bender Kalesine önemli ölçüde ilginin arttığını kaydetti. Bu bakımdan, bugün ülkenin olumlu bir imaja sahip olmasında önemli rol oynayan, tarihi ve kültürel projeler gerçekleştiriliyor.

 

Abhazyalı konuklar da bu yönde devletin çok düzeyli çalışmaları olduğunu söyledi. Ancak, Rusya Federasyonunun güçlü desteğine rağmen ciddi bir muhalefet olan Gürcistan'ın yüzünden Abhazya uluslararası düzeyde ileriye atılan her adım için çok çaba sarf ediyor.

 

Toplantının sonunda katılımcılar gençlik etkinlikleri aracılığıyla işbirliğinin arttırılmasına karar verirken bu toplantının yapıcı ve bilgilendirici değerinin önemini vurguladılar.

 

23.01.2013  Abhazya Dışişleri Bakanlığı

 

 Abhazya Başbakan Birinci Yardımcısı İndira Vardania Luke Haas’ı kabul etti

 

Sohum, Başbakan Birinci Yardımcısı İndira Vardaniya ile yaptığı görüşmede Luke Haas kendisine verilen destekten dolayı hükümet liderlerine teşekkür etti. Başbakan Birinci Yardımcısı İndira Vardaniya, Luke Haas yönetimindeki Kızılhaç misyonunun çalışmalarından övgüyle bahsetti. Vardaniya, Kızılhaç misyonunun özellikle haber alınamayan kayıplar üzerine yaptığı çalışmalara değindi ve profesyonelliğinden dolayı Haas’a teşekkür etti.

 

Luke Haas, ülkedeki 15 aylık çalışmaları sonucunda bir çok arkadaş edindiğini, Abhaz halkını tanıyıp sevdiğini belirtti. Haas, “Abhazya’ya tekrar dönmek ve gelişimin nasıl ilerlediğini görmeyi çok isterim”, dedi.

 

Başbakan Birinci Yardımcısı İndira Vardaniya, vedalaşırken, Haas’a dünyaca ünlü ressam Aleksandr Şervaşidze-Çaçba’nın fotoğraf kitabını ve gene ressamın kabartmasının bulunduğu gümüş hatıra parayı, Abhazya’yı hatırlatması dilekleri ile hediye etti. Luke Haas, teşekkürlerine sunarken, yerine gelecek başkanında tüm çabasıyla çalışacağından emin olduğunu belirtti. Yeni başkan göreve bu yılın Şubat ayında başlayacak.

 

23.01.2013  Abhazya Devlet Televizyon ve Radyo Kurumu

 

 Devlet Başkanı Aleksandr Ankvab bugün gerçekleşen basın toplantısında toplumun merak ettiği soruları cevapladı

 

Sohum, Devlet Başkanına yöneltilen ilk soru, ülkenin senelik bütçesin onaylanmamış olması oldu. Kanun taslağının veto edilmiş olmasıyla ilgili Ankuab, ‘Bunlar normal çalışma prosedürleridir, burada olağanüstü bir durum, problem aramanın gereği yoktur. Taslağın yeni hali eklemeler ve milletvekilleri onayı ile en yakın zamanda onaylanacaktır’.

 

Abhazya üzerinden demiryolu iletişiminin yapılması sorusunu cevaplayan Ankuab, bize bu tür bir teklifle gelinmedi, böyle bir projenin fizibilite değerlendirmesi ise uzmanlar tarafından yapılır dedi. Gazeteciler, Devlet Başkanının yıllık çalışma raporu konuşmasına dayanarak, hükümetin farklı kademelerindeki yetki dağılımı konusuna değindiler. Aleksandr Ankuab, örnek olarak Devlet Başkanı Yardımcısına daha fazla yetki verilmesi gerektiğini dile getirdi. Ankuab, ‘Yürütme organının işleyişine değinmek gerekirse, burada çok fazla dublaj var. Parlamento ve toplumda bu sorunun tartışılması ne tür değişikliklerin yapılması gerektiğini gösterecektir. Mevcut hükümetin istifa etmesi konusunda ise hiçbir dayanak göremiyorum’, dedi.

 

Cumhurbaşkanı yaklaşan zafer bayramının 20. yıldönümünde yönetimin bu önemli tarihin gerektiği gibi kutlanması için elinden geleni yapacağından herkesin emin olabileceğini söyledi.

 

Gazeteciler tarafından Devlet Başkanına yöneltilen bir çok soru, şehir ve kasabalarda yapılması beklenen düzenlenmelerin yanı sıra, "Psou" ve "İngur" sınır kontrol noktalarında geçiş düzeni ile ilgiliydi. Devlet Başkanı, bunların hükümet tarafından ele alınan konular olduğunu ve hepsinin zamanı geldikçe yavaş yavaş çözüleceğini belirtti.

 

Yerel enerji sektöründeki olumsuz duruma da değinildi. Elektrik ücretlerindeki artışın bu sorunu kısmen çözeceği belirtildi. Bu sektörde üç yıl boyunca, hükümetin büyük bir infüzyon yapmayı planlandığı vurgulandı. Sansasyonel konu - Sinop’da inşası süren çok katlı konut kompleksi basın toplantısında gazeteciler tarafından gündeme getirildi.

 

Eğitim, sağlık ve kültür alanlarında hizmet veren memurların maaşlarına zam yapılıp yapılmayacağı hakkında somut bir açıklamada bulunulmaması toplumu meraklandırıyor. Basın toplantısında dış politika konularına, özellikle Cenevre görüşmelerine değinildi.

 

Aleksandr Ankuab, ‘Abhazya’nın belirttiği pozisyonu Gürcistan tarafından kabullenmediği için biz bu konuda büyük adımlar beklemiyoruz’, dedi.

 

Ülkedeki suç durumuna değinen Cumhurbaşkanı, yollarda kazaların ve ölümlerin çokluğunu belirterek bir kez daha acı konuya dikkat çekti.

 

18.01.2013  Abhazya Devlet Televizyon ve Radyo Kurumu

 

 Abhaz Federasyonu ve İstanbul Abhaz Kültür Derneği Suriye’den gelen repatriantlar için yardım yolladı

 

Sohum, Suriye Arap Cumhuriyetinde meydana gelen trajik çatışmaların ilk günlerinden itibaren Suriye’deki yurttaşlarımızın vatanlarına geri dönmesi için hızlı bir çalışma başlatıldı. Soydaşlarımızın Abhazya’ya dönmelerini sağlamada, Devlet Geri Dönüş Komitesi, diğer resmi ve sivil kuruluşlar yoğun destek olmakta. Soydaşlarımızın anavatanlarına geri dönüşleri için Abhaz Federasyonu ve İstanbul Abhaz Kültür Derneği de sürecin dışında kalmadılar. 18 Ocak tarihinde bu kuruluşlar, Suriye’den vatanlarına dönen kardeşleri için 12.714 Amerikan doları tutarında yardım yolladılar. Yardım; yetişkin kadın, erkek ve çocuk kışlık kıyafetleri ile battaniye gibi diğer uyku gereçlerinden oluşmakta.

 

Geri dönüş süreci çerçevesinde, Abhazya Dışişleri Bakanlığı verilerine göre Suriye Arap Cumhuriyetinden Abhazya’ya tam 150 soydaşımız getirildi. Bu soydaşlarımızın arasında, etnik Abhaz, Abazin ve Adıgeler bulunmakta. Geri dönüş yapan soydaşlarımızın çoğuna iş bulundu. 10 gencimiz Abhazya Devlet Üniversitesi hazırlık bölümüne alındı. 8 çocuğumuz Sohum yatılı okuluna, 6 çocuğumuzda Sohum ortaokuluna kaydettirildi.

 

Suriye’den Abhazya’ya geri dönüş süreci devam etmekte.

 

18.01.2013  Abhazya Dışişleri Bakanlığı

 

 Abhazya yine "kısmen özgür" toplumlar kategorisinde yer aldı

 

Sohum, ABD insan hakları ve think tank organizasyonu "Freedom House" 2013 sıralamasında Abhazya yine "kısmen özgür" toplumlar kategorisinde yer aldı. 2012 yılında özgür ve son derece rekabetçi bir parlamento seçimlerinin gerçekleştirilmesi sayesinde Abhazya'nın politik özgürlük seviyesinin bir önceki yılın değerlendirilmesi ile karşılaştırıldığında, bir puan artması dikkat çekti.

 

ABD Kongresi tarafından finanse edilen reytingi yüksek, Abhazya’ya karşı dürüstlüğünden şüphe duyulmayan etkili bir organizasyon olan "Freedom House" verilerine göre, ülkemiz henüz uluslararası tanınma elde edememiş fakat dünyadaki bütün ülkeler arasında demokratik gelişimin liderlerinden biri.

 

17.01.2013  Abhazya Dışişleri Bakanlığı

 

 Ankuab, Moskova diasporası temsilcisi ile görüştü

 

Sohum, Abhazya Devlet Başkanı Aleksandr Ankuab ‘Moskova Abhaz Diasporası’ başkanı ile görüştü.

 

Abhazya Devlet Başkanı Aleksandr Ankuab dün Moskova Abhaz Diasporası sivil örgütü Başkanı Beslan Agrba ile görüştü. Agrba görüşmede Devlet Başkanı Ankuab’a yakın ve uzun vadede gerçekleştirilmesi planlanan sosyal ve kültürel projeler, çocuklara yönelik eğitim programları, koreografi stüdyosu, üniversite gençliği ile çalışmalar hakkında bilgi verdi.

 

Sürdürülen projeleri memnuniyetle karşıladığını ve bu tür projelere her zaman destek verdiğini ifade eden Ankuab, “Geleneği sürdürmemiz ve zenginleştirmemiz gerekiyor. Moskova’da yaşayan Abhaz gençlerinin, bir yandan Rus kültürüne entegre olmaları diğer taraftan kendi kültürlerini yaşatmaları için desteklenmesi gerekiyor” dedi.

 

11.01.2013  Ajans Kafkas