AҦCУAA  PЫБЖbbI

Abhazların Sesi

-------------------- Abhazya'dan haberler -------------------- 
 Lakoba davası durduruldu

 

Sohum, Abhazya Halk Partisi Başkanı Yakup Lakoba hakkında iftira suçlamasıyla açılan dava durduruldu.

 

Yakup Lakoba aleyhine 20 Ocakta, Abhazya Ceza Kanunun iftira suçunu düzenleyen 124/3. maddesi uyarınca açılan dava, delil yetersizliğinde nedeniyle durduruldu. Konuyla ilgili karar savcı E. Tsvijba tarafından alındı. Davanın sona erdirilmesinde Rusya Federasyonu Sayıştayı’nın internette yayınladığı açıklamanın etkili olduğu söyleniyor. Açıklamada, Lakoba hakkında resmi yaptırım talebinde bulunulmayacağı bildirilmişti.

 

İlgili dava, Lakoba’nın Abhazya Halk Partisi resmi sitesinde yayınlanan ‘Stepaşin; fenomen ve sendrom: siyasi entrikacı ve şantajcı” başlıklı makalesine dayanılarak başlatılmıştı. Lakoba makalesinde, RF Sayıştay Başkanı Stepaşin’i Abhazya’nın değerli arazilerinin Rusya’ya verilmesi yönünde tavır aldığı gerekçesiyle eleştirmişti.

 

19.02.2011  Ajans Kafkas

 

 Abhazya’da nüfus sayımı yapılacak

 

Sohum, 21 Şubat Pazartesi gününden itibaren Abhazya’da nüfus sayımı yapılacak. Bu sayımla, etnik bileşim, farklı iş kollarında çalışan sayıları, eğitim düzeyi gibi önemli istatistik verilerin güncellenmesi bekleniyor.

 

Abhazya Devlet İstatistik Kurumu Başkanı Zoya Ayüdzba, Abhazya’da son nüfus sayımının 2003 yılında yapıldığını belirtti. Ayüdzba’nın verdiği bilgilere göre, ‘önümüzdeki günlerde başlayacak sayım, Birleşmiş Milletler tarafından duyurulan ‘dünya sayımı’ için yapılacak ve elde edilen veriler BM’ye gönderilecek.’

 

Abhazya nüfusunun 2003’e oranla ciddi bir artış gösterdiğini ifade eden Ayüdzba, “ağır ekonomik durgunluk yüzünden yurtdışında çalışmak zorunda kalan vatandaşlar, 2008’den sonra geri dönmeye başladı” dedi. 21-28 Şubat 2011 tarihleri arasında yapılacak sayımlara, Abhazya yönetimin daveti üzerine Rusya İstatistik Kurumundan temsilcilerin de gözlemci olarak katılacağı kaydedildi.

 

19.02.2011  Ajans Kafkas

 

 Kardeş şehir Giresun'dan Sohum'a cami yardımı

 

İstanbul, Giresun Müftülüğü Sohum’da bir camii inşa edilmesi için harekete geçti. Bugünkü Cuma namazında Giresun ili, ilçe ve köylerinde bulunan 1144 camide Sohum camii için yardım toplandı.

 

Giresun Müftülüğü yerel medya organlarında, seminer, toplantı ve vaazlarda vatandaşları Abhazya ve Sohum hakkında bilgilendirerek yardım toplamaya devam edecek. Müftülük çalışanları çok sayıda Müslümanın yaşadığı Abhazya’da, halkın ihtiyaçlarını karşılayacak bir cami bulunmadığını vurgulayarak, vatandaşları cami inşaatına destek vermeye çağırıyor.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 21.02.2007 tarih ve 964 sayılı kararıyla yürürlüğe giren proje kapsamında, Giresun ile Abhazya’nın başkenti Sohum “kardeş şehir” ilan edilmişti. Şu anda Abhazya’da Sohum, Gagra ve Gudauta şehirlerinde başka yapılardan dönüştürülerek ibadet için kullanılan üç mescit bulunuyor.

 

18.02.2011  Ajans Kafkas

 

 Cenevre Görüşmeleri Eş Başkanları Güney Osetya yönetimi ile görüştü

 

Tskhinval, Gürcistan ile Abhazya ve Güney Osetya arasındaki güvenlik sorunlarının masaya yatırıldığı Cenevre Görüşmeleri’nin eş başkanları, Güney Osetya heyeti üyeleri ile Tskhinval’da bir araya geldi.

 

Görüşmeye Güney Osetya adına, Devlet Başkanının siyasi anlaşmazlık meselelerinin çözümünden sorumlu temsilcisi Boris Çoçiyev, yardımcısı Merab Çigoyev, Dışişleri Bakanı Murat Cioyev ve Devlet Başkanlığı İnsan Hakları temsilcisi David Sanakoyev katıldı. Devlet Başkanı Eduard Kokoytı toplantı programında yer almasına rağmen görüşmeye katılamadı. Eş başkanlar heyetinde ise Avrupa Birliğinin özel temsilcisi Pierre Morel, AGİT temsilcisi Giyedris Çekuolis ve BM temsilcisi Antti Turunen yer aldı.

 

2008’de Gürcistan güvenlik güçleri tarafından kaçırılan ve Gürcistan yönetiminin kaybolduklarını söylediği Güney Osetya vatandaşlarından halen haber alınamayışından duydukları endişeyi dile getiren Çoçiyev, “Kaçırılanların yakınları, acılarını sadece bu görüşmeler üzerinden uluslararası topluma taşıyabilme şansına sahip” dedi.

 

Güney Osetya’nın Cenevre toplantılarından en önemli beklentisinin ‘Gürcistan’ın Güney Osetya ve Abhazya’ya karşı güç kullanmayacağına dair resmi güvence vermesi’ olduğunu belirten Çoçiyev, Saakaşvili’nin Gürcü televizyonunda yayınlanan, ‘savaşın henüz bitmediğini ve yeni yılı Sohum’da karşılamayı umduğunu’ ifade ettiği konuşmasını hatırlattı.

 

Üç yıldır somut bir adım atılamamasından yakınan Çoçiyev, Ağustos 2008 olayları öncesinde de aynı talepleri dile getirdiklerini söyledi:  “Biz o zaman güç kullanılmayacağına dair belge imzalanmasında ısrar ettik, ancak Gürcistan yönetimi bu adımı atmayı kesinlikle reddetti, bu da bizde meseleleri barışçıl yollarla çözme niyetinde olmadıkları endişesini uyandırdı. Sonuçta endişelerimiz Ağustos olayları ile doğrulandı.”

 

Rusya’dan Gürcistan üzerinden geçerek gelen gazın kesilmiş olmasından dolayı Leningor bölgesinin 2008’den beri gaz alamadığını kaydeden Çoçiyev, bu konuyu da Cenevre’ye taşıyacaklarını söyledi. Bir sonraki Cenevre Görüşmesi’nin Mart ayının başlarında yapılması planlanıyor.

 

17.02.2011  Ajans Kafkas

 

 Belarus Parlamentosunda Abhazya ve Güney Osetya'nın tanınması görüşülmeyecek

 

Minsk, Belarus Parlamentosu Bağımsız Devletler Topluluğu ile ilişkiler Komisyon Başkanı İgor Karpenko, Güney Osetya ve Abhazya’nın bağımsızlığının Belarus tarafından tanınması konusunun parlamentoda görüşülmeyeceğini söyledi.

 

Çarşamba günü gazetecilere açıklamada bulunan Karpenko, “Bu cumhuriyetlerin bağımsızlığının tanınması yasalarımıza göre sadece devlet başkanının yetkisinde bulunuyor” dedi. Bununla birlikte Karpenko, ‘komisyonun konuyu incelediğini ve Güney Osetya ve Abhazya’daki durumu yakından takip ettiğini’ kaydetti.

 

Karpenko, Belarus parlamento heyetinin Gürcistan, Güney Osetya ve Abhazya’ya ziyarette bulunduğunu hatırlattı ve “ilgili taraflarla irtibat halindeyiz” dedi. Daha önce ise Belarus’ta, ‘tanıma’ konusunun parlamento gündemine getirilebileceği açıklaması yapılmıştı.

 

17.02.2011  Ajans Kafkas

 

 Bagapş, üçüncü kez aday olmayı düşünmüyor

 

Sohum, Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş üçüncü kez devlet başkanlığına aday olmayı düşünmediğini açıkladı.

 

Bagapş dün Sohum’da, yemin töreninin ikinci yıldönümü dolayısıyla Abhazya Medya Kulübü Aynar tarafından düzenlenen basın toplantısında, Rus ve Abhaz gazetecilere, üçüncü kez devlet başkanlığına aday olmayı düşünmediğini açıkladı.

 

Bagapş, “Abhazya’da hiç kimse yönetimde iki defadan fazla bulunmamalı. Buna hiçbir şekilde izin verilmemeli. Hiç kimsenin ihlal etmesine izin verilmeyen Anayasa var, kanun var. Yeri doldurulamayacak kişi yoktur. Bu göreve aday olabilecek yetişmiş insanımız çok. Ben üçüncü dönem için aday olmayacağım” dedi.

 

Bagapş, sadece Abhazya için değil, diğer ülke yönetimleri için de, aynı kişinin uzun süre başkanlık görevinde kalmasının olumsuz sonuçlar doğuracağını düşünüyor. Bagapş, “Orta Doğu’daki olaylara dikkat edin, benzer bir duruma düşülmesine hiçbir şekilde izin verilemez” dedi.

 

16.02.2011  Ajans Kafkas

 

 Lakoba'nın makalesi bilirkişi yolunda

 

Sohum, Abhazya Başsavcılığı Basın Sözcülüğü’nden dün yapılan açıklamaya göre, Abhazya Halk Partisi Başkanı Yakub Lakoba’nın RF Sayıştay Başkanı Sergey Stepaşin’i eleştirdiği makalesi incelenmek üzere dil bilimcilere gönderildi.

 

İnceleme sonucuna göre, para cezası veya beş yıl istemiyle yargılanmak üzere Lakoba hakkında dava başlatılabilecek. 21 Ocak’ta Abhazya Halk Partisi Başkanı Yakub Lakoba ile ilgili Abhazya Başsavcılığı ‘ağır suç ithamıyla iftira’ gerekçesiyle soruşturma başlattı. Aynı gün Lakoba gözaltına alındı. 21-22 Ocak’ta gözaltında kalan Lakoba 22 Ocak’ta serbest bırakıldı. Lakoba’nın gözaltına alınması ve hakkında soruşturma başlatılmasına neden olan şey, Halk Partisi'nin sitesinde yer alan, daha sonra başka yayın organlarınca da yayımlanan, “Stepaşin; fenomen ve sendrom: siyasi entrikacı ve şantajcı” başlıklı makalesi oldu. Lakoba makalesinde Stepaşin’in, ‘Abhazya’nın değerli yerlerinin Rusya’ya verilip-verilmemesi’ konusundaki tavrını eleştiriyor ve ‘Abhazya’nın halen alçak jeopolitik oyunlara maruz kalan bir bölge olduğunu’ ifade ediyor. Kendisine haksızlık yapıldığını düşünen Lakoba, makalesini “makalemde her şey olduğu gibi söylendi, bu halkımız aleyhine yapılan hamlelere bir tepkiydi” sözleriyle savunuyor.

 

Bağımsız Çegemskaya Pravda gazetesinin yazı işleri müdürü İnal Haşiıg’a göre, ‘Lakoba davası günümüz Abhazya’sında bir ilk.’ Haşıg “siyasi görüşleri veya özgür ifadeleri yüzünden bir kişi gözaltında tutuldu. Bu örneği siyasi ve gazetecilere yönelik daha baskıcı önlemler takip edebilir” dedi. Abhazya Ekonomik Gelişim Partisi Siyasi Konseyi de, Lakoba hakkındaki adli soruşturmanın durdurulması talebinde bulundu ve, ‘Lakoba’nın Abhazya toplumu ve devletine hizmetlerinin, ilerlemiş yaşının ve kronik hastalığının göz önünde bulundurulmasını’ talep etti.

 

Sosyal Programlar Merkezi temsilcileri Arda İnal-ipa, Liana Kvarçeliya ve Asida Şakrıl, Lakoba’nın makalesinde kabul edilemeyecek sert ifadeler ve hakaretler yer aldığını ve kanunların çizdiği çerçeve dışına çıkıldığını’ ifade ediyorlar. RF Sayıştayının Abhazya ekonomisine aktarılan kaynağın kullanımını inceleyen denetçisi Sergey Riabukhin ise, Lakoba davasını, “Sayıştay Rusya ve Abhazya arasında kavga çıkarmaya çalışan provokatörlerle irtibata geçmeyecek ve Abhaz muhalif siyasetçinin iftirasına karşı resmi bir talepte bulunmayacak. Bu provokatörü kınayan Abhazya yönetimi ve toplumuna minnettarız.” sözleriyle değerlendirdi.

 

10.02.2011  Ajans Kafkas

 

 Çoçiyev: Saakaşvili 21. yüzyılın baş teröristi

 

Tskhinval, Güney Osetya Devlet Başkanı Eduard Kokoytı'nın siyasi anlaşmazlık meselelerinin çözümünden sorumlu temsilcisi Boris Çoçiyev, 25 Ocak'ta Gürcistan Devlet Başkanı Mikhail Saakaşvili'nin bir haber kanalına canlı yayında yapmış olduğu açıklamalarını değerlendirdi.

 

Çoçiyev, "Saakaşvili bu beyanatıyla Abhazya heyetinin ve bizim Cenevre görüşmelerindeki tavrımızın doğruluğunu desteklemiştir” dedi. Açıklamasında, “14. Cenevre görüşmelerinde Saakaşvili'nin, Gürcistan'ın Güney Osetya ve Abhazya'ya karşı güç kullanmayacağıyla ilgili Avrupa Parlamentosunda yaptığı açıklamayı müzakere ettik. Saakaşvili'nin bu tür yalan açıklamalarına güvenmediğimizi ve onu hukuki olarak sorumlu kılacak bir garanti verilmesini talep ettik. ABD, BM, AGİT, ve AB temsilcileri ise, ‘bunun gereksiz olduğunu, Saakaşvili’nin sözlerine güvenmemiz gerektiğini’ söylediler.” ifadelerine yer veren Çoçiyev, bir sonraki Cenevre görüşmesinde konuyu tekrar dile getireceklerini söyledi:

 

“Saakaşvili 21. yüzyılın baş teröristi. Halkına savaşın bitmediğini ve ülkece kenetlendikleri taktirde savaşı kazanacaklarını söylüyor. Açıkçası ben Saakalvili’nin ‘psikolojik durumunu’ bildiğimden, Mart ayına kadar haklılığımızı ortaya çıkaracak böyle bir şey yapacağına emindim ve yaptı da. Diğer taraftan ABD, AGİT, BM ve AB temsilcileri Saakaşvili’nin son açıklamaları karşısında tamamen susmuş durumda. Fakat biz Güney Osetya heyeti olarak sorularımızı Mart ayında Cenevre'de yapılacak toplantıda soracağız.”

 

Saakaşvili’nin 'yakında Sohum'a gideceğim' sözlerini de ayrıca eleştiren Çoçiyev, “Ben ona bu tür planlar yapmamasını tavsiye ederim” dedi.

 

01.02.2011  Ajans Kafkas

 

 Bagapş Sobyanin’le anlaşma tazeledi

 

Moskova, Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin ve Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş dün Moskova ve Abhazya Cumhuriyeti arasındaki işbirliği sözleşmesinin yenilenmesi konusunda anlaştı.

 

Moskova Belediye Başkanı Sobyanin, "Moskova ve Abhazya arasındaki uzun vadeli işbirliği anlaşması ve karşılıklı iyi ilişkiler gelişerek devam ediyor. Moskova her zaman Abhazya ile dayanışma içinde oldu ve bundan sonra da olacak. Eğitim, sağlık ve kültür alanlarında önceden oluğu gibi işbirliğini sürdüreceğiz." dedi. Sobyanin yakında Abhazya'da, ‘Moskova Evi’nin açılacağını da hatırlattı.

 

Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş da, "Rusya Federasyonu’nun ve Moskova’nın ülkemiz için yaptıklarını çok iyi hatırlıyoruz ve önem veriyoruz. Büyük bir devletin desteğini hissetmekten memnunuz.” dedi.

 

01.02.2011  Ajans Kafkas